Diskuze

Novodobá Čína ničí tradiční rodinu, děti se odmítají starat o své rodiče

Snahy čínské vlády o přetvoření země do regulérní světové velmoci si pomalu začínají vybírat svůj daň. Orientace na kariéru, vysokou produkci a co nejvyšší výdělek totiž odnášejí staří lidé, o které se ambiciózní potomci odmítají starat. Kdysi tradiční pevné rodinné vazby tak jsou zřejmě nadobro pryč.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Ta Cinanka na obrazku (vekove uprostred, fyzicky vlevo) je sakra pekna! :-)

0 0
možnosti
HC

H55a48n52k54a 89C80h57e12n

19. 9. 2013 23:37

Čínská společnost je něco, co nikdy nepochopím, někdy mi přijde, že v té zemi se najde úplně všecko, snad všichni čínští kluci, které jsem kdy měla možnost poznat, jsou neskuteční mamánci (vzpomínám na jednoho mladého muže, který si po sobě neuměl umýt nádobí), a přitom podle výzkumu 40 procent starých lidí trpí depresemi...vždycky jsem si myslela, že čínští důchodci mají podstatně veselejší život než u nás, protože tam je běžné, že lidi chodí do parku cvičit tchaj-či, zpívat, tancovat nebo jen tak plkat, kdežto tady jsou naše babičky zalezlé doma a nadávají, že za nima nikdo nepřijde...ale nevím, zase je pravda, že starat se o oba dva rodiče v zemi, kde jste většinou závislí pouze na tom, co vyděláte, protože stát se nestará, to musí být nepředstavitelná zátěž pro ty mladé lidi...osobně ale neznám nikoho, kdo by svoje staré rodiče takto odkopl.

1 0
možnosti
PS

To plati o duchodcich ve mestech. Na vesnici musi pracovat dokud mohou a moc zabavy opravdu nemaji. Problem je, ze mnoho starych lidi ve sve aktivni casti zivota objetovali veskere financni prostredky na vzdelani svych deti a pocitali, ze se deti o ne ve stari postaraji. To se vsak mnohdy nedeje a tak proste nemaji z ceho zit. Dalsi problem take je neunosne zdrazovani cen bydleni. Jiz dnes ce ceny ve velkych mestech pohybuji okolo 12mil Kc za 100m2 byt a to lze opravdu jen stezi utahnout a zivit dalsi 2 nebo i 4 lidi proste nemohou. Jsou ale i pripady, kdy i majetni lide radsi "zapomenou".

2 0
možnosti
MZ

Cina je sud strelneho prachu... ta jiskra jednou prijde

1 0
možnosti
PK

P94a13v14e55l 57K46u58r94a98l

19. 9. 2013 23:21

Otázka zní jestli by náhodou při stavu kdy by jich nyní bylo o 500 000 000 víc bez té regulace porodnosti jestli by to nebyl sud s prachem... pravděpodobně by byl ještě větší.

Ty děti by tak jako tak svoje rodiče neuživili a nutno též podotknout že již dnes není čína soběstačná ve výrobě potravin (a s jejich zeměpisnou polohou nikdy nebude).

0 0
možnosti
PB

Stejně přijde brzy válka,a po ni moc lidí nezbude.

0 1
možnosti

když má pět dcer, tak to je musel mít asi ještě za Stalina a to už taky nebudou mladice;-D

0 0
možnosti
Foto

Pánovi je 81 let, řekněme že děti měl v 60. letech (politika 1 dítěte byla zavedena někdy na konci 70. let), takže dcerám je necelých 60. Mladice to nejsou, ale výdělečně činné jsou bezpochyby.

2 0
možnosti

T79o44m70á49š 43Č16e89c58h

19. 9. 2013 16:59

Je naštěstí stále dost Číňanů, kteří mají tzv. "zakázané děti".

Politika jednoho dítěte by se hodila spíš do Afriky, islámských zemí a Indie.

Ale na to tyhle země nemají dostatek sil...

0 1
možnosti
MP

Dnes som reagoval na iný článok chumaja o nutnosti regulovať porodmosť. Tento článok je potvrdením mojich slov!

1 1
možnosti
PK

P73a68v44e90l 14K64u74r28a79l

19. 9. 2013 17:00

a kdyby tu porodnost neregulovali tak už tam mají dávno hladomor a občanskou válku. Čína už teď není schopná vyprodukovat dost potravin pro svou populaci- s její zeměpisnou polohou to prostě NELZE.

Na jiných místech se sice dost potravin vyprodukovat dá ale povětšinou se buď zkazí dřív než je někam je možné je převést, a nebo druhá možnost energetické výdaje na jejich transport jsou tak vysoké že to ten poptávající není schopen zaplatit.

0 1
možnosti
JC

Že populační deprese způsobená násilnou regulací natality přinese negativní důsledky, o tom přeci nikdo soudný nepochyboval.

Teprve to začíná - za takových 15 let se čínští vládcové budou HODNĚ divit.

2 1
možnosti
ŘV

Ovšem bude to už zase úplně jiná generace vládců.

0 0
možnosti
DV

To není univerzita v Pekingu, ale Pekingská univerzita. Univerzit je v Pekingu hafo, ale Pekingská univerzita, jako top vzdělávací instituce v celé Číně, je jen jedna.

1 0
možnosti
PM

Nedomnívám se, že by tento problém existoval jen v Číně. To je bohužel celosvětový trend. Oni se někteří mladí na ten venkov ještě třeba vrátí, až zjistí, že jim město také úplně ve všem nevyhovuje, ale problém je v tom, že už nebudou chtít makat na polích, ale jen zvelebovat chaloupky, jako to známe z mnoha zemí včetně Česka. Až někteří z další generace zřejmě pochopí, že práce venku na poli nebo na pastvě je mnohem příjemnější a hlavně smysluplnější než hnít někde v kanceláři ve velkoměstě. Pokud stát v tomto ohledu dělá jen trochu rozumnou politiku, tak bych v tomto výhledově až tak zásadní problém neviděl.

3 1
možnosti
MZ

jako si predstavujete, ze je budoucnost v sezeni na mezi, opekani brambor a paseni 3 koz?

0 0
možnosti