Diskuze

Antibiotika jsou na odpis, varuje WHO. Některé nemoci mohou opět zabíjet

Při léčbě bakteriálních infekcí přestávají zabírat i velmi silná antibiotika, která jsou při některých závažných onemocněních považována za lék poslední záchrany. Podle Světové zdravotnické organizace by zvyšující se rezistence bakterií mohla vést k tomu, že některé nemoci se po desítkách let pro lidi stanou smrtelnými.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

To, že ATB přestávají účinkovat je mnohaletý trend s hodně špatnou prognózou. Již několik let WHO volá po tom aby se snížilo užívání širokospektrých ATB a necílené léčení na nezbytně nutnou míru. Jenže jak je dobrým zvykem tak se lékaři vymlouvají, že se to WHO od stolu kecá. Problém je v tom, že neumějí pacientům říct: "Pardon, ale na virózu Vám antibiotika opravdu nedám, protože na viry nepůsobí!". No nedokáží, oni to dokáží, ale nechce se jim se potom někde podávat vysvětlení ke stížnosti. 

Co se týče rezistence je problém hlavně v tom, že přestávají působit jak slabší ATB třeba cefalosporiny tak nejsilnější ATB a to penicilinové řady. Příkladem budíž bakterie MRSA (Methicillin-resistant Staphylococcus Aureus), který je odolný proti Methicillinu, což je v podstatě nejsilnější ATB penicilinové řady, které máme v současnosti k dispozici. Původci stačilo 30 let než se stal na Methicillin rezistentním. Tohle ATB bylo vyvinuto v roce 1959 a první případ rezistence byl prokázán už v roce 1990. Jasně 30 let je dlouho, ale když si vezmete, že to představuje asi 1/3 lidského života tak to je sakra krátká doba. ATB ještě před padesáti lety byla dokonalý nástroj v boji proti infekcím a dneska? Jedna naše kolegyně dostala napřed angínu, na ní jí nasadili ATB (jako všem). Angínu vyléčili, ale dostala bakteriální pneumonii, opět ATB (tentokrát jiná), zaléčeno, ale co čert nechtěl dostala opět angínu. Tenhle koloběh se podařilo zastavit až za 2 měsíce! A to kombinací širokospektrých ATB s cílenými jak penicilinové řady tak nepenicilinovými. Tohle jasně ukazuje jak se ATB stávají neúčinými, před dvaceti lety by 14 dní užívala ATB a tejden by si střihla rekonvalescenci a nic z toho by se nestalo.

Takže lidi, nezdravotníci, ale i zdravotníci. Nepožadujte po lékařích ATB, spíš požadujte aby určili co je původcem Vašeho onemocnění, přetrpte diskomfort spojený s vyšetřením, a nasazení cílené léčby ať můžou ještě několik let ATB zachraňovat životy.

2 0
možnosti

Mno hlavně angína - pokud není působena vysloveně streptokokem a není nějaká s opravdu závažnými projevy - tak se nemusí nutně léčit ATB. Ta jsou jen preventivní u toho streptokoka, aby nedošlo k pozdním komplikacím. Lidé ale spěchají do práce / jsou nepostradatelní a nedají tomu ten týden domácí léčby s poleháváním, za který to odejde samo bez ATB nebo max. s lokálním bioparoxem.

Sama vím co píšu, když mi léčili angínu pomocí ATB, tak se to vracelo a vracelo, prostě k ničemu. Zjistili hemofila, nechalo se to ve vyčkávacím režimu (s tím že když to do týdne nezačne výrazně ustupovat, tak se něco nasadí). A to jen kvůli tomu, že když přišel výtěr, tak se mi nedovolali a když jsem po 3 dnech dorazila na ORL na kontrolu, už mi bylo lépe. Neboli i nemoc s výtěrem jak z mikrobiální ZOO evidentně poslušně odešla. A to mám poruchu imunity, což teprve takový imunitně zdravý člověk. Takže věřím, že víc než polovina ATB je zbytečně použitá. I když při pooperační infekci již došlo i na karbapenemy, to je ta situace, kdy to můj imunitní systém "nedá", jakmile je výrazněji narušená integrita jako při a po operaci, tak se na pár dní zcela zhroutí..

0 0
možnosti

Nejlepší je léčit se sám a doktory využívat jen v nejvyšší nouzy a pro prevenci závažných chorob jako jsou rakoviny apod. Chřipky a anginy a nachlazení lze jednoduše vyležet. Antibiotika jsem nepožila cca 20 let.

0 0
možnosti

RvJak můžou antibiotika pomáhat když lidi jsou nuceni chodit do práce s horečkama chřipkama i jinak těžce nemocní.Bojí se ,aby nepřišli o práci a neumřeli hlady tak lépe umřou na těžkou nemoc kterou přechodí.Potom nepomůžou ani ty nejsilnější antibiotika.:-(Rv

0 2
možnosti

P33e86t59r 39B22u17r64d90a

1. 5. 2014 16:44

Na chřipku antibiotika nepomohou! Proti horečkám jsou také neúčinná.

1 0
možnosti

T19o14m90á81š 97V53a75l28s

1. 5. 2014 12:56

Známe funkční přírodní antibiotika jako např. stříbro (viz agh2o.cz), na nějž si patogeny rezistenci vytvořit nemohou. Jedná se při tom o levné a historií prověřené řešení. Přesto budeme raději bránit byznys chemických a farmaceutických koncernů a utrácet peníze za nefungující pilulky... Tomu říkám logika....

1 0
možnosti

Do zvířat na maso se rvou antibiotika, kravská vemena se mažou antibiotiky, do GMO plodin se rvou geny, které vytvářejí toxiny, díky nimž je ani hmyz nežere, nadužívání herbicidů atd...a my se divíme, že bakterie nezmutují a nestanou se rezistentními. Jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí a bakterií je takové množství a tak rychle vznikají, že je nemožné bez neustálé invence držet s nimi krok.

3 1
možnosti

To nás dokotři (kteří to předepisují na každou rýmičku) dostali do pěkné šlamastiky. Ale asi je za to neodsoudíme. Protože se bojíme, že by nás pak vůbec neléčeli.

1 2
možnosti

To pacienti si myslí že když nedostanou antibiotika tak nejsou pořádně léčeni.

1 0
možnosti
Foto

A dobre nam tak!

1 0
možnosti

Mam pro dnesni den navrh pro vsechny: ti, co mate duveru v systemovou medicinu, vyuzijte ji, priznivci homeopatik nebo hladovky pouzivejte tyto lecby, kdo ji maso, at si da poradny rizek, vegetariani velkou misu cerstve zeleniny, slaviste v sesivanem dresu, spartane spokojeni se ctyrkou Jablonci, prispejme tady svym nazorem, ale nesnazme se porad v diskuzich porazet ty druhe, rozmentavat jejich nazory, nevysmivejme se jim. Takova diskuze by byla radost. Pro to male procento z nas, kteri jsme nesnedli vsechnu moudrost sveta.

4 0
možnosti

článek o ničem, o tom se píše už  více jak 30 let....

0 0
možnosti

Tamiflu je antibiotikum nebo se jen snažíte být za každou cenu vtipnej?

0 0
možnosti