Diskuze

KOMENTÁŘ: Velmocenská politika, dnešní Rusko a Umění diplomacie

Letos uplyne sto let od vypuknutí první světové války. Lidé dodnes mají problémy pochopit, proč vlastně tato strašlivá katastrofa vznikla a jak to bylo možné. Úvahy nad tím nám mohou pomoci nejen porozumět vzdalující se historii, ale i přispět pochopení vývoje současných krizí a konfliktů, jako je například ten na Ukrajině.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Přiznejme si, že i když Klaus a jeho parta ztropili zločinnou amnestii a další alotria, občas mají i oni rozumné myšlenky. Žiji v Rusku už pár let, nejsem rusofil, ale po dlouhé době tady čtu něco, co má hlavu a patu... Díky za článek.

0 0
možnosti

Od vzdělaného člověka bych očekával více, než jen oslavu imperialismu a bagatelizaci agrese a porušování mezinárodních dohod a práv...

2 2
možnosti

Za domácí úkol máte doučit se čtení a logiku. Pak si teprve tento článek můžete přečíst znovu.  Rv

0 1
možnosti

Skvele shrnuti politicke situace. V podstate prvni rozumny elaborat na tema Ukrainska krize a svet.

2 6
možnosti

Elaborát si představuju jinak, přestože vše, co je napsáno, je v podstatě pravda, ještě to neznamená, že se s tou pravdou musím smířit, ale proto snad nemusím být označován za hysterika, ne?

0 1
možnosti

Solidní a pragmaticky napsaný článek, navíc obdivuji diplomatický styl p. exkancléře, například sdělení:  "Milí rusové, klidně si tu Ukrajinu sežerte, EU nehne ani prstem" je napsáno tak kulantně, že by nad ním zajásal nejeden ukrajinec. Bohužel s fakty souhlas, až na to, že uváděné velmocenské rozložení má jednu opomenutý detail, EU a USA jsou velmoci spolupracující, spojovacím článkem je politický systém západní demokracie, proti tomu politický systém Ruska je azijská demokracie a s západní demokracií je docela v rozporu, Takže ten začátek nové studené války mi příjde nejen jako strašení, ale docela reálný.

2 4
možnosti

J82i53ř30í 15B42l59u85m63a

19. 3. 2014 23:16

Rusofilové se tady slétli, to bych blil. Klaus a jeho parta hic u mě obrovsky klesli loňskou amnestií a podporováním fašistického Ruska se moje mínění o nich dostalo pod bod mrazu. Agenti Stb a KGB. Takováhle chátra nám tu okupovala Hrad 10 let ;-(;-(;-(

2 4
možnosti

J50a43n 53N87o65v77á87k

20. 3. 2014 0:41

A vy jste je ke všemu ještě volil. To bolí!

1 0
možnosti

Autor vlastně obhajuje politiku "koncertu velmocí" před první světovou válkou. Že to nebyl dobrý systém, ukázala právě I. sv. válka. Proto po ní vznikla Společnost národů, aby se konflikty řešily i jinak. Byla slabá, II. sv. válce nezabránila, ale že je to potřebná cesta daly velmoci najevo tím, že se po II. sv. válce zasloužily o vznik OSN. To je přece jen trochu funkčnější než bývalá Společnost národů. Proto, aby nebyly ve hře jen sobecké nároky velmocí, vznikla i Evropská společenství, posléze EU, kde mají ti malí podstatně větší slovo, než by jim příslušelo dle síly ekonomiky či zbraní. Rusko k této optice ještě nedospělo, proto jedná postaru jak v 18. století. Nicméně vzorem Evropě být nemůže. Zájmy  velmocí jistě stále fungují, ale absolutizovat je (a tím obhajovat) jak to činí autor, znamená mířit opět ke světové válce.

5 3
možnosti

J72a24n 90N16o83v36á14k

20. 3. 2014 0:48

Nevíte o čem mluvíte:

http://www.onwar.eu/2013/05/03/recenze-ve-znameni-americkeho-veku/

A jestli bude US-EU lézt Putinovi na zadní dvorek, tak se té války ještě dočkáme.

1 1
možnosti

ok jako literární cvičení, ale co jsou to ty "ruské národní zájmy", které máme respektovat? To autor nepíše. Myslím, že prvním zájem je tento: kupujte od nás ropu a plyn, dobře plaťte a hlavně se neptejte, kde a jak je získáváme a co děláme s penězi, které od vás dostáváme. - myslím, že tenhle zájem Putin hájí na Ukrajině, hlavně to "neptejte se, co děáme s penězi" protože Ukrajinci se ptát začali a odpověď se jim pranic nelíbila - většina penez je totálně rozkradena věrchuškou a spřátelenými oligarchy. A běda tomu, kdo to chce změnit na toho Putin pošle i tanky.

3 4
možnosti

J28a18n 75N90o43v38á63k

20. 3. 2014 0:40

Co to plácáte? Vy tu ropu a plyn chcete zadarmo? A co je vám do toho, co dělaj s penězi za ten obchod. Ptá se někdo na vaše peníze? Když do toho obchodu nechcete, kdo vás nutí?  Kupte si to jinde. 

Putin se svými oligarchy zatočil. Že to nedokázali ukrajinci je jejich smůla. Nechali se okrádat  za Kučmy,  Jurčenka, Tymošenkové (oranžová revoluce) i Janukoviče. Nikdo je nenuti je volit.   Po tý jejich revoluci jim zbydou oči pro pláč ...a oligarchové (kromně fašistů):

https://www.youtube.com/watch?v=M9vafHG6VI4

5 1
možnosti

Vracím se k úvodní otázce článku, proč vznikla 1. světová válka. Je to ale zcela jiný pohled na její příčiny.Je ale pravdivý. Ty skutečné příčiny, které jsou čistě hospodářské, ty nejsou uváděny ve většině dějepisných knih.  Ověřit si v číslech stav hospodářství ve státech tehdejší Evropy, bude pro obyčejné občany téměř nemožným úkolem. Trochu tomu pomůže pohled na mapu Evropy před a po válce

Zatím byly zveřejňovány a vysvětlovány příčiny vzniku válkyjen událostmi ze života vlád , a obyvatel zejména těch, co vládli v politice států. Malou ukázku ze "zajímavé" činnosti diplomatické společnosti ve Vídni přináší kniha Theodora Wolffa " Válka Pontia Piláta.V té na straně351 je uvedeno toto : " Ze zlomyslného, zákeřného jednání je usvědčena vídeňská společnost diplomatů, která zatajila , dokonce i před vlastním spojencem, naprosto dostačující srbskou odpověď Rakousku." Pouhé 3 dny rozhodly o vyhlášení války  Srbsku Rakouskem. Že to byla jen "třešnička " na dortu , není pochyb. Ale,  že to bylo předem plánované jednání diplomatů, není sporu. Byla to jen konečná záminka k dalšímu aktu jednání, jež vedlo k 4 letému vraždění obyčejných lidí na obou stranách konfliktu.  Po skončené válce a podivném jednání vítězů s poraženým, o posunu vlivu monopolních teritorií, nikde nebyla zmínka. Jen podružné , politické"hrátky" byly chaosně rozpitvávány.

Touto "malou" připomínkou jsem chtěl přispět svým názorem k odpovědi na otázku, co bylo příčinou vzniku války, ve které pud sebezáchovy a nejstatečnější vůle k vítězství tu splývaly, a ve kterézvířeckypropukající pudy překročovaly všechny vynálezy na ochranu humanity a nedbaly desatera přikázání. Celá lidská společnost v Evropě se měnila Morálka lidí byla otřesena. Jako po každé válce.

3 1
možnosti

I toto je rozumný racionální článek - 

Petr Robejšek: "nemám problém říci, že Vladimir Putin je jedním z nejlepších technologů moci v současnosti"

http://www.revuepolitika.cz/clanky/2003/petr-robejsek-

3 2
možnosti

Překvapivě rozumný názor.

3 5
možnosti