Diskuze

Budoucnost patří kyborgům, ne kmenovým buňkám, říká neurochirurg Beneš

Dva tisíce neurochirurgů v Praze hledalo odpověď na otázku, kde jsou hranice tohoto oboru. „V podstatě žádné neexistují,“ říká Vladimír Beneš, který do české metropole přední kapacity pozval. Podle Beneše jsou kmenové buňky u úrazů míchy slepou uličkou, lidem více pomůžou modulační techniky, tedy neuroprotézy a stimulátory v mozku a míše.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KD

K28a84r23e58l 76D17r71d32a

21. 11. 2014 6:11

Osobně bych uvítal recept spíš na tu roztroušenou sklerózu apod. onemocnění. Mám nyní pocit upřednostňování jedné léčby nad jinou. Což je v praxi o upřednostňování jedné skupiny pacientů nad druhou. A samozřejmě mě rozčiluje ten důraz na pečlivý výzkum. Nevím, kde pan Beneš žije, ale tady v Česku nejčastěji řeším, že léky a potravinové doplňky dostupné pacientům třeba ve Spojených státech, v Česku s tímto tempem "uvažování" nejspíš nikdy nebudou. Tak trochu obrázek přežívání centralizovaného regulovaného zdravotnictví. Rv

  Pokud jde o kyborgy. Nevím moc o jaké technice je řeč. Ale spravuji občas zdravotnickou techniku. A je to jeden průšvih vedle druhého. Technika je závislá na sofistikované tvorbě, údržbě i na "problému mezi klávesnicí a židlí". I zde se vyplácí neuvažovat černobíle, ale přijmout "běžnou šeď" života. Takový přístup v textu postrádám. ;-)

0 1
možnosti
Foto

A86n40n79a 56V45e94s92e28l80á

19. 11. 2014 15:42

Škoda, že tu víc než dvacet, třicet let už asi nebudu, takže se nedozvím, jak se to vyvíjí a jak to dopadlo... :)

0 0
možnosti
WD

Velmi pěkný rozhovor, to je vždy vidět, kdo má co říct. Spousta témat vede k dalším úvahám, otvírá další řešení, lze vést polemiky. A velmi se mi líbí i to, že je dr. Beneš v mnoha ohledech velmi opatrný na vyjádření, ale na druhou stranu neskrývá nijak svou skepsi tam, kde má za sebou odborné vědomosti ze svého oboru - typicky kmenové buňky, které jsou opravdu v poslední době velkým obchodem s falešnou nadějí. Mají velký potenciál, ale známe o nich zatím příliš málo a většina aplikací prostě nefunguje. To vede ke zklamání a zbytečné ztrátě důvěry, tedy i peněz pro další výzkum. Tam všechny ty firmy, které perou do lidí kmenové buňky, dělají pro výzkum medvědí službu.

S dvěma drobnostmi bych si ale dovolil opatrně nesouhlasit - ohledně výzkumů farmafirem a ohledně stimulací podobných drogách. Neurostimulace bude určitě problém pro farmafirmy, které nemají vlastní výzkum a vyrábějí jen léky s prošlými licencemi, tzv. generika. Firmy, které ale svůj výzkum mají, na tom mohou být jinak. Je zajímavé se podívat, do čeho investují současní hegemoni - mnoho z nich investuje do technologií a není důvod se domnívat, že by se nevrhly i na neurostimulaci. Koneckonců třeba u ropy je tomu podobně, kdy mezi největší investory do nových energetických technologií patří i některé ropné velmoci či šejkové. Prostě jdou za budoucími penězi jako můra za světlem.

U drog bych se třeba nebál v úvaze zajít dál, kdy by neurostimulace či neuromodulace nemohly drogové kartely využívat. Ona to není úvaha nijak nová, autory sci-fi a cyberpunku to napadlo už dávno. Ale klidně je možné, že se toho ujme i státem řízená instituce s vizí opačnou - odvykání na drogy. Ale nechme to opravdu zatím těm spisovatelům.

1 0
možnosti
JK

Už se na tu bydoucnost těším, třeba by taky mohli vědci už konečně přijít na to, co smrdí v Praze na Můstku.;-D

7 0
možnosti
MZ

Pobyla jsem během svého života bohužel dlouhý čas po nemocnicích a mnoho pamatuji. Například doby, kdy i špičkoví operatéři operovali mozky tak, že bylo nutné během operace odříznout a odklopit velkou část lebky. To odpovídá zhruba době, kdy ještě aktivně působil profesor Vladimír Beneš nejst., jeho syn byl na počátku své kariéry a vnuk "na houbách". Obrovský pokrok pak nastal, když se takové operace prováděly mnohem šetrněji a po celé operaci zbyly na hlavě např. jen tři nepatrné jizvičky. Před mou první operací bederní páteře - použil Vladimír Beneš prostř., tehdy ještě ne profesor (asi pro mé uklidnění větu: Já se sice bude muset v řezu hodně rozmáchnout, ale nebude to tak hrozné, dřív byste měla - a následovala kouzelná citace jeho otce - jizvu od Šumavy k Tatrám, od pr..le k játrám. Dodnes to doma používáme...V

6 0
možnosti
PO

Hmm, tak to leccos vysvětluje, paní Zelená.

1 2
možnosti
HB

H42a63n59a 61B40í79z26o53v42á

18. 11. 2014 11:57

No tedy. Chytrý člověk, vzdělaný atd. Ale nic to nemění na tom, že z mého pohledu zaslepený "scientista". Kdybych byla věřící, řeknu Bůh nás ochraňuj před takovými.

1 8
možnosti
LB

Vůbec mne nepřekvapuje, že je špičkový neurochirurg mírně "skeptický" scientista. Jinému bych se ani do rukou nechtěla se svou tělesnou schránkou svěřit. Více takových!

4 0
možnosti
PS

A ja myslel, ze aluminiu.

1 0
možnosti
JS

J54a24n 84S92t20o23d78o65l23a

18. 11. 2014 12:20

Jestli jste dědečkem nebo pradědečkem doktora Beneše, tak se domníváte správně :-)

1 0
možnosti
DK

Kdyz jsem nekdy v lete pod clanek o lecbe artrozy kmenovymi bunkami psal, ze je to sarlatanstvi a ze zatim nic takoveho nefunguje, tak se mnou zase nikdo nesouhlasil...pritom jsem vychazel z vyzkumu pana Yamanaky. V diskuzi se objevil nejaky Josef Tlamsa, ktery mel presne opacny nazor a z praxe "tuny prikladu", ze to funguje. Zajimalo by me, co by na tento clanek rekl...

3 0
možnosti
JF

J55i35ř27í 33F54r66k67a78l

18. 11. 2014 11:28

tohoto člověka obdivuji, nejen jako jako odborníka ,ale i jako člověka. Přitom jej znám jen z televize a článků.

2 0
možnosti
DG

Doktoři,provádějící invazivní medicínu (tedy hlavně operatéři),,jsou zavaleni žádostmi pacientů o aplikaci "kmenových buněk".Ministr zdraví je osobně zaangažován na byznysu a chce prosadit hrazení těchto výkonů z veřejného zdravotího pojištění.

2 0
možnosti