Diskuze

Rybníky jsou špinavé a zakalené. Může za to byznys s kapry

Čechy chtivé koupání vypudil z rybníků tučný kapří byznys. Kvůli rybám jsou oblíbená přírodní koupaliště bahnitá a zakalená, voda v nich je nevábně zelená a často zaneřáděná zbytky zrní nebo jiného krmení. "Je to ekologická katastrofa," varují přírodovědci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V článku není uvedeno zdaleka vše - problematika rybníků a rybích obsádek je poměrně složitá. Co se týká rybníků ve vztahu ke koupání, zde je můj původní článek ze kterého autor článku také vycházel: http://amphibia.webzdarma.cz/rybniky%20a%20koupani.htm . Možná to řadu věcí vysvětlí...

0 0
možnosti

Co na to hygiena.Proč nebere vzorky z vod,kde se pěstujou kapři.V bazénech řadí jak pominutí,musí být vše podle předpisů a kapři se pěstují ve hnoji a pak je prodávají jako zdravou  stravu.Nejsou v tom  úplatečky od majitelů.

0 1
možnosti

Ani ne, krmení hnojem je myslím (za nějakých podmínek) možné. Použití lidských exkrementů přípustné není - ale to platí v zemědělství obecně. Takové přihnojování záhrádky obsahem senkrovny je na vlastní nebezpečí a vážně špatnej nápad:) Na kvalitu vody by měl dohlížet spíš vodoprávní úřad, než hygiena. Ale to se děje obvykle až v okamžiku, kdy potok pod rybníkem vychcípá na nedostatek kyslíku v eutrofizované vodě. Nebo na udání, to musí reagovat každej úřad....

1 0
možnosti
Foto

Mne zaráží, že tady každému vadí bahňák s kapry, když máme dnes vesměs čisté řeky, v kterých se dá bez problému koupat, i v Ústí nad Labem v Labi to jde ...

1 0
možnosti

Je to tak. Cca před 14 dny jsme byli na kolech kolem Třeboně a jak jsme se na koupání v rybnících těšili, tak jsme byli zklamaní. Jediná čistá voda byla v pískovnách u Veselí nad Lužnicí, kam jsme se po dvou dnech s radostí vrátili:(

1 0
možnosti

No nevím, v mém okolí jsou všechny rybníky "zelené" a voda neprůhledná a přitom to ve většině nejsou chovné rybníky. Bude to i něčím jiným - myslím, že tím, že rybníky už dlouho nikdo nečistí, neodbahňuje.

A jinak - účelem vzniku mnoha rybníků je právě chov ryb. Když ale v minulosti dobře rostli kapři i v čisté vodě, tak by to mělo jít i teď.

3 0
možnosti

Kapři by rostli v čisté vodě a byli by dokonce kvalitnější, protože by tolik nesmrděli bahnem, ale bylo by jich trochu méně a hůř by rostli.

Návoz fekálií je klasickým projevem nenažranosti rybníkářů srovnatelný s oceláři, kteří zamořují vzduch v Ostravě. Orgány které mají dohlížet se nechávají korumpovat a tomu by se měla učinit přítrž. Znečišťuješ vzduch nebo vodu? Tak pokuta a makej to napravit, podruhé už citelně vysoká pokuta a potřetí už pokuta likvidační.

1 2
možnosti

Aby bylo jasno. Voda je podle zákona majetkem státu a nikoli majetkem rybníkáře. Rybníkář vodu nesmí dle zákona svévolně znečišťovat. Jeho povinností je dbát na čistotu vody, která vytéká z jeho rybníku.

Majetkem rybníkáře je rybník, tedy parcela na které tu vodu zadržuje ale voda samotná už nikoli. Pokud chce vozit do rybníka hnůj, močůvku anebo kejdu, tak prosím, ale má být donucen k tomu, aby si pod svým rybníkem postavil účinnou čističku. K dohledu je kompetentní orgán ochrany životního prostředí.

Pokud vozí do rybníka taky lidské výkaly, tak od toho je hygiena. Oba orgány disponují pravomocí ukládat vysoké pokuty, v případě lidských výkalů podávat též trestní oznámení. Problém je v tom, že své pravomoci využívají sporadicky. Pořád je snadnější buzerovat baráčníka, kterému špatně funguje domácí ČOV, než se soudit s rybníkářem. Snad se řídí příslovím, že je lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše, ale takový přístup hygieny a ochrany životního prostředí je špatný.

3 1
možnosti

Mínusáku, radši napiš v čem to vlastně nesouhlasíš. Voda je opravdu majetkem státu a nikoli rybníkáře. To si můžeš nastudovat a doplnit své vzdělání. Orgány péče o životní prostředí a hygiena snad vlivem rybníkářské korupce nefungují. Taky tady by měl udělat razii pan státní zástupce Ištvan, když už tak iniciativně honí naše politiky.

1 0
možnosti

Hrozí schválení zákona, že zemědělci musí mít hnůj v nepropustných vanách a přitom rybáři ho smí házet do rybníka. Čechistán.

2 2
možnosti

Ten zákon už je dávno schválen, od roku 2014 se musí skladovat hnůj a močůvka v nepropustných a zpěvněných nádržích.

2 0
možnosti

Za vození hnoje do rybníka by měla být pokuta stejná jako ostatním znečišťovatelům vody.

1 2
možnosti

Pokud se jedná o čistý hnůj, tak ten není pro vodu (vodní ekosystém) žádný problém - ba naopak. Mnohem horší jsou odpadní vody z domů, nebo hnojiva z polí - z těch se tvoří řasy, které požírají kyslík ve vodě a zabíjí tím tak prakticky vše. Před cca 100 lety měla každá vesnice kanalizaci svedenou do potoka a potoky bývaly plné raků a ryb. Dnes je všechny pozabíjely čistící prostředky a postřiky z polí...

1 1
možnosti

Jinak by možná neškodilo trochu studia.

Rybníky, přehrady a další vodní díla mají svoje kategorie a podle toho se taky využívají. Čistě hospodářské pouze k chovu ryb, kombinované za kompromisu k chovu ryb a rekreaci, rekreační, kde se pouze provádí doplňkový chov ryb pro sportovní rybářství, vodní díla jako zdroje vody pro vodovody, vodní plochy chráněné .........

1 0
možnosti

Jsou tato vodní díla takto viditelně označena?

0 1
možnosti

Stále ještě hnojí rybáři chovné rybníky močůvkou, kejdou  a hnojem, jako to dělali za socíku? Lidské fekálie z žump už předpokládám do rybníků nevyvážejí.

Nebo když, tak maximálně potajnu v noci.:-)

2 0
možnosti