Diskuze

Parky zůstávají zavřené, veteráni bez peněz. Senátoři v USA se nedohodli

Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů odmítli republikánské návrhy na částečné obnovení funkcí ochromené státní správy. Postupně neprošlo uvolnění prostředků na platby válečným veteránům, znovuotevření národních parků a pro hlavní město Washington.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jen pro ujasnění, USA byly původně založeny jako republika, nikoliv jako demokracie. Mezi US pojetím republiky a demokracie je poměrně velký rozdíl - v demokracii má většina právo rozhodnout a menšina se musí podřídit (čemukoliv - komunismus byl také v ČR dosazen demokratickou cestou, a poté byli stále demokraticky znovu voleni - demokracie a totalita se navzájem nevylučují, většina lidí v ČR prostě komunistickou totalitu tiše podporovala, a bylo jen málo těch kteří ji naprosto odmítali - a ti si tím také od demokratické většiny vysloužili perzekuci případně smrt).

US republika, tak jak byla původně založena, toto neumožňovala - určitá zaručená práva nebylo možné omezit (např. právo na obranu, tedy právo vlastnit zbraň, a další). Zjednodušená definice zní, že demokracie je vláda většiny, a republika je vláda práva.

Bohužel, demokraté v čele s Obamou si s ideou republiky začínají vytírat zadky, a to je taky jádrem sporu - reforma totiž v zásadě tkví v tom, že každý občan bude povinen mít zdravotní pojištění, i kdyby nechtěl - to je patrně to hlavní, co republikánům vadí, tedy nutit někoho k něčemu, ať je to jakkoliv "rozumné"- ale i přesto by každý měl mít svobodu rozhodnout sám za sebe.

1 0
možnosti

Díky za zajímavý pohled. Hned mám pocit, že tomu o maličko více rozumím. R^

0 0
možnosti

Evropa se ještě nevzpamatovala z recese a už se k nám z USA blíží druhá vlna.

0 1
možnosti

Článek plete dohromady dvě různé věci: schválení rozpočtu (který měl být schválen do 1. října a nebyl, přičemž rozpočtové provizorium v Americe znamená zavření úřadů) a navýšení dluhového stropu (které je potřeba do 17. října). Jsou to RŮZNÁ hlasování - schválení rozpočtu (a otevření úřadů) nezvedne dluhový strop a navýšení dluhového stropu neotevře úřady. Tato věta z článku: "...usilují o celkové obnovení činnosti státní správy urychleným zvýšením dluhového stropu..." je naprostý nesmysl.

Zavření úřadů je prkotina, to by musely být zavřené celé týdny, než by to začalo nějak citelně vadit. Nezvýšení dluhového stropu do 17. října by mělo pro americkou ekonomiku následky podstatně horší.

2 0
možnosti

Myslel jsem, že to "nezvýšení stropu" se jim povedlo letos na jaře. Potom začaly "povinné škrty" (tak nějak tomu říkali). Několik dnů měli nůž na krku, potom se dohodli, ale taky se nic strašného nestalo.

Nebo si to s něčím pletu?

0 0
možnosti

To u nás kdyby odešlo 800 000 úředníků na neplacenou dovolenou, ztráty by byly tak obrovské, že bychom museli vyhlásit bankrot.

0 0
možnosti

... co je zajímavé, je to, že v USA žije cca 300 milionů obyvatel a 800 tisíc úředníků zůstalo doma, zatímco nás je 10 milionů a úředníků máme stejně ... Něco shnilého je ve státě dánském ...

0 0
možnosti

USA, náš vzor !!!!;-D

1 2
možnosti

Náš ano!!! God bless United States and freedom!!!!!!R^R^[>-][>-]

2 1
možnosti

Šetřit, rušit místa ve státní správě, seškrtat vklady - příkladú je snad dost. :)

2 0
možnosti

Nojo, jenomže velkou většinu mandatorních výdajů tvoří transfery na důchodové pojištění (včetně výsluh vojákům a policistům), sociální dávky, transfery městům a obcím a výdaje na dluhovou službu. Ti úředníci toho zase tolik nesežerou.

Poslední kdo křičel před volbama jaký je stát Bumbrlíček byl jistý Radek John. Ve chvíli, kdy dostal svoje ministerstvo a mohl ukázat jak to umí, tak začel ječet nejvíc ze všech (že se u něj škrtá moc).

3 0
možnosti

Tohle Obamovým socanům jaksi nevyšlo. ;-D

4 1
možnosti

Zvlastni... Nepamatuji si, ze by se jakakoli zeme EU dostala do platebni neschopnosti tak, jako USA, ale rating se jim okamzite snizil hned o nekolik bodu... USA nemaji penize vubec a rating se ani nehne?

Neco mi snad unika???

2 2
možnosti

ratingove agentury sidli v USA?

3 1
možnosti

Ze by nabeh na dalsi obcanskou valku?

Jak USA nemam rad, tak to neni dobre. Cina a Rusko jsou jeste horsi

0 3
možnosti

Co obcanskou! Svetovou!

Co svetovou, MEZIGALAKTICKOU!

8-o

1 0
možnosti

V28í31t 18J58i96r33k19a

2. 10. 2013 8:33

No...a zase jako každý rok slavné USA navýšením hezky devalvuje všechny ostatní měny světa, přesně tak, jak to bylo řečeno ve filmu Zeitgeist...

Není nad to, když statní banky vlastní soukromý sektor...

1 1
možnosti
Foto

Co do toho taháte soukromý sektor? Za tohle může vláda, která rozhazuje za blbosti, a není si včas schopna zajistit zákon, který jí dovolí se ještě více zadlužit.

A pokud něco vlastní stát, to je jako nějaká záruka, že to bude fungovat, že se tam nebude krást, že se nebudou tisknout peníze navíc? Copak nevidíte, co se kolem nás děje?

0 0
možnosti