Diskuze

Thór, Ódin a Frigg. Island postaví první pohanský chrám po tisíci letech

Islanďané budou moci po tisíci letech zase společně uctívat severské bohy Thóra, Ódina či bohyni Frigg. Na kopci nad Reykjavíkem totiž vyroste velký pohanský chrám. Půjde o první takovou svatyni na ostrově od dob Vikingů. Dokončena by měla být příští rok.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

"Podle islandského zpravodajského serveru Vísir Hilmarsson očekává, že nový chrám přitáhne do Reykjavíku také více návštěvníků ze zahraničí."

na Island se chystám, ale popravdě víc než chrám (i když je to důvod navíc tam letět) by mě přitáhlo, kdyby letenka do Rejkjavíku nestála zhruba stejně jako letenka do New Yorku.

0 0
možnosti

Paráda, je vidět, že křesťanství nezadupalo kořeny tohoto náboženství. Seveřani sice křesťanství přijali, ale stejně si po staletí nechali svoje bohy a tajně je uctívali. Nechť se jdou všechny náboženské donucovací prostředky vycpat a odejdou tam, odkud přišli. ;-)

0 0
možnosti

konečně si i já v Evropě najdu svoje místo v tom bludišti mešit a nějakých divných křížů...

1 0
možnosti

Bomba, skvělý nápad R^

1 0
možnosti

Tolkien byl hluboce věřící katolík, odmítající Druhý vatikánský koncil, kterým se církev pokusila přiblížit současnému světu, což vnímal jako zradu, a až do smrti při nové mši, v národním jazyku, odpovídal zásadně latinsky.

0 0
možnosti

Máte pravdu, ale také se tou germánskou mytologií nechal inspirovat.

2 0
možnosti

Vždyť je to paráda - a kdo si hraje, nezlobí. Vynášení Morany, Filipojakubská noc, a mnoho dalších rituálů - to je vědomí sounáležitosti a pocit, že někam patříme.R^

7 0
možnosti

J43a18n 47D22r57v41o89t95a

5. 2. 2015 20:35

Svým způsobem ony rituály hodně korespondují nejen s ročním cyklem, nýbrž i s lidskou pudovou přirozeností a jsou člověku daleko bližší jak upejpavé a od všech slastí umrtvené křesťanství. Je zajímavé, že do katolické protirefirmace (přelom 16. a 17. století) byla křesťanská víra prostých lidí stále plná pověr, mýtů a takového "pohansko-duchařského" vnímání, o lidové kultuře a bujarých oslav masopustu, letnic aj. událostí, jež hraničili pomalu s pitkami a orgiemi ani nemluvě. Člověk s představou středověku jako čehosi temného, asketicky strohého a despotického by se leckdy divil, co širokým masám procházelo.

A veskrze jsem daleko radši za budování pohanských chrámů jak za mešity. Škoda, že v Čechách je rodnověří ještě vcelku dost neznámé ... slušelo by to Čechům vrátit se ke slovanským kořenům.

1 0
možnosti
Foto

hlavně byste mohli opravit jméno údolí Pingvellir - zakové místo na Islandu není, jenom Þingvellir --- pokud vám nejde psát islandské písmenko þorn, můžete klidně napsat "česky" Thingvellir...

1 0
možnosti

Zrovna jsem to chtěl napsat. Jinak je tam fakt krásně, před rokem a půl jsem to místo navštívil. ;-)

0 0
možnosti

Je to taková póza. To je celé.

1 4
možnosti

Vždyť se dnes ani pořádně neví, jak se ty obřady prováděly. To je stejné, jako se snažit oživit antické náboženství nebo víru starých Summerů.

0 3
možnosti

No konečně si někdo vzpomněl, že v Evropě máme svá náboženství a snad se i dočkám toho, že všechna 3 náboženství pouště se vrátí zpět do pouště.

7 1
možnosti

3? Muslimové, židé, kdo je třetí?

1 1
možnosti

....teď už jen ty lidské oběti a jsme zpátky ve středověku

3 5
možnosti

To jsou spíš dozvuky starověku. Já bych to nezatracoval - ve starověku i středověku byli lidé v mnoha ohledech dál než jsme my dnes.

3 0
možnosti