Diskuze

Bomby na protektorát zkrátily válku. Zneužila je hnědá i rudá propaganda

Českým zemím se přímé hrůzy války vyhýbaly, v roce 1944 však obyvatele o to více překvapily masivní nálety spojeneckých bombardérů. Útoky způsobily citelné zásahy nacistům, došlo ale i na omyly, jejichž civilní oběti se staly vděčným soustem propagandy - té nacistické, i pozdější komunistické.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PO

Vida, článek byl doplněn citacemi, kde není o bombardování ani slovo. :-/

0 0
možnosti
MM

Bombardování bylo odjakživa blahodárné, od jistých dob dokonce humanitární.

1 0
možnosti
JB

"Bomby na protektorát zkrátily válku."

nezkrátily válku ani o den, byl to kapric a částečně neschopnost spojeneckých velitelů. Zato významně přispěly k nákladům na obnovení průmyslu po válce.

1 0
možnosti

To, že se v důsledku bombardování Záluží snížila německá produkce leteckého benzinu na desetinu, skutečně nijak válku neovlivnilo?

0 0
možnosti
JS

To, ze britsti i americti analytici po valce vyhodnotili bombardovani jako absolutne neefektivni je asi autoru nezname ;-D;-D  Bombardovani valku nezkratilo ani o hodinu.

1 1
možnosti
KN

K77a33r55e95l 70N61e33č10a86s

14. 5. 2015 20:46

Zapomíná se na to,že jsme byli říšským zázemím,výrobnou a rekreační destinací pro důstojníky.Válečná výroba jela ještě v na samém konci války  a zdržovala se zde spousta útvarů,které kladly stále odpor.:-/

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
KJ

Řekl bych, že se celé téma zbytečně politizuje. Nálety plánovali na obou stranách vojáci - velitelé leteckých svazků a útvarů, a těm šlo především o momentální úspěch v dané operaci.

Všeobecné zadání taktických leteckých jednotek znělo obvykle ve stylu "narušovat komunikační uzly nepřítele a ničit jeho přesouvající se techniku a živou sílu" a velitel letky se v tomto rámci rozhodoval podle momentální situace, na jaký cíl zaútočí.

Když velitel pod sebou viděl silnici naplněnou německou technikou a utíkajícími vojáky, asi nevolal nejdřív do Kremlu Stalinovi, jestli na ně může shodit pár bomb. 

Taky těžko ze vzduchu řešil, kde přesně vede demarkační čára, jestli tenhle most už je v "naší" nebo "jejich" sféře vlivu, jestli tahle vesnice jsou už Sudety a ta vedle ještě protektorát. Spíš řešil, aby pokud možno zasáhl vojenský cíl, vyhnul se nepřátelské palbě, vydržel mu benzín a vrátil se zdravý zpátky.

2 0
možnosti
JH

Mimochodem co moc neví: Američani skutečně neměli o Česko zájem a zajímala je jen Plzeňská zbrojovka. Jenže postupovali nečekaně hladce, Němci proti nim prakticky nebojovali a tak začátkem května a pak znovu 5.5. telegramem nabídli Rudé armádě, že přeci jen postoupí na západ, na linii levý břeh Vltava/Labe a osvobodí Prahu.

5.5. ale velitel Rudé armády odpověděl telegramem, že Rudá armáda již zahájili Pražskou operaci a pomoc Američanů je zbytečná. Američané řekli OK, ale dnes víme, že Sověti eufemisticky řečeno nemluvili zcela pravdu: možná že na úrovni štábu operaci chystali, ale reálně se dali do pohybu až další den.

Po roce 1945 propaganda KSČ osvobození Rudou armádou resp. SSSR mohutně a účinně politicky využívala, včetně manipulace o osvobození Prahy.

Americké velvyslanectví se proto rozhodlo vstoupit do voleb 1948, sehnalo si originály těch telegramů a připravovalo mediální kampaň krátce před volbami s cílem oslabit KSČ a pomoci nekomunistickým stranám.

Jenže jak víme, k těm volbách nakonec nedošlo :-)

10 0
možnosti
VP

"Americké velvyslanectví se proto rozhodlo vstoupit do voleb 1948" - předpokládám, že sovětské velvyslanectví nikoliv.:-)

1 0
možnosti
MU

Jak běží čas a mění se spojenci, upravuje se historie. Není to tak dávno co (i západní) historici tvrdili, že Ústí n/L a Ostrava byly bombardovány omylem, no a dnes se jednalo o brilantní letecký útok.

Jo jo. Dějiny píší vítězové. Dnes všichni víme, že nadšení z osvobození koalicí Američanů a Vlasovců kazily, Čechy se prohánějící, neorganizované hordy ruských nájezdníků, kteří pouze kradly a znásilňovaly a nebýt jich, válka by nikdy nebyla.

Vždyť Mnichov podepsal Hitler se Stalinem i přes obrovský odpor Británie s Francií a Ford byl největší antifašista. 

Ale jsem klidný. Nedávno jsem četl na slovenském webu, že Slovensko bojovalo po boku vítězných mocností, zatím co protektorátní Čechy hromadně kolaborovaly a podporovaly Osu co jim síly stačily.

Komunisté lhali pořád. Des se lže jen 24 hodin denně.;-)

8 5
možnosti
MK

je fajn, že se můžeme opřít o neměnnou jistotu ...

tebe a tvé rudé poznámky ;-D

3 3
možnosti
JH

J69o98s82e47f 73H47á81j16e24k

14. 5. 2015 10:11

...je fajn, že si člověk může přečíst info z různých zdrojů a pak si udělat názor sám... bez ohledu na rudej kvikot v místních diskusích...

12 1
možnosti
JH

Máte pravdu. Zejména vznik Internetu tohle zásadně změnil, to je bez diskuze.

Ale bohužel bych nesouhlasil s tou generalizací. Ano, kdo chce a má zájem, může si najít spoustu informačních zdrojů. Jenže IMHO většina lidí takový zájem nemá. A tam převládající názor formuje propaganda a oficiální výklad, tak jak to formulují učebnice dějepisu a mainstreamová média. A tam je bohužel ta manipulace velká. Dokonce bych řekl, že ohledně WWII dnes větší než před rokem 1989 (o 50. letech nemluvím, to jsem nezažil).

Obrazně řečeno. Při osvobozování Československa byly u Spojenců ztráty cca 1000:1. Před rokem 1989 se oslavovalo těch 99,9 % padlých a o tom 0,1 % se moc nemluvilo. Což bylo špatně. Dnes se mluví jen o těch 0,1 % a o těch 99,9 % se nemluví či se naopak pomlouvají. Proto je to vlastně větší manipulace.

1 4
možnosti