Diskuze

Kuba žádá USA o vrácení Guantánama i zrušení embarga

Kubánský režim požaduje navrácení vojenské základny v Guantánamské zátoce, kterou si USA od latinskoamerické země pronajímají přes sto let. Prezident Raúl Castro zároveň po Spojených státech žádá zrušení obchodních sankcí a stažení Kuby ze seznamu států podporující terorismus.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Málem nevěřím svým očím, když tady vidím některé dikutující jako p. Bittnera, jak se tady rozohňují nad nízkými částkami za pronájem základny dle řádně uzavřené smlouvy, vzduchem lítají termíny jako svinstvo, to nemá nic společného s právem atd.

A že vás, vážení a milí, nechává v naprostém klidu fakt, že Castro a jeho komouši se koncem 50. let dopustili tzv. znárodněním megakrádeže převážně amerického majetku. To jako nebylo svinstvo? To mělo něco společného s právem? Přitom se tam jednalo o majetky Američanů o celé řády vyšší, než je nějaký umrněný bakšiš za základnu, i kdyby to bylo v "reálných cenách" a třeba za 100 let.

Ať jsou tedy milí komouši ohledně financí raději zticha a šoupou nohama, aby někdo třeba nechtěl ty majetky taky vrátit nebo za ně kompenzaci.

0 0
možnosti

To znarodneni muselo bolet kdyz cela Kuba byla vlastnictvim USA.:-/

2 0
možnosti

Pane Bittner, v roce 1934 kdyz byla podepsana dalsi smlouva o Guantanamu, mel na Kube uz nejvetsi moc nas stary znamy, diktator Fulgencio Batista.

1 0
možnosti

P41a41v29e87l 89K86u35r94a70l

29. 1. 2015 22:08

Hlavně Batistův režim byl hlavním důvodem neúspěchu v zátoce sviní... vylodění odřízli a zdevastovali místní milice dávno předtím než vůbec dorazil Castro s armádou.

místní za žádných okolností nechtěli návrat Batistova režimu který měli asociovaný s americkým vlivem...

Batista si platil žoldáckou armádu a policajty... ti to dělali jenom pro peníze... valná většina lidí ho nenáviděla tak že spousta neměla problém vzít si granát a prostě zabít dva policajty s tím že s granátem skočili pod auto...

Batistův režim lidi nenávidělui, a američeny vlastněný zpracovatelských průmysl byl v podstatě jeho ikona kterou chtěli zlikvidovat.

3 0
možnosti

Keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú. To je slovenské porekadlo. 

Amici lezú do zadku Kube, lebo sa po tých všetkých svinstvách čo popáchali, boja, že rusi sa tam opäť nasťahujú

1 1
možnosti

To není ani mimo mísu

0 0
možnosti

To jste pane M.Novotný opravdu tak vyvalenej z té Ameriky že nevidíte tu nespravedlnost? Pane Bittner to asi nemá cenu ,jak to tu čtu ,tak pan Novotný je přesvědčen o pravdě a právu nejdemokratičtější země na světě , nebo vás jen obyčejně provokuje protože se nudí. Ale to že nevidí tu do očí bijící Americkou všivárnu snad ani není možné ,takže se nudí ;-D

1 1
možnosti

Že by měli Američani odejít z Guantanama je jenom taková hloupá hra ze strany Kubánců. Vědí, že na to nemají právo, ale hodí se jim to jako karta do budoucích vyjednávání. A bude sloužit jenom k tomu, aby s tou karta mohli mávat a v příhodný okamžik ji mohli zahodit za nějaký jiný ústupek ze strany USA.

5 1
možnosti

Právo na to mají.

To, že ho nejspíš nemohou reálně vymoct je věc jiná. Pragmatické vyjednávání by bylo ještě docela fajn výsledek. Například uzavření nové smlouvy, ovšem za nějakou reálnou sumu + doplacení této sumy za roky zpátky by mohlo Kubě celkem pomoc finančně. Ale zda je zrovna toto reálné fakt netuším.

2 0
možnosti

J57i74r69i 72K97l96o28u46d52a

29. 1. 2015 17:00

No a ted mi nekdo reknete, jaky presne je rozdil v tom, kdyz si Rusko pronajme zakladnu na Krymu a kdyz jim Ukrajina rekne ne, tak si ji zaberou. No a tim, ze Americani si "pronajimaji" Guantanamo na Kube od zeme na kterou maji pres pul stoleti absolutni embargo a ta kdyz ho chce zpatky, tak taky prijde jedno velke ne. Nemluve o desitkach dokumentovanych pokusu CIA o vrazdu Fidela Castra a o prevrat na Kube. Ja v tom vidim rozdil v tom, ze zatimco Americany na Kube nikdo z mistnich lidi nechtel, tak Rusy na Krymu ano a taky v tom, ze Americanum se jejich cetne pokusy o prevrat a okupaci Kuby nepodarili, zatimco Rusum se zadarilo hned napoprve.

7 6
možnosti

"zatimco Americany na Kube nikdo z mistnich lidi nechtel" ... to je lež.

Američané za nájem samozřejmě platí.

3 1
možnosti

Rozdíl je, že Rusko mělo smlouvu (plácnu) do 2020 a Janukoviž prosloužil do 2040.

No a najednou Rusko žádnou smlouvu neuznává, protože přetřeli Krym na červeno.

Na druhou stranu Američani nikdy nezneužili základnu proti Kubě a mají nájemní smlouvu, která je pro Kubu nevýhodná, ale je.

1 0
možnosti

verim, ze maji predstavitele USA stale v pameti Karibskou krizi a jen neradi by se dockali nejakeho obdobne situace, no a s prihlednutim k aktualnimu deni ve svete (a hlavne napjatymi vztahy mezi USA a Ruskem) lze jednoduse pochopit, kde se po nejakych padesati letech bere v americke administrative ta vstricnost ;-D

2 0
možnosti

Pokud představitelé Kuby nechtějí základnu USA na svém území, tak tam ta USA základna nemá co dělat.

Ta smlouva je pozůstatek z doby okupace. A pod hrozbou neomezené okupace také byly tehdejší smlouvy podepisovány. 

Viz Wiki:

"Pod tímto nátlakem je v červnu 1901 připojen Plattův dodatek ke kubánské ústavě, schválené 21. února. Pro posouzení platnosti smlouvy o pronájmu Guantanáma je třeba podtrhnout, že Ústavodárné shromáždění přijalo cizí zákon jako dodatek k ústavě republiky pouze z přinucení, jako jediný prostředek k dosažení konce okupace ostrova a vyhlášení Republiky Kuba. Navíc tento akt přesahoval rámec kompetencí, které Ústavodárné shromáždění podle výnosu o svém zřízení mělo."

Pokud má někdo věřit, že sankce vůči Rusku jsou skutečně kvůli tomu, že Rusko porušuje práva svrchovaného státu - tedy z morálních a právních důvodů a ne jen kvůli tomu, že je "proti nám", tak by se i USA měly k ostatním svrchovaným státům chovat tak, aby neporušovaly jejich práva. 

A to v tomto případě USA dělají už více než 100 let.

9 5
možnosti

Mimochodem ještě citace z Wiki:

"V roce 1959, po vítězství kubánské revoluce, vyjádřili nejvyšší představitelé Kuby na mezinárodních fórech nesouhlas s další existencí cizí základny na svém území. Od roku 1959 nepřevzala Kuba ani jediný šek za pronájem základny, které ukládá vláda USA každoročně u švýcarské banky. Převzetím šeku by totiž potvrdila, že uznává platnost smlouvy z roku 1934. Konečně kubánská ústava, schválená lidovým referendem v roce 1976, v kapitole I, článku 11 stanoví: „Republika Kuba odmítá a považuje za nelegální a nulitní smlouvy, dohody nebo koncese uzavřené za nerovnoprávných podmínek, jakož i ty, které neuznávají nebo omezují její suverenitu a územní celistvost.“ Podporu Kubě v tomto směru vyjádřila v závěrečné rezoluci např. i Konference nezúčastněných zemí v Alžíru a celá řada zemí v komuniké při vrcholných návštěvách.

Současná situace ohledně Guantanama

Kdyby dnes Kuba využila možnost, kterou nabízí Charta OSN a předložila tento spor Valnému shromáždění, skončí v nejlepším případě v Radě bezpečnosti, kde mají USA právo veta. Druhou možností je předložení sporu Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu."

Mimochodem nemá někdo něco k tomu potvrzení smlouvy v roce 1934? Kdo to potvrzoval za Kubu a za jakých podmínek?

7 0
možnosti

No, nejsem si úplně jist, zdali si zrovna. Kuba může klást podmínky :-)

3 1
možnosti

coby ne, zcela zjistne prisla vstricnost ze statu (o co jim asi tak muze jit:-)), tak se toho logicky chytli a chteji z toho neco vytriskat :)

0 0
možnosti