Diskuze

Konec vysychání. Izrael a Jordánsko se dohodly na záchraně Mrtvého moře

Neustále klesající hladina Mrtvého moře se možná konečně zastaví. Izraelský ministr vody a energetiky Silvan Shalom a jeho jordánský protějšek Hazim el-Naser podepsali historickou dohodu o záchraně tohoto jedinečného slaného jezera.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

Me to prijde jen jako tunel na prachy,kterej se snazej schovat za ekologii. Voda z mrtvyho more ma tak vysokou salinitu,ze se jiz temer neodparuje. Voda,kterou jsem si z Mrtvyho more dovezl a mel ji temer rok! v otevrenym hrnicku se vubec neodparila!!

0 0
možnosti
MN

To je nesmysl. Touto logikou byste nikdy z mořské vody nedostal sůl. Voda se samozřejmě odpařuje pořád. Jenom za poslední 4 roky se velikost mrtvého moře (díky klesající hladině) zmenšila o 55 km čtverečních.

3 0
možnosti

Hazim el-Naser ;-D

0 0
možnosti
PB

P38e27t98r 70B32r27i86x

3. 3. 2015 8:02

Však oni si s tím určitě technicky poradí. Když dokáží jako "pouštní země" zásobovat Evropu zeleninou... Důležité je, že se na tom s Jordánskem dohodli.

5 0
možnosti
JB

To čerpání z Rudého do Mrtvého moře je také trochu vedle. Poteče to samospádem.

2 0
možnosti
MR

Asi uplne ne. Nevim, jak je profil, ale zarezavat potrubi treba sto metru pod zem by asi nebylo ekonomicke. U MM by samozrejme mohli mit nejake turbiny.

0 0
možnosti
JR

J32i61ř18í 14R57y76s

2. 3. 2015 23:54

Israelští odborníci si s problémem Mrtvého moře poradí i bez rad nás i tzv.ochránců přírody,kteří se pletou do všeho a ničemu nerozumí.

11 0
možnosti
JS

1. fáze  úbytek hladiny 100 cm ročně, přírustek 30 cm ročně, takže výsledkem je lehké zpomalení ubytku hladiny. Pro zjednodušení počítám rozlohu Mrtvého moře 1000 km čtverečních.

2. fáze úbytek 100 cm ročně, přírustek 200 cm ročně tj hladina MM stoupne ročně o 1 metr. tak za 50 let by se mohla situace normalizovat. Sůl která krystalizuje při okraji se průmyslově těží, takže nehrozí ucpání moře mokrou solí.

0 0
možnosti
PS

Pokud se do Mrtvého moře začne lít voda z oceánu, tak bude salinita logicky narůstat, až tam bude jednou jen sůl. Přiteče voda, která má v sobě určité množství soli, voda se odpaří a sůl zůstane. A pořád dokola. Ekologické by bylo, kdyby Izrael nebral sladkou vodu z Jordánu (v praxi téměř všechnu) a nechal ji téct do MM. Potřebnou vodu by získával z odsolovacích zařízeních. Takové řešení je ovšem drahé.

0 7
možnosti
JH

Slanejsi uz byt nemuze, je to nasyceny roztok soli :))

6 0
možnosti
JK

J33a52n 10K65r80p83e65c

2. 3. 2015 23:04

no jo no, pestovat melouny na pousti a bazen u kazdeho baraku holt neco stoji...

6 0
možnosti
DR

Bohužel obavy ze zničení ekosystému jsou namístě. Ta voda z Rudého moře tam prostě nepatří a nikdo neví co to s Mrtvým mořem udělá.

3 3
možnosti
JH

A co by to melo jako udelat? Jordan je reka se sladkou vodou, jezero je slane jen diky tomu, ze nema odtok a voda se z nej vyparuje a mineraly zustavaji..

4 1
možnosti
TB

Bojím se zde napsat jména Jordánského ministra vody, abych nepřišel o ÍČKA.

Ale přesto by mě zajímalo, proč je těch 20 mld. uvedeno v českých korunách? .... :-)

3 0
možnosti
MC

Asi je to hodně žádaná měna, podle článků na idnes se tím platí skoro po celém světě.

0 0
možnosti