Diskuze

Krvavý výbuch ve Španělsku naznačil už před Mnichovem bezmoc Západu

Dva roky před podpisem Mnichovské dohody se Evropou rozlehl výbuch, který neočekávaně, ale o to krvavěji zpochybnil stabilitu mezinárodního systému po první světové válce. Statisíce Španělů tehdy položily životy v souboji o další směřování své země na „cvičišti“ před druhou světovou válkou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JH

J90a68n 62H17e37j16m76a

16. 5. 2015 11:19

jen pro zdejší uctívače franca, jeho režim nebyl o nic lepší než ten v českoslevonsku v 50. letech, podle odhadů nechal popravit zhruba 180 000 lidí a další statisíce byli uvězněni jako političtí vězni. po válce se rozdávaly poukázky na jídlo ,samozřejmě jen pro ty kdo prokázali věrnost režimu. v roce 1952 sepsal knížku  s názvem Svobodné zednářstvo, kde ze všech světových problému viní svobodné zednáře a komunisty, pro něj byli zednáři i churchill s rooseveltem. jinak hodný pán

1 0
možnosti
RH

Franca ale zrodila občanská válka. Kdyby nedošlo k násilnostem zleva, tak by nebo kdy nestanul v cele státu. A když se objevil v čele Španělska, násilí už bylo v plném proudu. Konzervativní síly se jen bránily násilí.

1 2
možnosti
MB

"Neúspěch politiky nevměšování"

Zajímavé, jak se v čase mění mění hodnoty a pohled na nějaké principy.

Pamatuji doby, kdy se říkalo, že nic nemůže ospravedlnit toho, kdo rozpoutá válku. Že termín jako "preventivní válka je nepřijatelný". Dnes je preventivní válka považována za něco akceptovatelného, přímo žádoucího.

Také se říkalo, že nejvyšším právem je právo na sebeurčení, které má přednost před územní celistvostí (viz. Kosovo atd.). Dnes už smýšlení a vůle lidí v určitém regionu nikoho moc nezajímají. 

Taktéž princip nevměšování se do vnitřních záležitostí byl považován za jeden ze základních principů vztahů mezi státy. Nejen, že nebyl nikdy příliš dodržován ale koukám, že dnes už se obrací pohled i na tento princip. 

Jj..časy se mění.

1 0
možnosti
JFB

Ono se hodně kritizovala politika demokratických zemí nevměšování do španělské občanské války, ale čím více o ni člověk ví, tak se není čemu divit, je to jako vypmbrat si mezi morem a cholerou. I před nástupem vlivu komunistů byla rebublikánská demokraticky zvolená vláda plná antidemokratických sil, a proti nim stála armáda, s ideologií blízké italskému fašismu, ovšem konzervativěji založené...

1 0
možnosti
JFB

Proto kritiku západních zemí za postoj k této válce považuji dnes za nespravedlivou.

0 0
možnosti
RH

To je hloupé. Pnutí ve společnosti, které vyvolaly levicové sily, nemohlo skončit jinak než občanskou válkou.

1 1
možnosti
JT

Výborný článek, stručný a přehledný, konečně jsem si ujasnil o co tam šlo a kdo byl kdo. Děkuji moc!

1 0
možnosti
JK

Neochotně nabídla pouze azyl těm, kterým po návratu z republikánské fronty hrozily tresty

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/obcanska-valka-ve-spanelsku-dpg-/valka.aspx?c=A150416_134529_zahranicni_lve#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

Zajímavé spojení,  neochotně nabízet...:-)

0 0
možnosti
MK

Škoda, že v roce 1948 Československo nemělo osobnost typu generála FrancaR^

3 2
možnosti
Foto

Myslíte klerofašistu, který by rozpoutal občanskou válku?:-) Vím co myslíte, ale ono nic není jednostranné...

3 1
možnosti
MC

V nějakém odborném časopise jsem četl, že ta původní fotografie je aranžovaná. Tedy stejně jako naprostá většina jiných oslavných či propagandistických fotografií.

2 0
možnosti
MS

Srandovní závěr. Takže ve Španělsku udělal Franco vojenský puč, ujal se velení za velké pomoci Hitlera a Musoliniho, ale tím hlavním, kdo se "vměšoval" prý byli Rusové. Bez nich by ten Franco po vzoru Hitlera všechny dělnické protestující rovnou postřílel.

2 3
možnosti
ŘV

Musel-li bych si vybrat mezi vládou Franka a Rusů, beru Franka. ;-)

7 3
možnosti