Diskuze

KOMENTÁŘ: V Soči se kdysi vraždilo. Jenže v Rusku se o tom nesmí mluvit

Svět žije olympiádou v ruském Soči. Fanoušci, sportovci a ani Mezinárodní olympijský výbor zřejmě netuší, že se jejich hotely nachází v místech, kde se rozkládal sovětský gulag. V centru olympijského města sídlila před druhou světovou válkou správa sovětského pracovního lágru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J25a22n 14U75l72r55y61c91h

10. 2. 2014 0:46

tak je mi líto, ale tohle je dost ubohej článek - zkratkovitá tendenčnost a zjednodušování až běda; nejspíš tu někdo asi už připomněl, že dávat rovnítko mezi tábor určený k cílenému vyhlazování lidí v počtu cca 10 tisíc denně, a pracovní gulag (samozřejmě podle našich kritérií nepřijatelný, jehož základní účel ovšem nebyl v nonstop likvidaci co největší masy vězňů) je absurdní; taky že jaksi leckde po světě (nehledě na režimy) by se daly najít lokality, kde nejsou dostatečně (resp. vůbec) připomenuté ty či ony hromadné zločiny minulých dob;

ale článek je to vysloveně odfláknutý, mj. i s takovýmhle nesmyslem: "Je vlastně dost pravděpodobné, že mezi vězni umírali i Čechoslováci, kteří uvěřili propagandě, že v Rusku (tenkrát v SSSR) se žije líp. A utekli přes hranice. Sovětští komisaři NKVD se s nimi nepárali. Úředním rozhodnutím je odsoudili jako údajné špiony na nejméně tři roky v nápravně-pracovním táboře." - co je tohle za blábol? - tak buď jde o Čechoslováky (především Podkarpatorusíny), kteří "utíkali přes hranici" (tj. překročili ji nelegálně) - jenže to bylo až po březnu 39, a neutíkali tam tedy kvůli tomu, že by se vzhlíželi v SSSR, ale protože utíkali z okupované země, kde nechtěli zůstat (nebo se dokonce za hranicemi chtěli zapojit do akce za obnovu ČSR) - že skončili v těch gulazích, je pravda; anebo šlo o Čechoslováky, co odjeli do Svazu už za 1. republiky, protože sovětské zřízení považovali za správné - jenže ti zas "neutíkali přes hranice", alespoň na sovětské straně byly přesuny samozřejmě domluvené - i  tihle budovatelé se během doby mohli ocitnout v gulagu, ovšem jako špiony je nikdo na hranicích jistě neodchytával...

1 2
možnosti

J14a11n 46U24l50r82y59c92h

10. 2. 2014 0:47

no, pan Kroupa se s tím prostě moc nemazal - napsal vysoce aktuální (co se dělo v SSSR před druhou světovou zajisté budeme muset řešit ještě v druhé polovině 21. století) komentář připomínající zrůdnost bolševizmu, co tam vlastně natláskal, na tom už tak moc nezáleží..., hlavně že jsme zas zabojovali proti komunistům (u mě se to teda nesetkalo s očekávaným efektem, už jsem z těch věčných antikomunistických výlevů hodně otrávenej, a nějak z nich začínám vidět čím dál tím víc rudějc... - ono když do vás někdo cpe takovýhle výlevy už 25 let, už máte dost... - nepřipomíná vám to něco z doby před rokem 89?)

2 3
možnosti

P33e33t37r 23K11o62s

9. 2. 2014 16:34

Už mi ta rusofobie našich médií dost leze na nervy Rv Tady se kritizuje Rusko třeba za zákon zakazující propagaci homosexuality (nikoli homnosexualitu jako takovou) a že se v Saudské Arábii homosexuálové vraždí, to nikomu nevadí, ani USA, kteří se s ní bratříčkují!

8 3
možnosti

Ajó, vy zase bijete černochy. A je to!

2 0
možnosti

K47a96r87e74l 92D70r93d35a

9. 2. 2014 12:03

Je obhajoba Ruska a "neposkvrněnosti Soči" v Česku vlastizradou? Téma jsem otevřel níže. Inspirací je mi samozřejmě tato otřesná diskuse.

  Za vlastizradu označuji "lásku k SSSR na věčné časy", která byla součástí hodin ruštiny v 70. letech u nás. Normalizace v reálu měla přesně tento bonus a měla za cíl programově ničit "Husákovy děti". Žádná z těch husopasek soudružek učitelek, pokud vím, za tohle svinstvo nikdy neseděla. Ostatně neseděly ani za souhlas se vstupem vojsk - tedy s okupací Československa, protože bez něj nemohly v tu dobu učit. Dopustili jsme, že o "lásce k Rusku" učili české děti skuteční vlastizrádci.

  Dnes se ruština do českých škol dobrovolně vrací. Chápu, že dětem se dnes vnucuje angličtina a němčina, tak sáhnou dobrovolně po ruštině. Každý jazyk navíc je dobrý. Jenže tradice "se SSSR na věčné časy a nikdy jinak" je u nás silná a lze ji snadno oprášit. Stačí projít příspěvky zde. Pochybuji, že v českých školách umíme učit jen jazyk bez přídavku "uctívání Ruska". Prostě tradice. To by, podle mě, ale české školy rozhodně dělat neměly. Česko v zájmu své budoucnosti a prosperity potřebuje zažít alespoň 50 let bez ruského vlivu a koukat usilovat o návrat k západní demokracii, civilizaci a kulturnosti. Opak je skutečností. Celá EU usiluje o byznys s bohatým Ruskem. Co na tom, že zdejší bohatství smrdí? 

  Tato diskuse potvrzuje, že v zájmu byznysu a komerce klidně další generaci mladých Čechů necháme zparchantět na ruské morálce a nekulturnosti. O tom je okřikování negativních vyjádření proti Rusku. Podle mě, likvidace dětí vlastního národa je vlastizradou a máme zde opět čest se zrádci, tak jako v 70. letech.

3 6
možnosti

Československá a později i politika česká obecně je aktem permanentní vlastizrady. Jen se vyměňují znaménka.

1 1
možnosti

To máte tak, jak Češi, tak Slováci vnímají instintiktivně, že tyto jevy byly důsledkem snahy imperialistů o vojenské zardoušení socialismu.

2 3
možnosti

Já si mylím, že Češi prostě reagují instinktivně negativně na  "přepálenou" propagandu. Nic víc.

5 0
možnosti

Jo jo, celá Zeměkoule je jedno bědné místo, kde by se měl vztyčit kříž či cokoli podobného.

8 1
možnosti

Bohužel je to tak. Kdyby se od pravěku vedly záznamy o tom kde se staly nějaké vetší nepsravedlnost s vetším počtem obětí, tak kříze budou úplně všude.

7 3
možnosti

Autor Mikuláš Kroupa mi připoměl články před rokem 1989. Akorát směrová orientace byla opačná. Zrovna nedávno na podnět filmu či dokumentu jsem se bavil se ženou kolik vlastně bylo pracovních lágrů u nás a že mi dalo dost práce o nich získat nějaké informace. Jak někteří lidé byli umístěni mimo společnost v dost krutých podmínkách a o pár kilometrů dál se žilo normálním životem. Ale rozhodně nás toto téma nenapadne spojit s nějakou současnou událostí.  Postoje novináře chápu, když pochází z disidentské rodiny. Avšak nepovažuji tento článek za profesionální, ale za tendenční a zaujatý proti konkrétnímu státu. Každý víme co je v Rusku možný, ale olympijský výbor vybral místo pro tuto olympiádu v Rusku, tak rozhodnutí respektujme. V době olympiády by politika měla jít stranou a řídit se myšlenkou, není důležité zvítězit( potěší :-)) ale zúčastnit se. Chceme se vrátit do doby 1980 a 1984, kdy se politika do sportu dost pletla? Obojí hry jsou dost poznamenané.

12 8
možnosti

Asi jste nepochopil, ze kritika se netykala ani tak rozhodnuti udelat OH v Rusku, ale udivu nad tim, jak se Rusko neni schopne vyporadat se svou temnou minulosti, a ze se tedy ani tak moc nezmenilo.  Ovsem vzhledem k tomu, ze je v cele byvaly KGB-ak, tak by to zas az tak prekvapive byt nemelo.  Jde o to, ze nejen ze se s tim nejsou schpni vyporadat, ale dokonce se to snazi zakryt, ani muzea se touto casti jejich historie nezabyvaji a mista utrpeni statisicu politickych veznu nejsou ani povazovana za pietni (a takto I oznacena).  Nechapu, jak to muzete nevidet a dokonce i omlouvat.  Jedine snad ze jste sam rudoch bez svedomi.

9 8
možnosti

Soči, Soči, Soči... Sleduji olympiádu, ale proč sakra ,,Soči" najednou není u médií dějištěm olympijských her, ale různých historických ,,pomluv", událostí, kachen....

12 6
možnosti

Nevim jak vy, ale ja, kdyz bych jel treba na OH do Mexika, jiste bych se (mimo sportovnich akci) neopomel podivat alespon na nejake historice pozoruhodnosti a zajimave objekty v nejblizsim okoli OH. Totez pri navsteve Ruska.  Ovsem zde autor zjistil, ze velka cast jejich historie je zastirana, ci uplne ignorovana. Takto se s tim nikdy nevyporadaji. To ukazuje na to, ze se v Rusku moc nezmenilo, stale je to silne autoritarsky stat, ac se snazi svetu ukazat v jinem svelte, tedy takove novodobe Potemkinovy vesnice, ze.  I to nam (a vsem navstevnikum OH) hodne vypovida o dnesnim Rusku.  A jsem rad, ze nam autor sdelil I toto sve poznani z navstevy v Soci.  Mimochodem, jak vite soudruhu Preisslere, ze to jsou historicke pomluvy ?

9 8
možnosti

Dneska sedím u počítače, popíjím pivko a je mi fajn. Kdysi nedávno mi nebylo dobře, měl jsem průjem, hodně jsem kašlal a bylo to na draka.

Je nutné ale o tom  psát, když už hnačka pominula? Možná v jediném případě ano - pokusit se zkazit si hezký den. :-)

(Bolševické vrahy samozřejmě neomlouvám, ale slavnost jako je olympiáda je něco nádherného a tak si jí nenechme zkazit ubohou vyčpělou protirudou propagandou). [>-]

12 8
možnosti

princip akce a reakce

Na jedne strane Putinova propaganda, na druhe rekace na ni.

3 6
možnosti
Foto

Trapnější článek na téma olympiáda v Soči jsem zatím nečetl.

19 8
možnosti

Myslim, ze jste toho vubec moc necetl.  Snad jen to co byla povina cetba (jako Ruda zare nad Kladnem a podobne sr.cky). A to plus jsem Vam dal omylem, samozrejme to melo byt minus.

7 8
možnosti

v Rusku to stalo vzdy za prd, za cara, za SSSR, a za Putina. A dlouho to bude zaostala zeme, hlavne co se demokracie tyce.

Nicmene tyto kydy o OH mi pripominaji kydy Rudeho Prava kdykoliv se psalo o OH u kapitalistu, ergo u valecnych stvacu a imperialistu. Kazde lejno se rozmaze. To ze byly gulagy je nutno stale pripominat, ale prisivat to na frak OH, je jako nechtit nikdy vice hry nebo sampionaty v Nemecku,  protoze ti take staveli lagry.

6 5
možnosti

Nemci se se zlocinnou nacistickou minulosti vyrovnali. Rusove s tou nemene zlocinnou komunistickou ne. V tom je ten rozdil.

Kdyby Nemci nebo Rakusaci ukazali pri zahajeni OH na jejich uzemi snimky Hitlerjugend nebo hakenkrajc a prehrali dobove "castusky" s vymluvou, ze je to soucasti jejich historie a kultury, ve svete by nastal nepredstavitelny poprask a Cesi i Rusove by byli prednimi kritiky.

Kdyz totez udelaji Rusove s pionyry, srpem a kladivem a castuskami, pak to ma byt prijatelne pod vymluvou"vzdyt je to ruska kultura a historie"?RvRvRv

6 6
možnosti