Diskuze

Západní rozvědčíci jednají v Damašku s Asadem, bojí se džihádistů

Zástupci evropských zpravodajských služeb se tajně setkali s vládou syrského prezidenta Bašára Asada. Informoval o tom s odvoláním na západní i blízkovýchodní diplomaty list The Wall Street Journal. Důvodem setkání byla hrozba, jíž představuje narůstající počet džihádistů původem z Evropy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

To cumim ze iDnes konecne zacina nazyvat veci pravymi jmeny. Co se stalo? nikdo Vam ty kecy o utiskovane "opozici" uz neveril? Bohuzel nastava doba kdy se ctenari v problematice orientuji mnohem lepe novinari...

1 0
možnosti

Křesťanská knihovna zapálena muslimskými extrémisty

Libanon. Údajná urážka Mohameda posloužila za záminku ke spálení jedné z nejstarších křesťanských knihoven v Libanonu. Shořely dvě třetiny z osmdesáti tisíc knížek a rukopisů. Jde o knihovnu v libanonském Tripolis, městě na severu země, obývaném především sunnitskými muslimy.Knihovnu spravoval pravoslavný kněz Ibrahim Surouj. Před několika dny byl obviněn z autorství brožury, kterou muslimové označili za urážlivou. P. Surouj je v Tripolis osobností dobře známou. Dlouhá léta totiž usiluje o dialog s islámem a z byl proto záhy zproštěn obvinění. Nezachránilo to však jím vedenou cennou knihovnu. Podpálena byla včera večer a než se podařilo požár uhasit, nenávratně zmizela většina cenného kulturního dědictví shromážděného libanonskými křesťany.

1 0
možnosti

Kardinál Tauran: papežova popularita probouzí zvědavost a fascinaci politiků

Vatikán. V pondělí 13. ledna proběhl v sídle Papežské akademie věd ve Vatikánu workshop věnovaný Sýrii. Jeho cílem bylo předložit Svatému otci názory expertů a diplomatů a hledat způsoby, jakými může papež a jeho spolupracovníci přispět k urychlení mírového procesu v této zemi, říká jeden z účastníků setkání, kardinál Jean-Louis Tauran:

„Zajímavé bylo, že mnoho expertů vidí kořeny syrského konfliktu především v roztržkách uvnitř regionu. Proto bylo formulováno pět konkrétních priorit: okamžitě uzavřít příměří a zastavit veškeré násilí, dále vytvořit humanitární koridory, které dovolí přísun pomoci těm, kdo ji potřebují; materiální rekonstrukce a zároveň morální a duchovní obnova země, a tedy dialog mezi kulturami a náboženstvími. Kromě toho všichni zúčastnění zdůrazňovali, že má-li Ženeva 2 uspět, musí se jí zúčastnit všichni aktéři z tohoto regionu, včetně Iránu. Doufáme, že úspěch dohody o jaderných zbraních bude „nakažlivý“. Účast Iránu na Ženevě 2 je nezbytná...“

Můžeme číst návštěvu amerického státního sekretáře Johna Kerryho jako znamení, že Svatý stolec má jistou váhu v důležitých rozhodnutích světové politiky? Slyší světoví lídři papežův hlas?

„O tom, že jej slyší není pochyb. Není však řečeno, že budou následovat fakta. To se vždycky neděje. Nesmíme zapomínat, že Svatý stolec je morální silou. Je tady celá dlouhá historie, historie diplomacie, která má samozřejmě svou váhu. A v podstatě se jí dostává slyšení. Velká popularita papeže Františka probouzí u politických představitelů zvědavost i určitou fascinaci.“ - říká předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog a zkušený vatikánský diplomat, kardinál Jean Louis Tauran.

1 0
možnosti
ZT

Do každého města aspoň jednu mešitu....Ať má Alwari, Větrověc a ten co neví jak se jmenuje koho verbovat....

1 0
možnosti

Západ  dál podporuje  demokratické, humantárně zaměřené bojovníky  za svobodu, ale má obavy  aby se tito andílci nevrátili do Evropy.

Ten Assad musí mít svatou trpělivost, jestli vydrží poslouchat tak licoměrtné řeči ;-D

10 0
možnosti
JN

Skvěle napsáno. Ona by ale ta trpělivost měla dojít hlavně nám.

0 0
možnosti

Diplomatické úsilí Svatého stolce v syrském konfliktu

Vatikán. Kongregace pro východní církve dnes informovala o probíhající cestě svého prefekta, kard. Leonarda Sandriho, do Libanonu. Hlavním důvodem k této pastorační návštěvě je biskupské svěcení, které italský kardinál udělí novému apoštolskému vikáři syrského Aleppa, mons. Georgesovi Abou Khazenovi, v sobotu 11. ledna v bejrútském kostele sv. Ludvíka. Přítomnost kardinála prefekta vyjadřuje duchovní blízkost i konkrétní podporu Svatého stolce syrskému křesťanskému společenství. O den později – v neděli 12. ledna – se papežův vyslanec setká se syrskými uprchlíky v jednom z libanonských táborů, kterým předá materiální pomoc.

Návštěva kard. Sandriho na Blízkém východě těsně předchází zahájení sympozia o Sýrii, které bude od příštího pondělí hostit Svatý stolec. Jednání bude probíhat za zavřenými dveřmi a zmapuje syrský konflikt mimo jiné z pohledu mezinárodního společenství (Tony Blair), blízkovýchodního regionu (Mohamed ElBaradei), USA a ONU (Jeffrey Sachs) a Ruska (Piotr Stěgnij). Měly by z něho vzejít zásadní návrhy Svatého stolce pro nadcházející ženevskou konferenci o Sýrii.

4 1
možnosti
Foto

K40a15r20e13l 38S13e94i80d59l

15. 1. 2014 18:55

Dík za zprávy.

1 0
možnosti

Syrský jezuita o situaci nejen v Homsu

Sýrie. Zatímco ze syrského Aleppa a dalších měst denně přicházejí zprávy o hromadných popravách civilistů, které vykonávají islamističtí teroristé, zmučenou blízkovýchodní zemi neopouštějí lidé, kteří se navzdory všemu zasazují o dialog a vzájemnou pomoc. Jedním z nich je mladý jezuita O. Hassan Sahoui, který v západosyrském Homsu vede Výchovné centrum Nejsvětějšího Spasitele.

„Zde v Homsu je klid, ale občas také sem dopadne raketová střela nebo minometný granát. Nemáme tedy stoprocentní jistotu. Čekáme a jsme opatrní. Když začne ostřelování, lidé musí být připravení k útěku, ale jinak jde život dál. Samozřejmě s mnoha obtížemi – zejména materiálními a ekonomickými. Mnoho lidí nemá práci. Ti, kdo ji mají, vyjdou s platem do poloviny měsíce, pak už si musí hledat jiné zdroje.“

Válečné útrapy v lidech vyvolaly nečekanou vlnu solidarity, zdůrazňuje syrský jezuita.

„My jezuité společně se sestrami ignaciánské spirituality a téměř stovkou dobrovolníků pracujeme v centru humanitární pomoci pro děti. Dále provozujeme výchovné centrum pro 700 dětí a mladých lidí ve věku od 6 do 14 let a také centrum pro postižené. Přijímáme všechny bez rozdílu náboženství – křesťany, muslimy, sunnity i alavity. Máme radost, že společným životem můžeme bojovat proti nepřátelství a nenávisti, která se bohužel v Sýrii mezi těmito skupinami šíří. Naše centrum funguje jako jakýsi „most“. Ti, kdo venku mezi sebou běžně zápasí, tu pracují pro děti a rodiny.“ O. Hassan Sahoui, původem z Damašku, potvrzuje, že za tři roky trvání syrský konflikt změnil svou tvář. „Překvapilo nás, že na syrskou půdu přišli bojovat cizinci. Pravdou je, že tu nejde o válku mezi Syřany. Je to mezinárodní a mezináboženská válka. Účastní se jí mnoho hráčů a mnoho zemí, které hájí různé zájmy. Vidíme, kam až vede nenávist k druhému člověku. Není jednoduché si v tomto okamžiku uchovat naději, ale přesto mnoho lidí dosud doufá. Naše naděje však přichází shůry a naše modlitba

5 1
možnosti

a naše modlitba neustává. Zkusme konkrétně pomoci lidem, kteří žijí na válečném poli. Už dost se zbraněmi a krví, nemůžeme tak dále žít. Pořád spousty mrtvých, spousty obětí – už dost, už dost!“

4 1
možnosti
JB

Pokud je tam 1200 psychopatů tak je to docela děsivé.Stačí vzpomenout co dokázalo několik dobře vycvičených teroristů v Bombaji 2007.Měla s nimi starost po několik dní armáda i policie.Co,by dokázali v takovém multi Londýně,kde by se připojilo jistě mnoho místních muslimů si radši nepředstavovat.Jinak fotky opět fajn-píše se o teroristech,džihádistech,ale fotky ukazují údajné oběti Asada.Podtext-Ti džihádisti jsou proti Asadovi docela fajn.

3 0
možnosti
PP

Že by tajným službám docházelo, když ne islamofilním západním politikům, co je ta opozice za džihádistickou verbež?! Po 2 letech by bylo na čase...

7 0
možnosti
MH

Od samého začátku to všichni vědí... Vědělo se, jak dopadne Irák nebo Libye... Byl to záměr. Spíš to vypadá, že se teď začínají bát toho, že se to nedá nijak kontrolovat. Robert Gates popsal ve svých pamětech jak nebezpečná hra z ohněm bylo trénování a používání islamistů v Afghanistánu v boji proti sovětskému impériu. Svým způsobem přiznal, že to vedlo k Jedenáctému září. Jenže tenkrát zaseli větříček. Tentokrát zaseli přímo bouři...

6 1
možnosti
MM

Vedení západních tajných služeb nahlíží na dnešní svět stále očima doby pominulé studené války. Hledají nepřítele v Rusku a mezitím se jim doma plevelí zhouba budoucnosti. Tak jako jsou na snímcích vidět zpustošená města a čtvrti, takhle to může vypadat v Evropě za 50 let. Asad dokázal dát Syřanům jistoty a stabilitu. Žádní "rebelové a vzbouřenci" to nedokážou. Všude, kam se do muslimského světa vyvezla "demokracie" a svrhli se "diktátoři" dnes vládne absolutní anarchie a chaos (Irák, Afghánistán, Libye a brzy Egypt) a stává se líhní dalšího a horšího extremismu.

7 1
možnosti
MZ

a v těch zemích, do kterých se vyvážejí dolary za ropu, mají finanční a ideové zázemí. Jak to vyřešit, když my tu ropu potřebujem. Nejsou ti mudžahedíni vlastně vojáci Saudské arábie? Možná by bylo na čase obsadit tu pravou zemi, která stála za útoky 9/11. Rozhodně by se to víc vyplatilo;-)

2 1
možnosti