Diskuze

Co se povedlo a co ne? Klíčové osobnosti po 25 letech hodnotí Listopad

Před 25 lety byli přímo v centru dění sametové revoluce a pomáhali svrhnout komunistický režim. Šesti výrazných postav 17. listopadu jsme se zeptali, jaké byly tehdy jejich očekávání a představy o změně režimu a jak nyní, po čtvrtstoletí, hodnotí vývoj a situaci ve svobodné zemi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Osobně si myslím, že doba po 17.11.1989 je úspěch. Z dnešního pohledu se vývoj posledních 25 let snadno kritizuje. Neustále se srovnáváme se západem a stále vidíme, že se tam mají podstatně lépe. Na druhou stranu se ze států z postkomunistického světa máme nejlépe s výjimkou Slovinska, které nás nakonec předběhlo. 

Ono bohužel je třeba vždy mít na paměti, že dohnat západ nebude snadné a nejspíše to ani nebude v našich silách. My jsme tu 40 let budovali blbosti a pak jsme 10 let koukali doslova, kde nechal tesař díru a snažili se dodělat alespoň základní zákony pro zcela nový způsob života.

Akorát teda mne mrzí ta zatvrzelost v protlačování současné formy EU. Když si přečtete, jak o EU mluví paní spojovaná s listopadem, tak mi to zní stejně, jako když komunisti před 25 lety mluvili o SSSR. Bohužel ona taky EU je pouze výrazně zdokonalená verze RVHP. Sice zdokonalá, ale v tom základu bohužel funguje snad ještě hůř.

0 0
možnosti

Karel Kryl 1992:

 Je  to vždycky  tak, že  staré struktury,  nebyla-li provedena  revoluce do konce  - ztratilo  se tempo   - staré  struktury posléze  revoluci zaškrtí, nastane  nové  císařství,  tak  jak  to  bylo  ve  Francouzské  revoluci. V císařství  se udělá  nová šlechta,  stará šlechta  se z části postíná nebo odstraní,  aby  se  znovu  renovoval  rod  této  šlechty  a  sešvagřil se s císařskou šlechtou. Vždycky tomu tak bylo a nastává to i v této zemi. To je můj názor. To znamená: nebudou tady žádné staré struktury, jsou tady dneska už  staronové  struktury  a  nedomnívám   se,  že  komunistická  strana  je nebezpečná. Právě staronové bolševické struktury - bolševickokapitalistické - se bojí komunistické strany. Dneska - jak to zní směšně - aby jim náhodou ty nakradené prachy nesebrala.

http://jark.wz.cz/nejsemnaprodej.htm

0 0
možnosti

17/11 vnímají nejtragičtěji zaprvé ti, kteří v komunismus nekriticky věřili (a věří) a potom ti, kteří jsou toliko zapřísáhlí anti-komunisti. Pro ty byl 17/11 cílem sám o sobě, s vírou, že zítra již bude ráj. Zákonitě museli být zklamaní.

Doba po 17/11 není tak jasně vymezená; není ani absolutně růžová a zdaleka není ve všem špatná, což by mnozí označili za úspěch. Už máme šanci něco změnit; máme, na čem stavět; zásadní překážky nejsou.

Stejně jako éra 48-89, tak i období 89-14 není doba homogenní, přísně ideově-určená, existují různé fáze a mezifáze vývoje.

Porovnávání doby před a po 89 není úplně relevantní. Ať již se nám (stará) doba líbila více či méně, ať již jsme dělali cokoliv, a máme osobní vzpomínky jakékoliv, na jedné věci se shodnou patrně všichni. Společnost před 89 byla totalitní, totiž nereformovatelná, nepřipouštěla žádnou změnu, nepřipouštěla politickou (ani mnohou jinou) svobodu. Doba do 89 trvala, dokud mohla. V 89 dospěla krachu, zejména hospodářského. Kdyby nemusela, nekončila by (což prokázal např. rok 68). Přerod komunismu v kapitalismus byl pak 17.listopadem legitimizován.

1 0
možnosti

Obrovská řada věcí se zlepšila: není tabuizovaná víra (a možnost volby náboženství), existují svobodné volby, lidé sami ovlivňují ekonomiku (volný trh - i když ne dokonale, možnost podnikání, konkurence,...), zdravotnictví je na neskonale vyšší úrovni - lidský život se skokem prodloužil), obrovská většina věcí je dostupnější (díky ekonomické efektivnosti jsou reálné mzdy o více než 50 % vyšší, "zlevnily" potraviny, elektronika, drogerie, auta,... všechny neregulované statky), konečně a výrazně se začala řešit otázka ekologie (odsíření elektráren, šumavské lesy, ovzduší na Ostravsku, vyčištění řek a návrat původních živočichů, nevypouštění chemikálií beztrestně kamkoli, současně i omezené plýtvání), mezilidské vtahy nejsou ovlivněné tolik záští a udavačstvím ap., korupce není ve všech oblastech společnosti (v podstatě "jen" ve veřejném sektoru, neexistuje, aby někdo uplácel prodavače, aby mu prodal zboží, aby někdo uplácel úředníky, aby mu zajistili instalatéra nebo údržbáře, neúplací se ve všech službách, neuplácí se úředníky, aby nám např. zavedli telefon..., ve všem, co již neovlivňuje erár). 

Neproběhla zcela hladce transformace, i když se podařila uskutečnit. Nikdo nám tehdy nedokázal poradit, jak ji zorganizovat, málokdo na světě měl s něčím podobným zkušenosti. Dnes již víme, že nebyla dokonalá legislativa (a dnes je?), bylo chybou nezprivatizovat banky při privatizaci podniků (čímž se tunelovaly). 

Jistota nespočívá v tom být na někom závislý. Kdo nám všechno zajišťuje, může nám též všechno vzít. 

Kapitalismus neznamená džungli, kde jen ti nejsilnější nebo dokonce nejbohatší přežijí. Nedílnou součástí svobody je rovnoprávnost, osobní práva, právní stát. 

Správnost roku 89 a doby po 89 dokazují všechny volby, které od té doby mohly proběhnout. V ani jedněch nezvítězili komunisté.

1 0
možnosti

no nejvetsi uspech mel asi pan Ruml, stihnul vystudovat dokud byl ministrem, jak napsal jeho namestek Fendrych ve sve knize ..." musime si udelat skoly, dokud jsme ve funkcich...." prestoze byl pod carou tak se udelal ustupek, prednasky zapisovala sekretarka ktera dojizdela, no a nejedno pivecko si vypilo v Plzenskem Prazdroji...i s pany profesory...

0 0
možnosti

I86v33o 27G90o72v75a31n

17. 11. 2014 12:02

Pár otázek k"revoluci"? Máme zde skutečnou svobodu? Můžeme dnes jít do médií snázorem, že "Sametová revoluce" byla organizována KGB a StB? Můžeme otom alespoň diskutovat a třeba i pátrat v tomto směru? Můžou všichni umělci anovináři vystupovat svobodně v médiích a na veřejnosti? Nejsou opět dělení naty, kteří jsou režimu a jeho bossům oddaní a poslušní a na ty co mají jednodušejiný názor? Můžeme v zaměstnání nebo i po něm vyjádřit svobodně a beznásledků svůj nesouhlas s protizákonným nebo dehonestujícím postupem ajednáním nadřízeného nebo majitele? Přinášejí nám "svobodné volby" dovlády ty nejmoudřejší, nejšikovnější, nejmravnější nebo nejušlechtilejší? Achovají se po "volbách" politici morálně, moudře, mají na myslihlavně celospolečenský prospěch? Máme zde tedy demokracii, kde lidi vládnouprostřednictvím volených zástupců? Respektují tito politici opravdovou vůli lidua jejich zájmy?  Tolik omílaná morálka a mezilidské vztahy jsou několikanásobně horší než před "revolucí"! Národní bohatství, shromažďovanécelými generacemi našich předků je rozkradené a nemáme už téměř nic! Máme zdesvobodný trh, když o zakázkách a o jejich zadavatelích  rozhodují kmotři a bossové, kteří de factovlastní politické strany a řídí činnost všech politiků? Určují se dnes cenyzboží a služeb podle skutečných a oprávněných nákladů a světových cen?

3 3
možnosti

Prosím vás, když nemůžete zrovna v televizi, můžete jinde. Kdo tvoří morálku a kdo volí? Snad víte koho, když volíte, pořád dokola stejné takové, kteří myslí jen na sebe, tak čemu se pak divíte?

Ceny zboží určuje nabídka a poptávka, když zboží někdo koupí, druhý mu je prodá. Co to je oprávněný náklad to skutečně není jasné.

1 2
možnosti
Foto

Pravdu má pan Miller, že to tady po hospodářské stránce nebylo tak špatné, jak se pořád poukazuje na nedostatku banánů. Stupidita  tehdejšího vedení KSČ byla  ale značná, lhaní a  věčné omýlání pouček, kterým samotní nevěřili. Omezení novostalinisté ,nebo  kariéristé, kteří pouze těžili ze svého postavení. To bylo tehdejší stranické vedení.  Oni si svým způsobem vlády podřízli sami větev pod sebou. Pan Ruml je příklad disidenta, který byl v odboji odvážný, ale jako ministr se projevil jako neschopný. I on má svůj díl  zodpovědnosti  za marasmus dneška.[>-]

3 1
možnosti

Nevím, kde jste tehdy pracoval, ale ekonomicky to (i přes všelijaké chozrasčoty) šlo od desíti k pěti a i ekonomové z fabrik, co byli v KSČ, to dobře věděli.

1 3
možnosti

uvazli jsme v dubcekovskem socialismu s lidskou tvari a ano pro me to je malo. Jsem sklaman kam se ti jak dnes rikaji obycejni lidi pohli. Jedine pozitivum je ze jsem mel moznost vycestovat. A sam zazit jak se zije a jak mysli lidi jinde. A co komunistum vycitam nejvice to je prave ta devastace lidi kteri se nepohli za 25 let nikde jinde nez do roku 68... jeste jednou rikam pro me sklamani.

1 0
možnosti

...a ja jsem spokojenej...povedlo se vlastne vsechno...a to spatny jsou porodní bolesti...hezky den...a dekuju vsem tem lidem kteri tu revoluci dotahli do dobreho konce...:-)

2 3
možnosti

M37a28r57t48i27n 37K91r47a67l

17. 11. 2014 9:19

Ja bych taky nemenil. Splnilo se mi vsechno, o cem jsem za komunismu jenom snil, a mozna jeste vic :-)

1 2
možnosti

K27a50r25e26l 28N24o54v11á22k

17. 11. 2014 8:36

Paní Rakušanové se opravdu povedlo emonivním hlasem 18 listopadu rozšířit neověřenou informaci o smrti studenta. Každý si to hned spojil s nacisty v roce 1939 a revoluce byla na světě. Na mně to osobně velmi zapůsobilo a hned v pndělí jsem byl na Václaváku. Jel jsem tam vlakem 150 km.

0 0
možnosti
Foto

Líbí se mi, že většina dětí, které zde píší,  nikdy nepracovala a asi ani pracovat nebude a vesele kritizují bývalou dobu i když v té době  nežila. Jasně, že se jim líbí bezpracný život, podpora od tatínka, který "tvrdou prací" přišel k penězům a také možnost mluvit do věcí, kterým nerozumí. Většina těchto dětí žije z podstaty, bydlí u rodičů, dostává podporu, kapesné od rodičů, babiček, chodí do školy, které jsou bez úrovně a nemají smysl, protože tolik studentů stát ani nepotřebuje. Zato řemesla vyhynula, filosofů, učitelů, a jiných tzv. hum. oborů máme nadbytek. Státní dluh roste, nám rostou ceny za živobytí a v porovnání se západem máme minimální platy. A důchody? Kde by se na ně vzalo, když ve státě pracuje max. 1 mil. lidí, ostatní jsou úředníci, poilicajti k ochraně režimu, věční studenti, a ti co by měli makat na důchody píší na netu hlouposti. Zlatá to doba.

9 1
možnosti

...trochu me to pripomina Stepana...deti nebudou rozhodovat o tom kdy padne vlada...:-)

1 4
možnosti