Diskuze

Výjimky vedou do pekla, řešili poslanci. Pak na ni kývli pro učitele

Učitelé, kteří nemají VŠ vzdělání, dostali šanci, že budou moci učit i příští rok. Poslanci podpořili v prvním čtení vládní novelu zákona o pedagogických pracovnících, která to umožní. Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD argumentoval, že VŠ vzdělání nemá 17 tisíc pedagogů. Jeho kritici zase tím, že učitelé deset let věděli, že vzdělání bude nutné.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PH

V podstatě to znamená definitivní zrušení požadavku na VŠ vzdělání u učitelů. Ta formulace v tomto zákoně je tak široká, že v podstatě záleží jen na řediteli školy, zda bude VŠ vzdělání požadovat či zda posoudí, že zájemce má tak mimořádné předpoklady /je to jeho bratranec/, že vlastně žádné vzdělání nepotřebuje.

Pokud se pamatuji, tak nikdy předtím Chládek nepřiznal, že tam chce dát to ustanovení, které umožňuje ředitelům VŠ nepožadovat. To je neuvěřitelné 8-o

0 0
možnosti
JV

Pane Špačku,  právě takoví jako vy, jsou největší řvouni. Kdybyste sledoval tabulkové platy učitelů, zjistil byste pravý stav věcí. Právě proto, že mají platy malé, je jich tak málo, myslím těch kvalifikovaných. Ale pokud bude platit dnešní stav, totiž že žák může vše a učitel nic, stav se nezlepší.

0 0
možnosti

Jaképak výjimky !!!  Úroveň školství v ČR je stále horší, kantoři nepřetržitě řvou jak mají nízké příkmy... přál bych vám vidět, jaké uvádí příjmy, když žádají o hypotéku!!!

Dnes jim schválí výjimku na vzdělání, zítra na zvýšení platů!!!Rv

0 1
možnosti
PF

P77e74t16r 24F32o79j42t33a

12. 6. 2014 7:20

Tady jde hlavně o princip. Pokud tu je zákon, který jasně něco říká, tak jakékoliv vyjímky jsou špatě (titulek to vystihuje správně). Je také klidně možn, že zákon je špatný (běžný stav v našem parlamentu), pak je nutné zákon změnit, ale bylo na to času dost - 10 let.

1 1
možnosti
RH

R79a94d73i75m 59H69e25n17e92k

11. 6. 2014 22:46

Pro mě je důležité aby učitel dokázal něco žáka naučit a je jedno jestli má vysokou školu nebo ne. Vějška nezaručuje že za titukem se bude nacházet dobrý  kantor a ne nějaká trubka.

5 0
možnosti
VJ

Připadám si jak v Kocourkově. Ja pracuju jako řidič a kdybych neměl řidičák sk.CE, tak si nevrznu, i kdybych jezdil jako Bůh a vyjimka neexistuje. Tak proč pro někoho se vyjimka vymysli,když studovaní pedagogové místo nemužou sehnat.Moje manželka vystudovala před šesti léty a stále je bez trvaleho poměru a není sama,kdo má místo jen na záskok za mateřskou nebo nemocenskou. Ti poslanci jsou fakt šašci

5 2
možnosti

Nikoliv šašci ale lumpové!!!

0 0
možnosti
JH

J37a84n 55H52e42j93d22a

11. 6. 2014 20:45

Dívám-li se na kvalitu našeho školství, nemyslím že by ji pár učitelů bez kvalifikace nějak moc ohrozilo.

7 1
možnosti
IH

Další problém je v tom, že leckde na školách vyučují učitelé-důchodci, kteří pobírají důchod i plat a mladí leckdy nemají ani tu VŠ. Jsou to oblíbenci, ředitelé je nemohou přinutit jít pryč. No a mladí se vzděláním, kteří o tuto práci skutečně projevují zájem

( je řada těch, kteří za větší peníz skončí mimo školství ) jsou na pracáku a po čase ten zájem ztratí. Pak nemá mít ČR tolik nekvalifikovaných učitelů.:-/

4 1
možnosti
AS

No podle mě nespočívá kvalita kantora jen na jeho "kvalifikaci",ale zřejmně na délce jeho praxe.A je-li dle posouzení dobrý,možná výborný,tak se nedivím,že dostane přednost i před tím kvalifikovaným.U učitele by nemělo být tím nejhlavnějším kritériem jeho kvalifikace i když nepopírám,že je nutná!

Bude-li dostatek "kvalitních" učitelů,pak je možnost výběru.Nedomnívám se,že v současné době je možné rázově nahradit 17 tisíc kantorů patřičným ekvivalentem schopných!

1 0
možnosti
FM

Stát od sametové revoluce příliš často měnil kvalifikační podmínky pro učitele. Napřed stačilo (jakékoliv) VŠ vzdělání. Pak se do 2 let muselo nastoupit na DPS (pedagogické minimum). To stačilo dalších pár let k učitelské praxi . Pak někdo vymyslel, že toto jsou vlastně učitelé bez kvalifikace a úředník hnal učitele opět do školy. A když už po roce 2000 učitel konečně kvalifikaci měl, vymyslel ministerský šťoural, že ten učitel vlastně může učit jen na SŠ a pro ZŠ musí vystudovat ještě jednou totéž, aby měl další konkrétní papír. Takže se stává, že onen (podle úředníků) "nekvalifikovaný učitel" má mnohem vyšší vzdělání, než ten "kvalifikovaný", který už žádnou další školu navštěvovat nemusel, neboť vystudoval pedagogiku (např dějepis!!!!!!!)za totality.

V žádném jiném povolání nebylo vyžadováno v minulosti tolik kvalifikačních změn a doplňkových studií, aby člověk vůbec mohl vykonávat svou práci.

Chápu, že řadu učitelů toto chování ministerstva odradilo a přestalo jeho doporučení brát tak úplně vážně. Teď na to doplácejí...

11 0
možnosti
JH

J11a37n 59H60e29j76d63a

11. 6. 2014 20:39

Krásně napsáno. Palec nahoru.R^

2 0
možnosti
JH

J23a69n 19H26e66j76d60a

11. 6. 2014 20:29

Já bych byl pro, aby existovala škola pro politiky a kdo by ji neabsolvoval nesměl by se v politice (vysoké) vůbec ukázat. Potom by možná nebylo třeba diskusí nad některými zákony z jejich dílen.

3 0
možnosti
AS

Jee...to by bylo super! ;-)R^

1 0
možnosti