Diskuze

Střety v Hongkongu pokračují, policie rozehnala dav pepřovými spreji

Hongkongská policie ve čtvrtek znovu s použitím pepřových sprejů rozehnala demonstraci prodemokratických aktivistů. Ti zablokovali hlavní ulici u sídla předsedy výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jinga, jehož rezignaci požadují. Přeseda nakonec souhlasil, že se příští týden sejdou k jednání.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Působivé jsou i poslední události na trhu zlata. 19. září 2014 proběhlo první obchodování na Šanghajské zlaté burze, kterého se zúčastnilo 40 zahraničních společností. Tato nová burza má 58 certifikovaných depozitářů, nacházejících se v 36 čínských městech. Velký příval fyzického zlata, na rozdíl od papírového zlata na burzách v Londýně a futures v New Yorku, činí z čínské burzy vážného konkurenta. Navíc v Hong Kongu se nacházející Čínská stříbrná a zlatá společnost (CGSE) sdělila, že má v plánu vybudovat nový obrovský depozitář drahých kovů v Shenzhen, což umožní spojit trhy se zlatem Šanghaje a Hong Kongu. Zahájení projektu se chystá na 13. října 2014. Nevyjasňuje to snad, proč 30. září vzplanul Hong Kong?

1 0
možnosti

Pokus spustit klasický „barevný převrat“ v Siangan (Hong Kongu) byl pro mnohé neočekávaným. Zdálo se, že se Washingtonu, zapletenému zároveň do války na Ukrajině, sankční kampaně proti Rusku a válečných akcí proti „Islámskému státu“, nyní příliš nehodí zhoršení vztahů s Čínou. Nicméně USA na takové riziko přistoupily… Oficiální představitel čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying sdělil: „Jsme proti jakémukoliv cizímu vměšování a zahraniční podpoře hnutí Occupy Central. Vyzýváme země, které stojí za organizací, aby bedlivě vážily slova a činy – své a svých chráněnců.“ A čínský ministr zahraničí Wang Yi v rozhovorech s americkým ministrem zahraničí J. Kerrym dal tvrdě na srozuměnou, že cizí státy se nesmí vměšovat do událostí v Siangan. Snahu podkopat stabilitu ČLR ve Washingtonu nezakrývají. J. Kerry, který doslovně zopakoval svá slova o Ukrajině, vyzval Peking, aby vůči účastníkům protestních akcí projevil zdrženlivost a umožnil jim poklidně vyjadřovat své názory. Blokování správních budov je opět vydáváno za poklidné akce a pokusy vlády sjednat pořádek jsou označovány za násilí vůči občanům…

Mezitím Peking, který odmítl návrh Washingtonu na vytvoření „Velké dvojky“ (USA-Čína), v září 2013 informoval o vlastním projektu euroasijské integrace – o Nové hedvábné stezce. Mimo států střední Asie vůči Číně přátelských a Ruska se předpokládala v tomto projektu i účast Ukrajiny. V době návštěvy bývalého ukrajinského prezidenta V. Janukovyče v Číně v prosinci 2013 bylo mezi Pekingem a Kyjevem dosaženo dohody o výstavbě hlubokovodního přístavu na Krymu v kraji Evpatoria Číňany, s roční přepravní kapacitou 140 mil. tun, a hlubokovodního kanálu, jakož i letiště, doků, rafinerie, továrny na výrobu LNG a dalších objektů.

1 0
možnosti

Hongkongská policie by měla zakročit ve stylu "demokratický Západ" a nechat se inspirovat policií USA - a "demonstranti" by se nestačili divit ...

0 0
možnosti

Moc se s těma separatistama párají, je třeba přitvrdit, vyčistit ulice a nenechat si narušovat svobodu a demokracii.

2 0
možnosti

Milá redakce možná by nezaškodilo ohledně současných protestů uvést jak byl "zvolen" současný šéf exekutivy. Takto má člověk pocit, že dodnes se volil ve svobodných volbách a nyní bude toto právo omezeno tím, že lidé budou vybírat jen z předem připravených kandidátů.

Přitom do dnes proběhli volby na tuto pozici v roce 2010, 2011 a 2012 přičemž vždy byl volen vybraným počtem volitelů (zástupců odborů, profesí, podnikatelů atd.) tudíž žádné volby kde si mohli lidé vybrat svého zástupce na této pozici neexistovali.

Přičemž v roce 2010 byl počet volitelů stanoven na 400, v roce 2011 na 800, v roce 2012 na 1200 a v roce 2017 (kvůli toto volbě jsou tyto protesty) mají volit všichni obyvatelé Hongkongu ovšem z vybraných kandidátů...

Z mého pohledu tedy jasné zlepšení, sice stále není stav ideální, ale co není může přijít při další volbě v roce 2022... zatím jak je vidět se volbu od volby stav zlepšoval...

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Election_Committee

1 0
možnosti

Je tam chyba, jsem si toho vědom, omlouvám se... takhle to dopadne když člověk text upravuje a potom si to po sobě nepřečte... ;-)

0 0
možnosti

Vzhledem k tomu, že Hongkong patří mezi nejvíce prosperující města na světě, příliš nechápu, o co jim jde. Asi jim nikdo neřekl, že každá změna by s největší pravděpodobností byla změnou k horšímu. Připadá mi, že se jim buď nechce moc makat a chtěli by si ještě více užívat, nebo že to někdo živí odjinud.

1 0
možnosti

J62a20n 78M63a13z34ů87r37e25k

16. 10. 2014 8:51

jde jim o to, že mají přijít o část autonomie...konkrétně, že kandidáty do voleb musí nominovat a schválit speciální výbor v Pekingu.

2 1
možnosti

J17a77n 68M92a61z70ů10r90e69k

16. 10. 2014 8:24

případ Hongkongu je ukázka ignoranství současného světa.....stát kdekoliv jinde, tak už vládu OSN, USA, EU posílají na šibenici, ale tady je přece o Čínu, takže budeme držet zobák. Na stranu druhou je pravda, že Honkgkong má privilegia o kterých si jiné části Číny můžou nechat zdát, ale ono se není čemu divit, když byl do roku 1997 vlatně "demokratický".

0 2
možnosti

Viděl jste Hongkong před rokem 1997? Možná žijete v iluzích, jak tam bylo za britské vlády krásně.

1 1
možnosti