Diskuze

Rodí se většina pro změnu volebního systému. Má zamezit roztříštění vlád

Politici se začínají přiklánět k výraznější změně volebního systému. A to nejen zástupci vznikající trojkoalice. Posílit většinové prvky při volbách do Sněmovny chtějí všechny strany s výjimkou komunistů. Hnutí ANO si dokonce přeje úplnou změnu systému na dvoukolový většinový.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

System dvou stran pracuje pro obcana/volice - pomerny system pracuje pro politika. Vice zde: http://www.oamerice.com/2012/08/dve-strany-staci-sloni-oslici.html

0 0
možnosti

J27a28n 38M84e67r30t17a

2. 1. 2014 1:38

Já o většinový systém nestojím. Může zakonzervovat stav, kdy se k moci dostávají dvě strany, které nikdo moc nemusí, ale netroufne si hodit lístek někomu jinému. I když hodí, riskuje hodně, že jeho hlas propadněNavíc může nahrávat konkrétně straně podle toho, jak má rozložené voliče po obvodech, třeba v UK, zdá se, nahrává systém labouristům. Navíc nemusí zabránit patu a může také dojít ke štěpení uvnitř strany. Navíc na spoustu věcí nejsou jen dva názory a není nikde ani řečeno, že dvě hlavní strany musí mít v určité záležitosti rozdílný názor. Mě prostě nepřipadá moc super, když strana s 29 % hlasů získá 39 % křesel a strana s 23 % získá 9 % křesel (a pro doplnění strana s 36 % hlasů 46 % křesel, takže většinu neměla) - výsledky posledních voleb do dolní sněmovny UK.

0 0
možnosti

To si myslím už dávno, že tato změna je potřebná. Nechť vítěz má možnost ukázat co dokáže...a také nese plnou zodpovědnost.

1 0
možnosti

K25a60r52e78l 20P83r61ů87š88a

30. 12. 2013 21:43

To bude další krok na cestě k fašismu.

0 2
možnosti

V63a43š52e82k 46Ř40í15h27a

30. 12. 2013 13:35

Slibotechna Babiš zjišťuje skutečnou vládnoucí praxi. Jen se obávám dvou možností. 1. že se Babiš skutečně připravuje na model Rumunské podnikatelské totality. Před kterou jsem tady před volbami varoval. 2. Že s momentálním zákonem o státní správě bude naše země lítat každé 4 roky od jednoho extrému k druhému.

0 0
možnosti

Tvorba systému dvou stran ?...neefektivní a 2x dražší oproti systému jedné vládnoucí strany  ...soudruh Babiš moc rozumu v školení s ZO KSČ moc nepobral ....

2 0
možnosti

I25v57o 84K98r22b34e24c

29. 12. 2013 16:17

ODSTOP všechny možné varianty "reforem-deforem" vyčerpala a zmršila....

Toto je jedna z "reforem-deforem" na kterou nedošáhli a tak ji domrší za ODSTOP  společnost   V ANO - Bude líp V

1 2
možnosti

Takže takhle je to... Češi revolucí zrušili vládu jedné strany... aby si pak po pár letech demokraticky vybrali... zase VLÁDU JEDNÉ STRANY...  :-/ ... no to se podívejme!

1 3
možnosti

Nevím, zda by většinový systém přispěl ke vzniku stabilnější vlády. Jeho jediné velké plus spočívá ve větší odpovědnosti konkrétního poslance konkrétním voličům, prostě vím, že tento poslanec mne zastupuje (i když jsem ho přímo nevolil) a mohu lépe sledovat jeho činnost a hlasování.

Problém není ve velikosti většiny - minulé volební období jsme začínali s vládou opírající se o rekordně velkou většinu -, ale v samotných politicích a nejednotnosti stran a nesvornosti koalic, viz namátkou VV nebo ČSSD po těchto volbách. A jsem zvědavý, jak by tohle většinový systém odstranil. Naopak by mohl nahrát různým rebelům ("mám mandát přímo od voličů, takže nemusím respektovat vedení strany").

0 0
možnosti

Vtip není ve většině pospojovaných stran různého zaměření, ale že většinu získá ideově jednotná skupina stran, takže tyto vlády jsou stabilní, akceschopné a odpovědné, protože se nemohou vymlouvat na rušící spojence, jako byli lidovci, Zelení, Věci veřejné atd.Jinak ignorujete realitu, protože státy s většinovým systémem jsou prospěšnější a ty s vládami kočkopsů jsou v neustálé destabilizaci, Srovnejte třeba Anglii a Itálii.Vládní krize v Anglii již nebyla desítky let, jejich demokracie je vzorová, zatím co v Itálii se vystřídá několik vlád do roka. To ovšem lideé Vašeho typu pokládají za prospěšnější.

1 1
možnosti

I34v30o 14K85r36b16e96c

29. 12. 2013 10:06

Poměrné zastoupení ničemu nevadí viz Německo , kde výsledek voleb donutil dvě protichůdné nejsilnější strany  domluvit se na kompromisu ku prospěchu svých voličů.

3 2
možnosti

Jenomže tyhle 2 strany spolu často spolupracují i normálně - jedna středopravá, druhá středolevá - nehrotí to do extrému jako ty naše strany...

U nás vždycky vyhraje pravice nebo levice a pak si na sílu protlačuje svoje zákony, aniž by se ptala opozice, i když má třeba jen o 2 poslance víc..

1 0
možnosti