Diskuze

Sedmnáct sestřelů za měsíc. Slavný stíhač František by se dožil stovky

Rovných sta let by se v úterý dožil Josef František, nejúspěšnější československý válečný stíhač letecké bitvy o Británii. Nad Anglií dosáhl v barvách polské 303. peruti sedmnácti ověřených sestřelů během necelého měsíce, konce bitvy se však nedožil. Létal na stroji Hawker Hurricane.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

T97o74m43a44s 60H77a31t35l45e

7. 10. 2014 15:07

Ano , Josef František byl hrdina !! Ale ne ve smyslu slova , které dnes novináři dávají každé kopačce , nebo hokejce !!

Byl opravdový hrdina !!

5 0
možnosti

J34a27n 10S75l38a39v50í94k

7. 10. 2014 23:21

Měl talent a dosal příležitost, kterou využil, byť záhy zemřel... Tahle příležitost stála miliony lidí život, buďme rádi za hrdiny kopačky a hokejky...

0 0
možnosti

Jsem rád že článek vznikl, Josef František byl bezesporu vyjímečný člověk. Ale ani tak by se stovky nejspíš nedožil. Bylo by asi vhodnější napsat, že je tomu právě sto let co se narodil. No nic. Je důležité si takové lidi připomínat a nezapomínat za co bojovali (i kdyz zrovna u něj, těžko říct...)

2 0
možnosti
Foto

Já vím, ale zase větě "před sto lety se narodil slavný stíhač František" lze zase vyčíst, že tehdy ještě nebyl slavný stíhač a "narodil se Josef František, později slavný stíhač" zní zase dost šroubovaně... Myslím, že takhle to můžeme nechat. :-)

1 0
možnosti

K mýtům ale patří i hodnocení JF jako stíhacího esa, případně i hodnocení jeho taktiky britskými i polskými veliteli. To nakonec vyústilo ve jmenování JF jako národního hosta 303. perutě, protože už nikdo neměl náladu řešit jeho praktické prohřešky: naprostá ignorace taktiky záchytného stíhače a naprostá ignorace rozkazů při skupinovém stíhání. JF byl každým coulem individualista. S Čechy toho po Polské kampani moc mít nechtěl (to je nejzajímavější část jeho životopisu), a Poláci zase moc nechtěli létat s ním. To ale nesnižuje jeho hodnocení jako pilota. Jako pilot byl perfektní, jak říkal Fajtl, mistr pilotáže a pan střelec.

Taktika stíhacího boje v BoB byla "zachytit nepřátelské bombardéry" před tím než svoje bomby shodí. JF stíhal rád opozdilce nebo ty kteří se od skupiny oddělili, povětšinou ale po cestě zpátky (to se často uvádí jako důvod jeho velkého počtu sestřelů). To britové obtížně nesli. Tehdy britové lpěli také na mistrovství pilotáže ve tříčlených rojích. Němci naopak používali taktiku vedoucí roje a jeho krytí... tedy ve volné formaci. Jakkoli to může znít směšně, byla tato taktika daleko efektivnější. Stížnosti Poláků na JF ale byly že svůj roj často ještě před střetem opustil a stíhal si po svém. Případně své krytí ponechal napospas a neohlížel se na to. Proto ho jnakonec nechali létat po svém a do organizovaného boje ho radši nebrali. Jinými slovy Hartmann by se z něj pravděpodobně nestal. Ten lpěl ve své pozdější pozici velitele letky na roli vedoucího a jeho krytí a často startoval na druhé pozici aby nováčky kryl. Tedy ctil princip kolektivního vedení boje.

Jakkoli je pochopitelné, že se JF používaná taktika nelíbila,situace kdyby takto stíhal každý pilot RAF, Británie by pravděpodobně brzy padla. Organizovaný odpor byl nakonec rozhodujícím faktorem v opotřebovávacím konfliktu.

Přesto všechno jde o jednu z nejvýznamnějších postav našich letců v Británii. A skutečný mistr své práce. Škoda jen že takový individualista. R.I.P.

9 0
možnosti

Ono se to zhoršovalo, defakto byl ke konci před nervovým zhroucením z únavy a stresu.

1 0
možnosti
Foto

Radeji bojoval po boku Polaku u 303, s domovenkou na uniforme "POLAND". To o jeho vztahu k CS velitelum a "kamaradum" hovori za vse.

1 6
možnosti

J98a18n 95S67e84m47i92k

7. 10. 2014 13:18

Vetsina Cs. letcu v bitve o britanii bojovala v ne-Ceskoslovenskych stihacich perutich.

V dobe bitvy o Britanii byla jen jedna Cs. perut operacni, a druha se formovala.

Proste v zari 1940 nebylo v dost Cs. peruti.

U 303. polske perute bojovali jeste dalsi Cesi co prosli z Polska, a postupne odesly k Cs. perutim jak rostly ztraty a peruti jiz bylo vice.

4 0
možnosti

J19i96ř48í 47Š29a13c43h56l

7. 10. 2014 12:33

Můj příbuzný sice nebyl tak dokonalý střelec, taky měl jiné úkoly. Sestřelil několik bombardérů s bombami, měl mnoho metálů RAF i francouzských. A zemřel mnoho let po válce doma. Kolika by se letos dožil se mi počítat nechce. viz. http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=3949

Každý náš pilot, technik, personál jiný tam udělali kus hrdinské práce a poslední dobou jsou odstrčení do propadliště dějin jak se rodí novodobí "hrdinové".

7 0
možnosti

Úplně mě mrazí[>-]

0 0
možnosti

J33a49n 97P10u53l96e59c

7. 10. 2014 11:49

Velký respekt a velké poděkování všem Čechoslovákům, kteří riskovali či dokonce položili své životy ve válce proti pronárodním aktivistům.

4 0
možnosti
Foto

kdo je to pronárodní aktivista?

3 0
možnosti

Ano, takové lidi je třeba připomínat. Ne dělat hrdiny z "disidentů", kteří byli z valné většiny jen líní vyžírkové.

10 16
možnosti

;-DR^... vyžírkové, kteří neměli co ztratit...kotelníci a spol...Rv

0 0
možnosti

Bylo by fajn se dozvědět, jak to vlastně bylo s těmi jeho sestřely ve Francii. ?

0 0
možnosti

Jednoduše, žádné nebyly, prakticky se tam nedostal do vzduchu, nestihl to. Ono se to neřešilo, JF měl v Anglii jiné starosti, on to nepopíral, jelikož se s ním o tom prakticky nikdo nebavil.

0 0
možnosti