Diskuze

Vědci zachrání mizející horské ledovce, vzorky převezou na Antarktidu

Klimatologové již brzy spustí unikátní projekt na záchranu horských ledovců, které ohrožuje globální oteplování. Vzorky ledového příkrovu ze všech koutů světa poputují na Antarktidu, kde budou vědci studovat jejich složení, na jehož základě lze vymodelovat vývoj klimatu tisíce let do minulosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Není nad to přečíst si pod zajímavým článkem odbornou diskusi zkušených glaciologů :-P Uchování vzorků čehokoli, co nejspíš v budoucnu propadne zkáze, a co nám může zprostředkovat relevantní informace o minulosti planety, je samozřejmě skvělý nápad - a když uvážím, za jaké šílenosti, třeba války, se dnes utrácejí nehorázně větší peníze, je tohle jednoznačně pozitivní projekt.

0 0
možnosti
PK

Vtip je v tom, že led, takzvaně vymrzá. To je odchází z něj voda i při mrazech, během nichž, je relativně stabilní. Tak se ptám, jaká je šance, že tam ten vzorek za 50 let bude? Vzhledem k jejich velikosti )průměru odebraných jader) asi nulová, tak proč ta šaráda? A jak zajistí nekontaminování vzorků vodou a ledem z Antakrktidy? A mizející horské ledovce? Vždyť je to přirozený koloběh této planety. Ledovce mizí a pak budou zase shrnovat Stockholm a Varšavu. Na tyto jevy má člověk prachmalý vliv, jelikož souvisí s precesí zemské osy a pohybem Země v rámci Sluneční soustavy. Ale tím bych zase nechtěl říci, že by se člověk neměl chovat ohleduplněji ke svému životnímu prostředí. Ale měl by možná spíše začít u běžných odpadů, které jsou na souši i na moři seriózním problémem a současná recyklace, je zatím jen špendlíkem v kupce sena.

2 0
možnosti
RP

Ten Chappellaz, to bude stejnej prorok jako podvodník Pačuri, podle nehož měly roztát himalájské ledovce už v roce 2035. Potřebuje škváru na svý výlety a konference, a tak straší Globálním oteplováním, které už je roky out. Asi nepostřehl, že klimaalarmisti, ač neradi, začali používat termín Globální změna...

1 0
možnosti

Tady jsou v diskusi samí přemoudřelí. Jde o uskladnění vzorků, nikoliv o fyzickou záchranu ledovců (to by opravdu jaksi nešlo), a to pro účely vědeckého výzkumu. Stát to zase tolik peněz nebude. Jasně, někteří zjevně potřebu vědeckého zkoumání necítí (v jednom státě si údajně také hodně lidí myslí, že elektřina vzniká v zásuvce), ale myslím, že takhle by se moderní člověk 21. století chovat neměl. A pokud jde o globální oteplování ano/ne, to je na jinou diskusi (a není to obsahem tohoto článku).

1 0
možnosti
JFB

Obsahem článku to je a to to, co se právě bojím. Bude to povoleno k objektivnímu zkoumání? Pokud tam bude něco, co by se oteplovačům nehodilo, zveřejní to?

1 0
možnosti
FE

Proč se tak nesmyslně trmácí? Přijdou chladná období a ledovce začnou narůstat

2 0
možnosti
JFB

Sbírání takových vzorků je důležité, ovšem jen pokud budou přístupné i pro nevěřící v zelenou církev.

Podobně se sbírají sedimety z moře, a tam to pro oreplovače mi nevychází, např. z nich vyplývá, že se klima mění mimojiné s precesí zemské osy atd., např. Před cca 7500 lety byla velká část Sahary zelená, s velkými jezery, kde žili lidé, ale to zmyzelo strašlivě rychle ů, během necelých 100 ke, jen jak se posunuly větry.

0 0
možnosti
JFB

Což mimochodem vyhnalo ze Sahary lidi k Nilu a dalo podnět ke vzniku egyptské kultury.

A další zjištění má geologie, např. to, že před poslední dobou ledovou byla hladina moří výše než dnes, Florida byla z velké části pod mořem. Při době ledové naopak, byla větší než teď, kdy je cca uprostřed těmto stavům. A podobně to bylo všude na světě. A tyto změny byly velmi prudké a to bez průmyslu a CO2.

0 0
možnosti
PK

Dá mi někdo grant na projekt "vožení dříví do lesa"?

0 0
možnosti
RP

S těmi tisíci lety dozadu bych byl opatrný. Například v době punských válek, když Hannibal táhl se slony přes Alpy, byly Alpy úplně bez ledovců. A podobné tomu bylo během středověkého klimatického optima. Na severních a severovýchodních kanadských ostrovech, kde nyní trvalý led a sníh ustupuje, na uvolněné ploše okamžitě začínají růst místní rostliny. Které se podle odhadu ocitly pod trvalým sněhem a ledem právě na konci středověkého klimatického optima.

2 0
možnosti
BH

mno jo... jenze na tuto realitu granty a dotace nikdo nedostane... ;-)

2 0
možnosti
Foto

To je mi ale projekt: Vozit led na Antarktidu.. Jakoby ho tam bylo málo. Takle se utrácej prachy... věda! pavěda!

1 0
možnosti
AK

Jéžiš zase se otepluje? ;-D že jim to ještě někdo žere. Ale chápu, že dokud to sype, tak se to musí využít. A o tom to je.

5 7
možnosti
LN

L55a48d10a 14N73o52v37a20k

2. 6. 2015 0:47

I ten <píp> Klaus už ví, že se celkově otepluje a tak přešel na nové téma, jestli na tom má podíl člověk, nebo ne..., což je docela komické, když si člověk uvědomí, že lidstvo obrátilo za několik set let planetu naruby..

měl bys ze sebe přestat dělat <píp> a začít to hrát třeba jen na přirozeně se opakující cykly oteplování a ochlazování..., jako to dnes dělají jen trochu inteligentnější individua...;-)

2 3
možnosti