Diskuze

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval jako "zbabělec".To jsou témata zápisníku "Minulý týden" komentátora MF DNES Michala Musila, který vychází každou sobotu v příloze Kavárna.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jsem přesvědčen o tom, že co se týče rozhodnutí tehdejšího prezidneta Dr. Edvarda Beneše o postoupení pohraničí dle dohody v Mnichově, že toto rozhodnutí bylo to nejsprávnější které mohl udělat. V té době jsme byli ze všech stran obklopeny nepřátelskými státy. Jediné Rumunsko se kterým jsme měli uzavřené spojenectví, ale zároveń nejkratší společnou hranici nebylo možné se spolehnout na žádnou pomoc ze zahraničí. Nemám rád ty vtipálky co, obhajují nepřijmout podmínky z Mnichova a bránit se. Opravdu by si právě tito měli načíst v jakém složitém údobí se tehdejší ČSR nacházela. A nedovedu si představit strategické bránění pohraničí, které bylo osídleno 3 miliony Němců. V šechny obranné pevnosti byli na území s německou menšinou. A již v té době byli sudetští Nměmci velmi dobře vyzbrojení z Řiše. Právě ti co Dr. Edvarda Beneše za jeho rozhodnutí odsuzují, by si měli uvědomit jak prozíravý státník to byl...[>-]

0 0
možnosti

Ad sebemrskačství - zajímavé je, že Slováci to mají stejně. Asi před dvěma měsíci jsem vyslechl jednu debatu ve slovenské hospodě: "vždyť my jsme ten nejhorší národ na světě, všude se krade, uplácí, máme nejdražší dálnice na světě, za války to byl samý udavač a kolaborant, dneska někoho napadnou v hromadné dopravě, ostatní chodí okolo a nikdo nepomůže, jsme národ sobců". Zdůrazňuji, že to říkali Slováci o sobě, ale jako by mi to něco připomínalo...

3 0
možnosti

Mám na článek svůj názor, se kterým mnozí nemusejí souhlasit..

1. Dlouho jsem si myslel, že prezident Beneš byl zbabělec, který se vzdal, protože se bál bojovat. Nyní si to již nemyslím a prezidentovi Budovateli se zpětně omlouvám. Prezident Beneš byl vizionář, který zabránil genocidě českého národa a umožnil jeho přežití. Dosáhl obnovení ČSR v předmnichovských hranicích a dosáhl odsunu neuvěřitelně neblahé sudetoněmecké menšiny z české zemi, a tak zabránil dalším dalekosáhlým problémům (viz jak dopadlo Kosovo v Srbsku). V případě, kdyby se Češi bránili, byli by vyhlazeni, či by minimálně by utrpěli neuvěřitelné ztráty, měli by v zádech sudetoněmecké kolaboranty a kolaborantské Slováky, nikdo by nám nepomohl (ani Francie, ani Anglie, ani SSSR) a ještě bychom byli označeni za původce války.

2. Václav Havel byl španý prezident, kterého si obrovská spousta Čechů neváží a kterého hodnotí negativně. Já sám si vážím jeho činnosti před rokem 1989, ale ne jako prezidenta ČSFR a ČR. Nevadí mi jeho milenky, ani když umírala jeho žena Olga a on měl již jednu herečku, nevadí mi že měl problémy s alkoholem, s kouřením...vadí ale mi to jeho neuvěřitelné pokrytectví, ty lži o "morálce" o "kreditech" o "skromném prezidentovi", "nesmělém" mužíkovi...BLBOST! Ten člověk kázal vodu a pil víno, bažil po moci, lhal, intrikoval...Dělá to většina politiků? Ano, ale nikdo kolem toho nedělá takové divadlo, nelže! Vadím mi jeho horování pro bombardování bratrské Jugoslávie, podpora válkám v Afganistánu, v Iráku, podpora US radaru v Brdech...

Můžete se mnou souhlasit, nemusíte, ale jsem rád, že jsem se z toho vypsal :-)

4 3
možnosti

Naprosto s Tebou souhlasím. Nejhorší pro mne bylo, když bez jakéhokoli zarnění V.Havel obhajoval tzv. humanitární bombardování Srbska...Už ten termín "humanitární" je zbabělý....Byla to normální sprostá agrese proti suverenímu státu. Když nakonec sami Američané poznali, že vyzbrojili Kosovské teroristy a zločineckou organizaci UČK, bylo již pozdě. Ztracené životy neviných srbských civilistů nikdo nevrátí.[>-] Pozdrav pro všechny srbské přátele co žijí v ČeskuR^

0 0
možnosti

Take simyslim,ze by nemelo zustat jenom u sebebicovani. Ale take neni dobre,vse hazetnekriticky pod stul.To,ze v britskem a jinych zapadnich parlamentech dochaziobcas ke skandalum je pravda,ale v ceskem parlamente je skandal nonstop 24let.

Je to velice paradoxni,kdyz se narod odvolava na ciny hrdinu a tim na svenarodni hrdinstvi (parasutisty a letce v Britanii),kterym by 99% naroda mezi lety 1948-1989 nenabidla ani kavu!  A ne jenomGottwald nebo Zapotocky.  Tragicke! Tolikpouzivane srovnavani s TG Masarykem je nesmyslne. Tento muz byl vychovan vuplne jinem prostredi a kulture.Dnesni vladnouci trida jak politicka , tak i podnikatelska je vychovana Sovetskym svazem a to setmavomodrymi obleky s bilou kosili a designovou kravatou v krasnem aute nedaosalit. Masaryk,Smetana,Dvorak a mnoho jinych slavnych ceskych osobnosti by sednes divilo co se tady deje.I ja verim v lepsi budoucnost ,ale to bude trvathodne,hodne let.To musi zmizet generace Kozenych ,Krejciru, a strasne mnozstvi jinych, aby byl clovek zase hrdy na to ze je Cech.

Dekuji

K

0 0
možnosti

R^R^R^

Naprostý souhlas. Než došlo k Mnichovské dohodě, tak Beneš chtěl bojovat. Ale tu dlouhou nudli (mimochodem asi jako z jednoho konce Francie na druhý) prostě nešlo o samotě bránit a ubránit. To spíše francouzští politici se zachovali jako zbabělci. Navíc, kdyby Francouzi neseděli na podzim 39 v opevněních, tak by třeba na jaře 40 přijeli až do Berlína. Technicky za Němci nezaostávali, v některých směrech spíše naopak i tanky měli vyspělejší. Zaostávali ovšem v taktice.

1 0
možnosti

Já bych Francouzům tu "zbabělost" nevyčítal. Oni měli opravdu děsivé ztráty v první světové válce, a tak se za každou cenu snažili předejít další velké válce. Veřejné mínění bylo proti. Daladier by nám byl třeba i pomohl, ale nemohl jít proti veřejnému mínění. Navíc Británie lavírovala. Jí v tehdejší době vyhovovalo silnější Německo, které vyváží vliv Francie, jenž výrazně narostl po rozpadu středoevropských impérií po první světové válce. Německo se ocitlo na kolenou a Francie využívala nově vzniklého Československa a Polska k prosazování vlastních mocenských zájmů. Britům tedy zpočátku vůbec nebyl proti mysli mocenský vzestup Hitlerova Německa. Významná část obyvatel Británie navíc s nacistickými myšlenkami sympatizovala, tradiční představa o nadřazenosti bílé rasy byla v tamní společnosti silně zakořeněná. Britové tudíž v době "mnichovské krize" neviděli sebemenší důvod, proč jakémusi malému národu ve střední Evropě pomáhat. A Francouzi do války nechtěli jít sami.

0 0
možnosti