Diskuze

Čtyři budovy, jeden ředitel. Vesnické školy objevují model, jak přežít

Skomírající venkovské školy, kterým kvůli nedostatkům žáků hrozí zánik, mají šanci na záchranu. Příklad prvních svazkových škol ukazuje, že když se sousední vesnice nebojí spojit svoje školy dohromady, můžou uspořit peníze či zvýšit kvalitu výuky. Obcím ale zatím chybí jasnější návod, jak postupovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VW

Smutne pokracovani pribehu CR....nejdrive Spidla a levicova sebranka, co podepise za kreslo v EU parlamentu nevyhodne pristupove podminky CR do EU, tim oklesti nase zemedelstvi, cukrovarnictvi, zivocisnou vyrobu, drubezarny, ....tim padem vyrobi desetitisice nezamestnanych zejmena na vesnicich, nasleduje odchod mladych do mest za praci, nasleduje miziva porodnost na vesnicich (pokud to nejsou zrovna satelity vetsich mest), nasleduje zvyseny pocet lidi zavislych na davkach statu, lidi, kteri se musi prekvalifikovavat na jine obory aby prezili...a nejvetsi pardox...kteri nakonec ze zoufalstvi voli prave ty, co tuhle mizerii zpusobili v nadeji, ze jim stat alespon trochu pomuze.;-(

0 0
možnosti
JS

Pak ale přijdete na to, že mezibudovami původních škol projezdíte kvanta benzínu a přijdelogicky na řadu druhý krok - postupné zavírání původníchškol. To už tady bylo i v jiných oborech. A odnesou to zase tinejslabší, v tomto případě děti.

0 0
možnosti
JK

J32i23ř81í 68K26v83ě21š

13. 8. 2014 10:40

Proč by se měly projezdit kvanta benzinu a proč myslíte, že by náklady na benzin měly být vyšší než vzniklé příjmy a úspory?

1 0
možnosti
PV

P61e21t66r 34V43l41c94e54k

13. 8. 2014 7:21

Podnikatel se své peníze hlídá, státní zaměstnanec-jde-li to, peníze státu rozkrádá...že ve městech je větší koncentrace pracovních příležitostí větší a mladí se tam hrnou, s tím se těžko dá co dělat...

0 0
možnosti
Foto

Kdo si ještě pamatuje případ Babice, ten mi dá za pravdu, že každé školy je škoda. :-)

0 0
možnosti
LB

U nás už takový princip funguje minimálně 5 let, co jsme se o školky začali zajímat. 

3 školky se spojily v 1 organizaci. V té největší s 8 třídami sedí oficiální paní ředitelka zbylé dvě řídí zástupkyně ředitele a každá si spravuje tu svou. Řeší si personální stránku, zaměření školky další aktivity. Společná je i vedoucí školní jídelny, ale každá škola má své paní "kuchařky" a samozřejmě učitele.  

Ta naše je nejmenší má jen 2 třídy. Kdyby měla vystupovat samostatně, už by asi nefungovala. Nebo min. ne za aktuální ceny pro rodiče. Jednak by určitě nedosáhla na výraznější slevy na potraviny a vybavení. A samozřejmě by musela sama zaměstnávat i tzv. "správních" zaměstnance, kteří jsou vrámci tohoto modelu společní. Což by ji zase zatížilo mnohem více. Asi to není úplně jednoduché, ale funguje to.

3 0
možnosti
Foto

proč jsou tu kuchařky v uvozovkách, má to snad něco naznačit?

0 0
možnosti
MT

A jakoto že pred 1989 nebyl nedostatek žáků a nehrozil  zánik škol ? Copak udělali soudruzi špatně ?

2 3
možnosti
JP

Protože nebyla motivace stěhovat se do měst, třeba?

0 2
možnosti
JZ

Stát selhává přesně tam, kde by měl posloužit.

8 0
možnosti
JT

J56i51t73k87a 72T54v82r41d82á

12. 8. 2014 22:10

A co zajistit dopravu dětí do té největší z místních škol? Děsí mě představa,že do jedné chodí ty nejmenší,o kus dál druhý stupeň apod. Přejezdy učitelů,zvláště v zimě.To je pro skutečné nadšence.Pochybuji,že jim obec přidá na benzín.

0 3
možnosti
JP

Proč? Třeba sestaví rozvrh tak, aby učitel učil v pondělí v jedné obci, v úterý ve druhé...

8 0
možnosti
LN

Před 100 lety naši předkové v malých obcích školy stavěli. Že by tehdy měli lepší názor na vzdělanost mladého pokolení?

5 1
možnosti
JP

Ne. Pokud odpoledne muselo dítě na pole, nestihlo by to, kdyby škola byla dál.

5 2
možnosti
JP

Mně vadí, že se ve státní správě snižují náklady až v době, kdy je průser. Proč to nikoho nenapadlo dřív?

0 0
možnosti
LN

Protože jsme to potřebovali prožrat.

1 0
možnosti