Diskuze

PŘEHLEDNĚ: Tři roky po vypuknutí revoluční vlny. V Arábii to stále vře

Před třemi lety se na protest proti mizerným životním podmínkám upálil tuniský mladík Muhammad Buazízí. Rozpoutal tím vlnu nepokojů, občanských válek a převratů, která vešla do dějin jako arabské jaro. Na Blízkém východě se zrodil i základ občanské společnosti. Klid tam však dodnes není.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AW

to ano vre to, atmosfera je vybusna a zapalne snury vedou k CIA :-)

1 0
možnosti
JM

podle rozděl a panuj je nejlépe, když se vymlátí mezi sebou a nebudou se roztahovat po Evropě. To je samá politická korektnost ale stačí pár vepřových kostí před mešitu a můžou se po...

1 0
možnosti
AW

nemaji zide s veprovym stejne problemy?

1 0
možnosti
FP

Co znamena "Na Blízkém východě se zrodil i základ občanské společnosti". To jako ze  tim bordelem, co tam zapad podporoval, vznikla "i" obcanska spolecnost? jejejejej, autore autore, nemas o cem psat tak pises pitomosti :-P

3 0
možnosti
Foto

Já mám zcela jiný názor, než pisatel článku. Příčinou "Arabského jara" je kontrarevoluce v Turecku, vedená Erdoganem. Revoluce Kemála Atatürka se měla zrušit, výsledkem by bylo obnovení Osmanské říše v Severní Africe. Erdogan proto aktivně podporoval opozice proti Gadáfímu i proti Mubarakovi. Další konkurent v islamismu, Achmedi-Neřád byl teprve nedávno odstaven vlastními kmotry. Jak Gadáfí, tak Achmedi-Neřád soutěžili o vedoucí osobnost Arabů. Největšího konkurenta jim vzali Američané, Saddáma Husseina sejmuli.

Čím hůře vypadá situace Turecka při dobývání EU, zatím si dokázal zkazit reputaci u mnoha dřívějších příznivců, tím pravděpodobnější je, že se Erdogan bude více věnovat obnově své Turecké říše. Nebo si myslí, že tisíce střelných zbraní, granátů a minometů si  syrská "opozice" vymodlila od Allácha?[>-]

2 1
možnosti
KC

V muslimských státech je klid v nedohlednu. Zvláště Arabové mají divokost v genech a pokusy o klid jsou liché. My bychom si je měli držet od těla, ale naopak je vítáme s otevřenou náručí a děláme jim pomyšlení. Nemyslím si, že Západ bude z této vlastní hlouposti prosperovat.

1 1
možnosti
AW

ani me nebavi ti vysvetlovat jak jsi vedle

0 0
možnosti
JN

Autor by si měl uvědomit, že nepíše pro Američany a taková snůška lží a polopravd snad nemůže projít.

Egypt: Armáda odstavila Muslimské bratrstvo v momentě, kdy začalo přepisovat ústavu, zavádět islámské právo, střílet na policii a vypalovat kostely a masakrovat křesťany. Tolik k "umírněnému muslimskému bratrstvu" v Egyptě. Jinak bylo podporováno USA.

Lybie - autor úplně vypustil fakt, že rozhodující silou Lybijské "revoluce" bylo NATO pod taktovkou Itálie, VB a Francie. NATO vyzbrojilo teroristy včetně těch z Al Kaidy a společně svrhli místního diktátora. Země se propadla do totálního chaosu, na kterém má lví podíl NATO a teroristé takže řeč o jakési svobodě je bohapustá lež.

Sýrie - nejedná se o občanskou válku, ale o intervenci teroristických skupin placených SA, Katarem a USA.

Celý ten obrázek arabského jara, kde pan autor píše o liberalizaci, demokratizaci a zlepšení života občanů je lež. Celé jaro je charakterizováno snahou zavést islámské právo a snad úplně každý chápe, že ať přinese cokoliv tak to žádná svoboda nebude, naopak teror, násilí a pravidla ze středověku. Opravdu již dlouho zde nevyšel podobný blábol a je co říci, že se tak děje i v době, kdy už od teroristů dávají ruce pryč i jejich američtí spojenci.

8 2
možnosti
VB

navíc je velmi zajímavé jak autor píše o svrhávání diktátorských vlád v Lybii či Sýrii, ale copak to že Saudská arabie či Katar se minul v hledáčku? Tam byly protesty totiž velmi razantně potlačeny armádou a nikde se o tom nepsalo a ani se neřešila pomoc lidem proti "krutým tyranům", protože některé autoritářské režimy prostě zapadají tam kam mají že?

4 0
možnosti
TP

Arabská jar = Farebné revolúcie v réžii CIA. Ako to bolo v Tunisku? Pričiny:

Prezident Tuniska Ben Alí pred rokom 2010 začal zavádzať tzv. islamské bankovníctvo (ISLAMIC BANKING). Podľa zásad islamského bankovníctva, sa nesmie obchodovať s BRAVČOVÝM (vepřové), čo je však ešte zásadnejšie, bankár nesmie požadovať pri pôžičke ÚROK. Úročenie vkladov, či spoplatnenie výberov z banky je považované v islame za prejav ÚŽERNÍCTVA (lichva). V islame sa bankár musí plne deliť o RIZIKO so svojím klientom.

Ben Ali teda v novej štátnej banke zrušil úrok. Samozrejme, že hrozilo, že klienti Tunisania prejdú do tejto banky. A tu NARAZILA KOSA na kameň.

Toto sa nepáčilo západným spoločnostiam a bankárom, ktoré ovládali tuniskú ekonomiku viac ako zo 70%. Nebol pre nich problém položiť tuniskú ekonomiku, tak ako okolo r. 2000 položili napríklad argentínsku ekonomiku. Proste stiahli svoje cenné papiere z Tuniska inam. A pripravili v Tunisku "TWITEROVÚ" revolúciu (tuniská jazmínová revolúcia), obviňujúcu Ben Alího za drastický nárast biedy Tunisanov.

Ben Alí aj pod nátlakom ulice, a tiež pod nátlakom Clintonovej rezignoval a utiekol do Saudskej Arábie. A tak opäť VYCHYTRALOSŤ západných "investorov" zvíťazila nad HLÚPOSŤOU (tuniského) ľudu...

4 7
možnosti
JN

Už vám zase šibe tuná..?

1 1
možnosti
PA

P85a35v71e23l 39A46n38t12l

22. 12. 2013 16:51

To je zas amatérsky odfláknutý článek lupo.......v článku o Sýrii se motá Kadáfí.....u obrázku, kde je napsáno, že Jemen je země kalašnikovů, je týpek s útočnou puškou, která očividně není kalašnikov.........amatéři.......to jste tak líní si najít foto araba s kalašnikovem?Rv

3 3
možnosti

J41o12s42e92f 14Š53l63o38u61f

22. 12. 2013 16:55

Asi má modrou !

0 0
možnosti