Diskuze

Jazykovědci mění pravidla pro psaný text. Správně bude 7:30 i 7.30

Komu nešlo přes klávesnici psaní času pouze s dvojtečkou, může zajásat. Jazykovědci připravili novou normu pro psané dokumenty. Ta říká, že kromě varianty s dvojtečkou je správná i ta, kde hodiny a minuty odděluje tečka. Zjednodušuje také psaní kalendářních dat a dalších záležitostí. Nová pravidla začínají platit od srpna. Jsou dobrovolná.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RM

Pokud něco trvalo 7:50 hod tak to znamená že to trvalo 7 hodin a padesát minut. Pokud něco trvalo 7.50 hod. tak to znamená že to trvalo 7 a půl hodiny tj. 7 hodin a 30 minut.

Pokud někdo tvrdí že 7:50 je to samý jako 7.50 tak si asi neuvědomil, že hodina nemá minut 100 ale jenom 60 - češtináři asi holt nejsou matematici.

Pokud někdo tvrdí, že 7.50 (ve smyslu 7 a půl) není správně, ale že je potřeba psát 7,50 (desetinná tečka kontra čárka) tak ať se už konečně probudí do reality.

0 7
možnosti
TN

Nezlobte se na mne, ale z vašeho příspěvku je zřejmé, že jste laik a přistupujete k tomu tak, že mícháte jabka a hrušky, vždy je to obojí ovoce. Je nutné rozlišovat, zda se jedná o český text, či nikoliv. Již z vašeho příspěvku je zřejmé, že znalost českého pravopisu vám mnoho neříká, a proto se nedivím vašemu přístupu, který je zcela chaotický a pochopitelně nepravdivý. Jen pro příklad, napsat "7.50 hod." je úplný nesmysl, jež nic neznačí, neboť zkratka "hod." je česká a údaj "7.50" je z anglicky hovořícího prostředí. Tedy, jak uvádím, jabka a hrušky.

3 0
možnosti
JU

Doufám,že jazykovědci toto vše dělají dobrovolně a zadarmo!;-(

0 3
možnosti

O čem se to tady diskutuje ???!!! Nebo to není diskuse?

0 0
možnosti

Za tohle jsou placeni státem.....zbytečná činnost

0 5
možnosti
FE

Jazykovědečtí rozumbradové by měli zrušit ono nesmyslné přechylování cizích ženských jmen. Jsme tím neomalení i trapní

2 3
možnosti
AN

A21n25d44r74e57a 36N73o68v34á

25. 7. 2014 15:34

klidně, ale nepřechýlené a vyskloňované jméno je fakt síla.

3 0
možnosti
PV

Toho bohdá nebude, abych vzápisu hodiny od minut tečkou místo dvojtečky odděloval. Kdo tak činiti bude,ten u mě hned intelektuálněpoklesne, byť nějaký nemyslící ignorant tento formát normou schválil.

1 4
možnosti
MZ

Dovoluji si pracovnímu kolektivu ÚJČ poblahopřát k jednoznačně pozitivnímu grandióznímu výsledku více než roční dřiny - zavedení dobrovolného pravidla. Jistě nejen mně, ale i mnoha dalším občanům velmi odlehlo, ta nejistota v psaní času už nebyla nadále únosná...;-)

3 4
možnosti
LS

Je fakt, že dvojtečka je nejtěžší znak na klávesnici!!! Zejména, když je klávesa dvojtečky ob jednu klávesu od shiftu!

1 2
možnosti
MM

Stejně budu psát: 4.5. 04:05 sraz, hned na první pohled lze vidět co je čas a co ne. Jen u dukumentů kde by mohl vzniknout problém, tak si to vyhledám v pravidlech.

1 0
možnosti
MM

Když někdo napíše 7.3 nebo 7.3., tak lze poznat podle tečky vzadu, jenže ze zkušenosti, tečku na konci většina nenapíše a může dojít k omylu.

2 1
možnosti
JU

J40a60n 88U70l18r93i90c92h

25. 7. 2014 0:01

1. Netušil jsem, že součástí pravidel českého pravopisu jsou i takové podrobnosti jako přípustné typy znaku rozdělujícího údaje o hodinách a minutách ( nevím, proč by to nemohla být  i čárka či pomlčka ), způsob psaní číslic vyjadřujících peněžité obnosy nebo správnost používání mezer ve specifických výrazech a řetězích údajů. Snaha kodifikovat tyto prvky se mi jeví jako absurdní.

2. Netušil jsem, že existuje znak zvaný rozdělovník pojmově odlišný od pomlčky. Nevíte, kde najdu na klávesnici klávesu rozdělovníku?

3. Obecně mám pocit, že Ústav pro jazyk český se zpronevěřuje své roli a ztrácí smysl existence, když namísto deklarování a upevňování ušlechtilé podoby jazyka soustavně včleňuje do spisovného pravopisu a mluvnice nekultivované prvky řeči nevzdělaných vrstev obyvatelstva. Zdá se, že normu nyní diktují nikoli klasici české literatury jako Karel Čapek nebo Vladislav Vančura, nýbrž prznitelé češtiny jako Láďa Vízek či Andrej Babiš. Spisovná čeština tak plebejští a hrubne. Hanba Ústavu pro jazyk český! Pryč s ním!

1 6
možnosti
JH

J94a34n 70H49l78a66v51á68č

25. 7. 2014 0:28

Jenomže Čapek krásně psal a vzhledem k tomu, že Čeština neumí vyslovovat tvrdé i jinde než po tvrdých hláskách, tak je v podstatě jedno, zda ve vyjmenovaných slovech nebo v příčestích píšete i nebo y. Jenom by to zvláštně vypadalo. Obdobně i mně mě. Ono dnes je o hodně víc věcí, které by člověk měl znát a tak by se některé, které nejsou tak důležité, měly zjednodušit. To ovšem nemluvím o větě a o slovní zásobě, ale tu gramatika nedělá.

1 1
možnosti
JH

A bude to stačit? Někdo se zabývá existenčními problémy, další hovadinami a ještě za to bere plat. Vědátoři.;-D

1 6
možnosti
MT

Tak možná, že kdyby se ten někdo s existenčními problémy lépe učil, mohl také pracovat v ÚJČ. :-)

6 1
možnosti