Diskuze

Británie se obává útoku na Falklandy. Argentina novou válku odmítá

Velká Británie posílí svou vojenskou přítomnost na Falklandech. Britský ministra obrany Michael Fallon to odůvodnil obavou, že Argentina chystá nový pokus o invazi na souostroví v jižním Atlantiku. Buenos Aires to odmítá. Británie a Argentina se o ostrovy přou od 19. století. V roce 1982 o ně vedly krátkou válku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

veta "Argentina si činí nárok na Malvíny, jak ostrovy sama nazývá, od roku 1833, kdy je Britové obsadili." NESOUHLASI s historickou skutecnosti.

Historie Falkland totiz nezacala v 1833, ale objevenim neobydlenych ostrovu v 1592 britskym moreplavcem Davisem. V 1764 dorazili na vychodni z techto NEOBYDLENYCH ostrovu Francouzi a prohlasili svym uzemim. O par mesicu pozdeji pripluli Britove na druhy ostrov, zapadni, a nevedouce o pritomnosti Francouzu na vychodnim ostrove, prohlasili to svoji kolonii.

V te dobe neexistovala zadna Argentina, ba ani jeji predchudce Spojene provincie Rio de la Plata.

Francouzi se dlouho nezdrzeli a predali sve uzemi Spanelum. Doslom ke konfliktu mezi Brity a Spanely, kteri meli presilu. Britove odjeli v 1774 protoze se potrebovali soustredit na jine priority - americke kolonie. Zanechali za sebou ale pokracujici narok na svoji kolonii a oznameni, ze se v budoucnu na Falklandy vrati.

Spanele odjeli v 1811, take zanechali narok a krome rybaru na zastavkach pri lovech tulenu a ztroskotancu z nekterych lodi, nikdo na ostrovech nepobyval az do 1819, kdy tam dorazil americky podnikatel, prchajici pred obvinenim z piratstvi v jine zemi. Chtel zbohatnout na posbirani majetku ze ztroskotalych lodi. Aby si dodal oficialniho puncu, prihlasil uzemi za majetek mezitim ustavenych Spojenych provincii Rio de la Plata=pozdejsi Argentiny, kde mimochodem o tom nic nevedeli a dozvedeli se to az s nekolikamesicnim zpozdenim. Nenapadlo je hlasit se o nejake ostrovy 1500km vzdalene!

V nasledujicich 12 letech se na ostrovech postupne usadily male skupiny obyvatel skladajicich se prevazne z pristehovalcu nemecke narodnosti a jihoamerickych pastevcu-gaucu, kteri tam prijeli z Buenos Aires kvuli lovu divokemu dobytka, ktery se tam rozmnozil. Spojene Provincie ustavily sveho guvernera a jeho britskeho zastupce. Cokoliv v tech letech Provincie chtely na ostrovech delat, vzdy zadali Brity o svoleni a guverner Vernet je zadal o ochranu v pripade, ze se na ostrovy vrati.

0 0
možnosti

V 1831 si guverner Vernet chtel upevnit pozici a zajistit lovecka prava na tulene pred americkymi lovci, kteri se tam vydali se 3 lodmi. Doslo ke sporum kdyz zajmul jejich lodi. Americane poslali kriznik Lexington, aby zajistil prava americkych lovcu a lodi osvobodil. Lexington poskodil guvernerovu rezidenci i osadu bombardovanim. Po americkem utoku zbylo na Falklandach jen asi 30 usedliku a teprve v 1832 tam priplula vojenska posadka Spojenych Provincii.

Britove Falklandy nijak neignorovali a neminili je prenechat Spojenym Provinciim ani USA.

Vratili se na ostrovy v 1833 a primeli posadku SP sundat jejich vlaku a zamenit ji za britskou. Britove udelali jasno, ze argentinsti pristehovalci a lovci jsou na Falklandach vitani, ale pod administraci, ktera zustane britska.

Jeden cas Britove nabidli Argentine spolupraci pri sprave strovu, ale bylo to odmitnuto nejspis proto, ze by to znamenalo i naklady z argentinske strany a jim se nechtelo platit. Tak se na ne Britove nakonec vykaslali,

0 0
možnosti

No referendum se konalo pod dohledem okupacnich britskych vojaku, takze je neplatne :-/

1 6
možnosti

A za to může Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond kvůli autům s nesprávnou reg. značkou!! ;-D

4 0
možnosti

Nejvíc se mi líbí ta častá argentinská argumentace. Proč by to mělo být britské, když je to tisíce kilometrů daleko od Británie a pro nás je to mnohem blíž? V tom případě by mohli zabrat třeba Uruguay, ta je přece Argentině ještě blíž a v minulosti to spadalo pod španělské místokrálovství Rio de la Plata. ;-D

7 0
možnosti

Kdo si chce vsadit na Britanii, tak dejte +, Argentina dejte - .

2 1
možnosti

Proradní angláni.                                                                                                           už jsem tu četl že USA chce velký konflikt v Evropě(Ukrajina) a Angličané zatím vychcaně přenáší válku do Ameriky, teda zatím jižní;-D

2 6
možnosti
Foto

J85i75r37i 63B15i19l96i11n96a

24. 3. 2015 23:11

Nesmis Kaspare verit vsemu co ctes.

4 0
možnosti

M61a24r12t81i36n 30V29l71k

24. 3. 2015 21:20

Že vy levičáci se tak rádi sere... do věcí, po kterých je vám houno. Navíc, totální neznalost historie. Tedy mimo tu, co psali Halo Hnoviny.

13 1
možnosti

Hlas 3000 lidí na ostrově považují Britové za hlas boží jen protože jim to hraje do karet, aby stále ovládali území a vody co jim nepatří. Nikde jinde by hlas tak málo lidí jako bernou minci nebrali - ani v domácí ani zahraniční politice.

0 32
možnosti

J70i47ř72í 88K35ü51h13r

24. 3. 2015 20:25

Jak taky jinak brát hlasy 99% obyvatel ostrova.

19 0
možnosti

Děkuji za připomenutí, hned is pustím písničku "Back in Control" od Sabatonu;)

A Argentincům celá záležitost stále leží v krku - vizte poslední sérii Topgearu z Argentiny;)

11 1
možnosti

Jo, na Sabatony jsem si taky hned vzpomnel ;-)

0 0
možnosti

Británie se bojí Ruska, Argentiny, Islámského Státu.. Přitom sama používá sílu s takovou lehkostí: Irák, Libye, Srbsko, Afghánistán, Sýrie.. Není náhodou chyba v její zahraniční politice? :-)

5 31
možnosti

J79i83ř88í 47K98ü45h13r

24. 3. 2015 19:40

Ne, chyba je jinde.

14 0
možnosti