Diskuze

Stále se ptám, proč jsem nezemřel, vzpomíná Číňan na Tchien-an-men

Číňané si potají připomínají výročí brutálního zásahu na pekingském náměstí Tchien-an-men. O život tehdy přišly stovky lidí a komunistický režim dodnes jakékoli vzpomínky na masakr dusí. Jedním z mála, kteří přežili a neskončili za mřížemi, je někdejší studentský vůdce Wu-er Kchaj-si.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JV

Tak s Čínou máte problém? A s Ukrajinou ne? Dvojí metr ovládá českou kotlinu!

2 1
možnosti
MR

Nezapomeňte jedním dechem dodat, že za všechno může USA.R^;-D

2 2
možnosti
MV

Kyjev nechává bombardovat vlastní občany a jsou tací, co tomu ještě tleskají :-(

1 5
možnosti
MK

Jakto, vždyť tu někdo tvrdil, že to nejsou jeho občané, ale občané nové doněcké republiky, případně občané ruska....

3 1
možnosti
LP

Na Ukrajině zasahují i bombardéry a svět mlčí.

3 6
možnosti
KN

proti těžce ozbrojeným teroristům je to v pořádku

8 3
možnosti
TP

Chtělo by to vyjádření od Zaorálka, že zabíjení studentů a nasazení tanků je v pořádku a Češi ho podporují.

10 0
možnosti
JH

1) žádný masakr se na Tchien-an-men nekonal, to je již dávno prokázaný fakt. Je pravda, že k násilnému a krvavému potlačení povstání studentů došlo, ale jinde. Myslím, že už by bylo možné konečně označovat tu událost pravdivě, ale na druhou stranu chápu, že "masakr na Tchien-an-men" je určitý mediální úzus.

2) pro pochopení toho co se stalo je naprosto nezbytné znát kontext. V té době v Čině žili lidi (a byli ve vedení státu), kteří osobně zažili, co se dělo, když v zemi převzali moc rozdivočení studenti v extázi, že se ruší tisícileté konfuciánské pravidlo seniority. Studentské bouře zabily milióny lidí a Čínu vrhly o 50 let zpět. Řada tehdy vládnoucích politiků byla oběti takových bouří a ztratili při nich své rodinné příslušníky. Nic takového nedopustit pro ně bylo pravidlo č.1, právě proto, že se snažili zemi modernizovat - a tím umožnit i demokratizaci.

V našem kulturním kontextu, kde studentské revolty bývají naopak nositelkami pokroku, to samozřejmě nechápeme.

Možná že kdyby v Číně začala nějaká parta svážet nějaké etnikum do táborů, tam jim nařídili se svléknout a jít do hromadných sprch, tak by se všichni divili a čekali, co se bude dít. V našemu kulturním kontextu bychom pravděpodobně vzali samopaly a tu partu postříleli na hromadu s tím, že je to lepší z těch špatných možností.

6 10
možnosti
LF

L86u72d49ě64k 63F71u84x73a

3. 6. 2014 10:22

1. Můžete prosím PROKÁZAT to, co považujete za "dávno prokázaný fakt? Prokázaný kým? Prokázaný jak? Víte, hovoříte-li o faktech, musíte je doložit, tvzení "to ví každý" prostě nestačí!

2. Kdyže se staly ty studentské bouře ve kterých zemřely miliony lidí? Další případ vámi deklarovaného faktu který je faktem jen proto, že to tvrdíte? Podle vašich náznaků o čase průběhu "studentských bouří" se domívám, že si to pletete s Maovou Kulturní revolucí. Porušení tisíciletých tradic a miliony mrtvých....ano, to vypadá na sociální experiment velkého Mao Ce Tunga.

Je to ono?

7 1
možnosti

Tady už ztrácím přehled o tom slavném jakože "masakru na Tchien-an-men"  - udělejte si trochu pořádek ve svých blábolech, ať je to trochu konzistentní....

-

Masakr se nekonal na Tchien-an-men, naznačují depeše diplomatů USA

http://zpravy.idnes.cz/masakr-se-nekonal-na-tchien-an-men-naznacuji-depese-diplomatu-usa-pxu-/zahranicni.aspx?c=A110605_162330_zahranicni_stf

"Před dvěma lety například tehdejší zpravodaj BBC v Pekingu James Miles připustil, že před 22 lety zprostředkoval divákům své mylné dojmy.

Ani podle něj se prý na Tchien-an-men masakr nekonal. "Protestujícím, kteří byli na náměstí, když dorazila armáda, bylo po vyjednávání s jednotkami, jež měly na starosti dodržování výjimečného stavu, dovoleno odejít," popsal tehdejší události po letech Miles. "Nebyl to masakr na Tchien-an-men, ale Pekingský masakr," dodal.

2 1
možnosti
PD

Napsat, že "masakr" je "slavný" může jen blb. :-/ Ten váš zb(L)ytek komentovat radši ani nebudu :-/

4 3
možnosti