Diskuze

Tomografů je v Česku dost, na vyšetření se však čeká. Chybějí lékaři

V Česku je více počítačových tomografů, než kolik říká doporučení radiologické společnosti. Přesto se pacienti na vyšetření nedostanou hned. Podle nemocnic je to proto, že přístroje nejsou maximálně vytíženy. Chybějí lékaři i peníze na vyšetření.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ZV

Za prve - uniká mi smysl rámečku - mag. rezonance a tomograf jsou úplně jiné přístroje pracující na jiné technologii ale hlavně slouží pro zobrazování úplně něčeho jiného...

Za druhé - je vice než logické, ze se na vyšetření čeká. Ono "výsledek" je třeba popsat.. A to nějakou dobu trvá. To není jak na rentgenu, ze vám cvaknou obrázek a každý doktor se koukne a ví...

Absolvovala jsem vyšetření jak na CT, tak na rezonanci a specialista (mimo nemocnici) čekal týden na výsledky rezonance - prisla mu série snímku a skoro cela A4 popisu co tam je a není špatně... Takže ono to vyšetření zase není tak jednoduché. A jak tady někdo zmiňuje, technické pauzy, priprava pacienta, nebo jen to, ze na CT může byt v určitých případech podána kontrastní látka (to předem nevíte a zjistí se to většinou az v průběhu vyšetření) - to všechno jen doplňuje "nevyuzitelnost" 24/7....

0 0
možnosti
JS

J77a33n 80S10t66e74h31l41í33k

12. 6. 2014 21:50

Táta měl od neurologa předběžnou diagnózu: proběhla slabší mrtvice. V Jičíně objednací doba16 dnů! Sestra nebo kdo to tam objednává absolutně nekompromisní. Telefonát do Fakultní nemocnice v Hradci, 20 dnů, sestra to samý.

OT: Jičínský interně se vyhněte, je to fakt masakr, primáři se to tam hroutí pod rukama. Takovej nazrzlej doktor, věk cca 50 let, ten studoval medicínu nejspíš v Severní korei. Personál, co jsem se já osobně setkal, absolutně k ničemu. Opravený budovy jsou skvělý, technika skvělá, ale ty lidi, hnus. Přitom jiný oddělení v Jičíně fungujou(mám to z doslechu). Ale internu mám vyzkoušenou na vlastní kůži.

0 0
možnosti
PJ

v nejmenovane evropske zemi za 6 let ( mezi lety 2005 a 2001) vzrostl celkovy pocet vysetreni na radiologickych oddelenich o 26.5 %. Pocet CT za ta leta vzrostl o 86% ( a pocet MRI o 125%). Diky tomu, jak se technologie vyviji ( a jak CT dokaze rozlisovat stale drobnejsi anatomicke detail v tele pacienta), celkovy pocet jednotlivych obrazu v jednotlivem CT vysetreni vzrostl o nejmene 49 % ( 49-75%) , a dnes I jen 'nejjednodussi CT cita stovky obrazu, pritom nadale vzrostl pocet moznych  dalsich manipulaci s obrazy ( 3D rekonstrukce atd...), to vse mimo jine vyzaduje mnohem vice pracovniku, ( rentgenologu) , kteri tyto obrazy vyhodnocuji. Proste v medicine je dnes trend vice a vice pacientu vysetrit 'anatomicky' ( jak co kde v tele vypada) a to vyzaduje vzrustajici pocty lidi I obmenu pritrojove technologie.

Celosvetove je rentgenologu nedostatek.

Z hlediska vyuziti technologie by bylo idealni tyto pristroje pouzivat 24 hodin denne. Je vsak otazkou, zda by pacienti take byli ochotni 24 hodin denne na tato vysetreni chodit ( to v pripade, ze by nemocnie byly schopny zajistit takovy provoz perzonalne/financne).

2 0
možnosti
PJ

oprava..mezi lety 2005 a 2011...

0 0
možnosti

To myslejí vážně, že se má snímkovat v noci, aby byl vytížený stroj ? A co třeba amortizace ? Když to pojede 2x víc, tak to 2x dřív odejde.

0 1
možnosti
JM

J93a90n 86M32a20j85e57r

12. 6. 2014 19:56

Pokud by CT stroj vydržel například 50 let nepřetržitého provozu, tak vaše poznámka nemá smysl. Počítáte s tím, že je to stejný čínský šunt jako všechno co se prodává. :-)

1 0
možnosti
BP

B72e88n 30P57a27v11k44a

12. 6. 2014 18:37

Se zase řeší něco, co není potřeba vůbec řešit. Vezmu ta čísla z článku: 140 CT a udělá se 40 pacientů denně. 140*40*365 = 2 miliony vyšetřených pacientů za rok. To tam strkají každou pohmožděnou nohu? A nevadí nikomu, že se ti lidé moc ozařují?

Osobně, co mám zkušenost, tak když je potřeba, tak se člověk do toho CT prostě fofr šoupne, žádný problém. Pak se tím vozí babky a dědkové s každým kýchnutím, akorát si musí týden počkat. A jestli neměli raka před CT, tak po pár projetích ho už mít budou. A to se vyplatíR^

1 4
možnosti
MK

Dnes se bohužel dělá spousta vyšetření pouze a jen kvůli alibi, aby byli doktoři krytí, kdyby se nimi chtěl někdo soudit.

1 1
možnosti
IV

Nevím, kdyby tam jeli na tři směny a objednávali pacienty na noc, jak by se jim to líbilo. To se jaksi využívá u dražších zařízení. Tomograf už není to, co před dvaceti lety. Kdyby to nakupoval stát/resp. jeden subjekt, byla by cena ještě značně níž. Jenže to by z toho nesměli legislativci profitovat, aby na tom měli zájem.

0 0
možnosti
JL

J75a38n 33L90u59k81á60š

12. 6. 2014 18:58

Kdyby to nakupoval nas stat, tak by to stalo o dost vic.

0 0
možnosti

jo a také autor článku v titulku nesprávně uvádí zavádějící informace. Lékařů je dostatek, ale radiologických asistentů je nedostatek prosím. Lékař vypíše jen žádanku vyšetření dělá úplně někdo jiný

3 1
možnosti
ŠP

Fyzicky ano, ale popis dělá lékař. To bývá delší než vyšetření.

2 0
možnosti

Problém je na straně MINISTErstva zdravotnictví, když nástupní plat radiologa do nemocnice je 11 500 čistého pak se nedivte, že za takovéto ceny nechce nikdo pracovat, když i člověk s maturitou má víc.

7 2
možnosti
VH

Tak hrozné to tedy opravdu není. Nástupní plat lékaře po škole je 20 tis. hrubého, samozřejmě je to jak která nemocnice. Radiolog je už lékař se specializací, tedy po atestaci, základním kmeni atd., takže jeho základní plat je jistě vyšší.

A nyní rozhodně netvrdím, že je to adekvátní ohodnocení, jen popisuji realitu.

3 0
možnosti