Diskuze

Evakuace Homsu začala. Z obléhaného města zachránili první civilisty

Syrská vláda přistoupila na evakuaci civilistů z Homsu. Během třídenního příměří má z města odjede dva půl tisíce promrzlých a vyhladovělých žen, dětí a starých lidí. Syrská vláda v pátek oznámila, že bude pokračovat v mírových jednáních s opozicí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

11.2.2014 

Nové zprávy o sestrách unesených z Maalouly

Sýrie. Televize Al Jazeera se sídlem v Kataru zveřejnila nové video řeholnic unesených 2. prosince z řecko-pravoslavného kláštera sv. Tekly v městečku Maaloula. Doposud se o nich vědělo pouze tolik, že je skupina povstalců odvezla do Yabroud na sever země. Na záznamu převzatém agenturou AsiaNews sestry nemluví, nicméně hlas mimo záběr tvrdí, že „jsou v dobrém zdravotním stavu, není s nimi špatně zacházeno a čekají na osvobození, aby se vrátily do svého kláštera.“ Hlas neříká nic o místě, kde se nacházejí, označuje je však za „unesené“ a tvrdí, že jsou mezi nimi „Syřanky a Libanonky“.

Na předchozím videu, rozšířeném rovněž katarskou televizí 6. prosince loňského roku, sestry uváděly, že nebyly uneseny, nýbrž převezeny mimo městečko, aby unikly bombardovaní a bylo jim zaručeno bezpečí. Oficiální média reagovala obviněním povstalců z toho, že užívají sestry jako lidský štít. Nové video nyní působí dojmem, že mají být využity k výměně. Neznámý hlas na záznamu totiž na závěr dodává, že „sestry děkují všem, kdo usilují o jejich osvobození a požadují osvobození všech vězňů“. K únosu řeholnic se již dříve přihlásily islamistické brigády Ahra al–Qalamoun, které výměnou za propuštění sester požadovaly osvobození „tisíce syrských žen držených ve věznicích syrského režimu“. Na osvobození řeholnic apeloval papež František i pravoslavní biskupové. Postavily se za ně také libanonští představitelé a katarský emír. Zatím však bezvýsledně. Maaloula, městečko s křesťanskou většinou 55 km od Damašku, je proslulá tím, že se v ní stále ještě mluví starou aramejštinou, jazykem Ježíšovy doby. V minulých měsících se stala dějištěm dlouhých bojů mezi státním vojskem a povstalci. Město bylo opakovaně napadáno islámskými povstalci, kteří znectili tamní kostely a kláštery a zavraždili mnoho křesťanů.

0 0
možnosti

V Homsu evakuováno 83 osob

Sýrie. V Homsu došlo k evakuaci 83 osob, většinou žen, dětí a starých osob, kterým bylo dovoleno opustit staré město, obsazené protivládními ozbrojenci. Připraveny k distribuci jsou také 3 tuny humanitární pomoci, zvláště potravin. Boje však pokračují v Aleppu. V pondělí má dojít v Ženevě k dalšímu kolu jednání mezi syrskou vládou a ozbrojenými povstalci, jehož prostředníkem je představitel OSN a Arabské ligy, Lakhdar Brahimi. Situaci komentuje pro Vatikánský rozhlas, apoštolský nuncius z Damašku, mons. Zenari:

„Je třeba uznat dobrou vůli bojujících stran. Připomeňme, že konflikt trvá měsíce a pokračoval i během konference v Ženevě. Konečně se dosáhlo pozitivního výsledku. Doufám, že tento první, byť malý pozitivní krůček otevře dlouhou cestu k řešení naléhavé a katastrofální humanitární krizi, která se týká tak trochu celé Sýrie. Podle statistik OSN potřebuje humanitární pomoc dva miliony a půl lidí, kteří nemají k ní přístup, podobně jako oněch 2,5 tisíc obyvatel Homsu. Cesta je tedy ještě dlouhá. Podle mých informací by měla evakuace v Homsu pokračovat a snad se bude týkat také křesťanů, kteří dosud nemohli opustit staré město. Potom doufám dojde také k distribuci humanitární pomoci. Podaří-li se to zde v Homsu, podaří se to snad také v Aleppo, které také naléhavě potřebuje příměří. Cesta je ještě dlouhá, ale je třeba pokračovat s projevy dobré vůle na obou stranách. Strany, které usedají k jednacímu stolu v Ženevě, by neměly zapomínat na očekávání obrovské většiny syrského obyvatelstva, které touží po nové, demokratičtější Sýrii, respektující lidská práva a základní svobody. To všechno je třeba dosáhnout nikoli násilnými prostředky, nýbrž politickým řešením.“

Říká mons. Zenari, nuncius v Sýrii. Dodejme jen, že podle posledních vyjádření na obou bojujících stranách z dnešního odpoledne, bylo pak příměří bohužel opět porušeno.

2 0
možnosti

autor clanku jv uz nema ani jmeno aby se pzdeji nemusel stydet co to splacal?

1 0
možnosti

To nejsou žádný opoziční bojovníci, teroristi jsou to. Pád Asada by zapříčinil vznik dalšího radiálně islámskýho státu. Šíří se to horzně rychle tenhle mor a Evropa už neni tak daleko.

2 0
možnosti

do Sýrie je to od nás jenom o pár set km dál než do Španělska, je to fakt blízko.

1 0
možnosti

Článek tradičně manipuluje s fakty. Prvopočátek problému neni v armádě, ale v tom, že město prostě obsaidili teroristi, kteří používají cviilisty na práce a jako živé štíty. Krom toho v jejich domech rabují, znásilňují a zabíjejí.

Ten článek má takovou hodnotu jako tvrzení, že v Praze obsadili bandité banku, a ty nedemokratiční policajti ji celou obklíčili a brání těm umírajícím rukojmím v útěku a tudíž je ta jejich krev na jejich rukách.

Další z řady blábolů podle šablony.

3 0
možnosti

Přesně tak. Navíc toto osvobození civilistů armádou není zdaleka první. Podobně armáda složitě vyjednávala o propuštění obyvatel města Adra, kde "rebelové" stínali hlavy a vraždili celé rodiny.

2 0
možnosti

no tfujtajbl ... ještě bych pochopil tu evakuaci, ale že tam začne proudit humanitární pomoc 8-o to jako aby měli ti konfederáti co žrát ???

0 0
možnosti

Člověk v plísni - DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777. Z výtěžku se zaplatí videa o Putinovi, sponzoring ukrajinské revoluce, něco seberou platy a správa ... no však jak vidno děti si tam ještě mají s čím hrát :-)

4 1
možnosti