Diskuze

Němci ruší hranici pro evropské volby. Pohroma, míní známý komentátor

Neonacistická NPD, Piráti a další malé německé strany mají volnou cestu do Evropského parlamentu. Ústavní soud naší sousední země zrušil pravidlo, podle kterého je ke vstupu do europarlamentu potřeba ve volbách získat nejméně tři procenta odevzdaných hlasů. Miniaturní uskupení tak rázem mají šanci v květnových evropských volbách uspět.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

a já jsem za většinový volební systém - vítěz bere všechno. získals největší počet hlasů, tady máš 4 roky a ukaž, co umíš. druhá strana z voleb v opozici.

tyhle kompromisy, koalice, tiché dohody a přeběhlíci nikam nevedou ...

pak samozřejmě žádná hranice nebude mít taky smysl, protože se malé strany do parlamentu nedostanou ... :) ať si alternativy něco dokazují na komunální úrovni ...

0 0
možnosti
VM

Jenže tady diskutujeme o EP, kde stejně vítězná (německá) strana většinu nemá, i kdyby dostala všechny mandáty, které má Německo přiděleno.

0 0
možnosti
SB

Ono je otázka, co je to dnes nacista. Zda tím není náhodou míněn člověk, který tvrdí, že přistěhovalci by se měli přizpůsobit nám a nežádat, abychom se my ve vlastních zemích přizpůsobovali jim. Takového "nacistu: bych klidně volil. Nevolil bych toho, který se dodnes vidí v Adolfovi.

0 0
možnosti
VM

Nevím, jak definovat nacistu, ale zkusím nacionalistu. Nacionalista je člověk, který si myslí, že národ, který "zastupuje", je lepší než ty ostatní. To, jestli se to zvrhne jen v zákaz imigrace nebo i v nucenou emigraci imigrantů nebo jako u Hitlera v boj proti ostatním národům mimo vlastní území, je jen otázka toho, kdo se chopí vesla a co mu ostatní dovolí.

Národovec je přitom člověk, který zastává ideu národních států, tj. v Čechách by měli žít převážně pouze Češi. Zase zde máme otázku, jak toho docílit, tj. migraci zakázat/omezit. Nebo zde imigrantům nedat dávky, zakázat práci atp.

Je samozřejmě zajímavé, že teď vlastně vznikají takoví evropští nacionalisté, zastupující jakýsi neexistující evropský národ - do Evropy nikoho nepustíme (rozuměj, Němci nebo Francouzi, ať do Česka jdou).

0 0
možnosti

Přiznejme  si, že  tyto procentuální hranice  jsou  extrémě  diskriminační.

Prosadily  je  staré strany  aby  zabránili mladé konkurenci.

Proto to tak dlouho přežívá ;-€

4 1
možnosti
MN

Nemci si tam pusti nacky. Super

1 3
možnosti
MH

Kdyby se volili lidé a nikoli strany, tak by to bylo jedno. Nedemokratické je hlavně to, že se lidé bojí volit menší strany, protože by jejich hlas mohl propadnou.

4 0
možnosti
SB

Lidé se mohou volit maximálně tak na vesnici se stovkou obyvatel, kde se navzájem znají. Dále můžete volit lidi v prezidentských volbách, kde se s těmi několika v úvahu přicházejícími kandidáty můžete do značné míry seznámit (nikoli osobně). Těžko můžete volit lidi do parlamentu, kde je 200 osob, protože tolik jich neznáte. V deseti možných stranách se vyznat můžete, v tisícovce kandidátů nikoli.

0 0
možnosti
JS

Konečně dobrá zpráva, aspoň se tam dostane Alternativa pro Německo a další rozumné strany.

Jediné, co mě mrzí, je manipulace ze strany redaktorů Rudého iDnes. Jedná se nikoliv o EVROPSKÉ, nýbrž o UNIJNÍ volby, což je podstatný rozdíl. Proč, to vysvětluji zde: http://jansedlacekjan.blog.idnes.cz/c/396835/

2 3
možnosti
MP

"a další rozumné strany"... mohl by jste mi jmenovat alespoň dvě?

0 0
možnosti
JK

J87o45s23e87f 41K15r91ů19p74a

26. 2. 2014 17:16

Příklad hodný následování!

Neexistuje jediný důvod, proč by zde měla nějaká uměle vytvořená hranice existovat. 

V našem případě, kdy např. do sněmovny volíme 200 poslanců, by to znamenalo, že 0.5 % hlasů znamená jeden mandát - padni, komu padni.

Kdyby do sněmovny nebyl vpuštěn homosexuálně orientovaný poslanec s tím, že reprezentuje pouhé 4% populace - to by byl skandál, ale za normální považujeme odmítnutí politiků, kteří reprezentují "jen" 5 % voličů...:-/

13 1
možnosti
FK

Tak na druhou stranu ta hranice má smysl, aby nebyla Sněmovna rozdrobena na spoustu malých stran. Tam je třeba taky zajistit stabilní vládu, navíc síla těch poslanců bude minimální pokud nebudou vydírat vládu apod. Uvažuje se o snížení na 3%, otázka je jestli k tomu někdy dojde.

1 4
možnosti
FK

Na jednoho poslance u nás vychází přibližně 4,76% hlasů, takže je ta hranice u nás taky zbytečná a snad ji ÚS zruší, když to nedokáže Parlament. Navíc jak se píše níže, odpadne ten "strach" z propadnutí hlasu, i když se fakticky skoro nic tím nezmění. Volby do EP jsou důležitý především pro malé strany, protože když překročí 1% (nějakých 24 tisíc hlasů), tak mají nárok na 30 Kč za každý hlas, tedy minimálně na nějakých 700 tisíc Kč.

0 0
možnosti
MR

M39i23l23a11n 52R18a13d94e79k

26. 2. 2014 17:08

to je docela spravne, ony ty "xenofobni, extremisticke, populisticke" a jine nalepky dostavaji strany ktere nejsou doleva a slunickove multikulti. Tito korytari maji strach ze prijdou o koryta jelikoz uz toho Evropane maji vic jak dost. To bud toto nebo se Unie uplne rozpadne

8 0
možnosti
PB

U nás bych ji také zrušil,jasně to odporuje demokratickým principům.

11 0
možnosti