Diskuze

Obojí je správné. Jazykovědci povolují šrouby českého pravopisu

Vědci z Ústavu pro jazyk český chystají novou příručku, ve které zavádí některé novinky v pravopise. Vysvětlují také jevy, které nyní Pravidla opomíjejí. Český jazyk se stane benevolentnější a bude uznávat více variant.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

"Až půjdu po Mostě Karla do Divadla Národa na Stěnu čerta, smířím se s tím, že jste zvítězili. Ale bude to vítězství Pyrrhy, dříve Pyrrhovo vítězství."

0 0
možnosti
PS

Já osobně bych skloňovala vlastní jména typu Švec podle toho, jak se skloňuje obecné jméno (v tomto případě švec). Oslovovala bych tedy pane Ševče.

0 0
možnosti
JK

J53a69n 89K21u57č95e11r49a

13. 9. 2013 19:57

Jazyk je především nástrojem běžného dorozumívání, takže není dobře, když musí člověk v každé větě přemýšlet nad pravopisem a gramatikou.

0 0
možnosti
MP

V českém státě se stále více objevují pologramoti až negramoti a proto je pro ně třeba upravit češtinu tak, aby ji mohli náležitě prznit. Když zaváděli psaní "z" ve slovech, museum, president a dalších, tak chytrolín z jazykového říkal, že je to prý proto, že se má psát tak jak se slyšíš. Redaktor se tedy zeptal, takže budeme psát konef, balgón, včela, okof a další? To prý ne. Takže jak je vidět oni samí neví co se má psát. Je pravda, že jsou v češtině anachronismy, jako psaní mě, mne, mně, které se vyslovují stejně, ale píší se různě.

4 0
možnosti
BG

Měl byste spíše uvést příklady se znělými a neznělými souhláskami.

0 0
možnosti
PD

Stačilo by, kdyby se novináři naučili psát. Např. titulek z liberecké sekce: "Lupič strhal v Liberci ze ženy zlaté šperky, k zemi ji srazil o půlnoci" sice není špatně, ale málem jsem si učůrnul smíchy.

2 0
možnosti
HC

H60a28n29k14a 75C71h86e77n

12. 9. 2013 21:03

Český pravopis je podle mě nesmyslně a zbytečně komplikovaný. Hlavně psaní čárek - neznám snad nikoho, kdo by nebyl vystudovaný češtinář a stoprocentně by ho ovládal...

2 1
možnosti
BG

Jenže čárky pomáhají pochopit smysl věty. Že psaní čárek nechápete Vy, je Váš problém. Já v tom mám zcela jasno a dokážu svou větu s čárkami i odůvodnit.

5 1
možnosti
BK

Problém je v tom, že ve školní výuce je zcela opomíjena výuka nespisovného jazyka, jako by snad byl nějaký špatný a prašivý.

0 0
možnosti
BK

Správně je především oslovení "pane Švec". Školometským puristům se to sice příčí, ale je to rozhodně lepší než vymýšlet nějaké patvary. Taky v případě pana Krále je v pátém pádě vhodnější použít příjmení v nominativu jmenovacím, jinak to zní, jako bychom oslovovali panovníka.

1 3
možnosti
PT

P78e93t47r 14T77y78č94k86a

12. 9. 2013 20:17

To není správně. Správně je 5. pád. Podle mě Šveci.

3 0
možnosti
ZV

Na rodičovské schůzce si stěžovala češtinářka mého syna,že z gramatiky by ho nechala propadnout. Ať jí vysvětlím, z jakého, pro ni neznámého důvodu má slohy bez chyby. Děti, které čtou, mají jazykový cit, paní profesorko.;-)

0 0
možnosti
BK

Pokud by měly jazykový cit, tak by nepropadaly z gramatiky, protože by gramatiku svého jazyka zcela přirozeně chápaly.

4 0
možnosti
VS

Tak jsem se Švece (Ševce) zeptal, jak se jmenuje manželka. Prý Hillary Švec Johnson. Tak nevím, Šveci (Ševče) ;-D

1 1
možnosti
AF

A43l72e26š 75F58i39f93k49a

12. 9. 2013 19:55

Podobně irelevantní dotaz je u svobodného pána. Asi budeme potřebovat ještě jedno další pravidlo. Případně úplnou volnost volby. "Pane, co se čílíte, vždyť Vás oslovuji gramaticky správně!"

0 0
možnosti