Diskuze

Vědci ochutnají víno starých Římanů, mají návod starý dvě tisíciletí

Italští archeologové osázeli vinice s cílem vytvořit přesně takové víno, na kterém si pochutnávali jejich předci před dvěma tisíci let. Používají proto stejné postupy jako staří Římané. Návod jim poskytl slavný římský básník Vergilius.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vhzledem k úpadku této civilizace se bude jednou Vergiliův recept možná ještě hodit...

0 0
možnosti

Paní redaktorko, v tom jak pijí moderní lidé víno, se dost mýlíte! Pojeďte někdy na Moravu do sklípku nebo na vinobraní, a budete z toho omylu vyléčena!

0 0
možnosti

stejne to budou pit s colou ;-)

2 0
možnosti
Foto

Skvělý nápad, i když rozhodně není první. Když se to povede, bylo by fajn tohle prodávat, ať se každej může ponořit do chutí antiky.:-)

0 0
možnosti

Mám pocit, že tohle už zkoušeli vědci v Izraeli, kteří starověké víno vyrobili po analýzách látek z nádob na víno, nalezených v nějakém Herodově paláci. A zjistili, že díky tomu, že tehdy vinaři neuměli spolehlivě zastavit proces kvašení a že nebylo kam nádoby s vínem uložit do chladu, pil Herodes nejspíš pěkné sr*čky :-P

1 1
možnosti

S tím chladem se mi to moc nezdá. Deset metrů pod zemí bude kdekoliv na světě téměř konstantní roční teplota a to nemluvím o jeskyních ve skalách.

3 0
možnosti

Tenhle totoznej postup se pouziva jeste dneska, snad az naty original Rimske nastroje, ale preju hodne stesti.

2 0
možnosti

Tak tak, v Gruzii je dodneška spoustu těhle zakopaných nádob a stále se používají. Ještě mam to jejich víno v lednici. Ale musim přiznat, že nic moc...

1 0
možnosti

Nu alkohol to mít bude. Ne všechno staré musí být dobré.

Přeci jen moderní technologie výroby vína přinášejí dobré chutě, aroma, buket, v neposlední řade správnou jiskru. Samozřejmě myslím tím poctivé vinaře

1 0
možnosti

Však římani si víno ředili vodou. Alkoholická limonáda.

2 0
možnosti

No, aby to bylo zcela autentické víno, muselo by být uchovávané v olověných nádobách, čímž by získalo charakteristickou (lehce nasládlou - a proto Římany velmi oblíbenou) chuť. Olovo je ovšem vcelku prudký jed, který ve finále vede až k rozkladu osobnosti (vzpomeňme třeba Caligulu, že). Takže děkuji, dám si raději obyčejnou Frankovku.

0 0
možnosti

Na jedno ochutnání by to nikomu neublížilo.

0 0
možnosti

no tipla bych, že jim to moc nepojede.

od té doby, co vinaři houfně přešli na novější technologie a v chuti vína se potlačila trpkost a chuť kvasu, to je to pravé slunce v duši - stačí jeden hlt.

0 0
možnosti

A jakou odrůdu vína budou pěstovat? Ty dnešní přešlechtěné odrůdy mají s révou před dvěma tisíciletími již málo spolčeného. A na práce na vinici bych doporučil nějaké doktorandy archeologie z Francie. Galští otroci se k těm vinicím budou hodit :-)

6 3
možnosti

Nebyli by levnější afričtí přistěhovalci? (otroci z Kartága) Odrůdu. Dobrá otázka. Ovšem vzhledem k dlouhověkosti vinné révy bych se v itálii nedivil, kdyby šlo na venkově najít zplanělé keře, které jsou teprve třetí generací od těch pravých z roku 0.

3 0
možnosti