Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Ve stopách Detroitu. Miliardové dluhy trápí i Chicago či Los Angeles

Jednou z hlavních příčin krachu amerického města Detroit jsou vysoké náklady na důchody. Někdejší bašta amerického průmyslu však v penzijní pasti neuvízla jako jediná. Deficity na starobních účtech mají i jiná americká města - třeba Chicago nebo Los Angeles.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AK

Ano, ty statisíce lidí, kteří po zaplacení nájmu, elektřiny a potravin (nejlevnějšího smrtelně jedovatého šuntu) nemají na boty pro děti jsou určitě rády, že jinde na světě je ještě hůř. Nicméně máte pravdu. Nejsme na tom až tak špatně. Pokud by se uzákonilo, že rozpočet státu ani obce nesmí být plánovitě ztrátový, bude se šetřit (Doopravdy, ne jako pan K, který za 3 roky zaťal sekeru o 500 miliard, plus 115 mld církevní restituce splatné v budoucích letech, plus 150-250 mld vyplacených na EU projekty, které ale nebudou eu proplaceny.!) tak za nějakých 40 nebo 50 let bychom mohli být z dluhové pasti venku. A když už jsme u toho, tak mnohonásobně důkladnější kontrola poskytovatelů půjček. Právě snadnost nabrat si půjčky za několik set tisíc (dokud nepřestanete splácet první a dokud jdete pokaždé k jiné společnosti, tak to prochází) vede nezodpovědné lidi do stejné dluhové pasti. A jestli bude dluh na rozpočtu narůstat o několik procent ročně, tak za pár let nebudou mít naše děti ani za co koupit provaz, aby si ho mohly hodit.

0 0
možnosti
VM

Města jako Detroit také musejí přijít na to, jak se uplatnit v globalizovaném světě. Kvůli levné asijské konkurenci je totiž prozíravější soustředit se místo těžkého průmyslu na špičkové moderní technologie, případně na vzdělání nebo na rozvoj lokální zaměstnanosti.

---------------------------------------------------------------

A s tím musím částečně souhlasit. Globalizace je největší nepřítel lidí, naopak přítel kapitálu. Regiony by měly být do určité míry soběstačné a ne se za každou cenu spoléhat na nejlevnější pracovní sílu a brát tak pracovní příležitosti místním. Globalizace je nejhorší zásah do fungování zemí a regionálních ekonomik. A e že se nám to jednou vrátí. Ono už se to sakra vrací.

2 0
možnosti
JS

J72a85n 21S67l38a78v73í69k

23. 7. 2013 8:21

To jsou kraviny... Jde o to, že tamní lidé nemají co nabídnout a v tom je celý problém, ne v levné pracovní síle... Uvědomte si, že z té Číny se to tam musí dovážet a přesto se to vyplatí...

0 0
možnosti
OS

Kdyz se pojedete podivat do USA nebo do Brytanie, zjistite, ze cesko na tom neni ve srovnani se svetem vubec spatne, protoze nejsme predluzeni a mame vyhody o kterych se ostatnim ani nesnilo. Mozna to zni bizarne, ale osobne si myslim, ze cesko je nejbohatsi zemi na svete.

6 2
možnosti
PN

P39e85t28r 49N44o67v54á35k

23. 7. 2013 3:33

muze mi nekdo vysvetlit vetu: 

...špičkové moderní technologie, případně na vzdělání nebo na rozvoj lokální zaměstnanosti... 

jako ze by Detroit utracel dalsi dane ci sekla dalsi dluhy?

No to by to dopadlo 8-o

0 0
možnosti
MS

Hlavně co chcete dělat s městem, jehož de-segregované veřejné školství v rozkladu vykazuje téměř 90% podílu černých a pouze 2% bílých+jedny z nejhorších studijních výsledků? Podle průzkumu provedeného Národním ústavem pro gramotnost (National Institute for Literacy) je 47% obyvatel Detroitu funkčně negramotných. Když se k tomu přičte kriminalita (nejhorší v USA), kterou lze také považovat za skázonosný faktor Detroitu (prostě není to bezpečené místo pro investice a podnikání, není to dobrá adresa pro bydlení) tak to město je spíše na odpis a současný stav je jen logickým koncem. Detroit (od 8 mile dolů) je také připomínkou, že svět se rychlení mění a pozice USA v něm také.

2 0
možnosti
MS

...je totiž prozíravější soustředit se místo těžkého průmyslu na špičkové moderní technologie, případně na vzdělání...

Tak to je přesně to, k čemu má Detroit daleko. A to neplatí jen o Detroitu.

:

http://www.youtube.com/watch?v=4xypiZ-hqdY

:

Jaká další města může potkat detroitský scénář? Třeba Philadelphii, Miami. : http://www.aktuality.sk/clanok/233044/americke-mesta-na-odstrel/?i9=fdd614628819 :

0 0
možnosti
PK

P34a18v59e52l 64K50u45r29a64l

22. 7. 2013 23:50

Tak se to říct nedá... ta válka mu umožnila to že nemusel nést následky svého ozdravného programu... především a inflaci a to že po tom umělém vybudování infrastruktury by následovalo 1-2 desetiletí v kterém by nemělo smysl postavit naprosto nic protože už to díky New Dealu bylo hotovo...

JE to prakticky v dlouhodobém měřítku stejně devastující jako šrotovné- krátkodobě si sice víc lidí koupí nová auta a stará vyhodí... ale to znamená že spotřeba v následujích pár letech klesne dokud se tyhle nové nerozbijou... Celkový prodej automobilky za celou dobu bude stejný jenom se soustředí do začátku období a pak bude v ještě větším svrabu.

Válka je to jediné co může zajistit že plány jako New Deal a nebo Hitlerův hospodářský zázrak v německu neskončí s naprostou jistotu debaklem. (A ani to není jistota pokud tu válku prohrajete)

0 0
možnosti
MH

Tohle je samozřejmě pravda, budeme-li uvažovat v uzavřeném a nemměnném systému. Když vezmu třeba model americké, či německé železnice, či vodních kanálů, umožnilo to neuvěřitelný rozvoj. Vedlejším produktem byly nové technologie, vysoce trénovaní odborníci atd...  A podstatná evoluční změna - nové, rychlé obchodní cesty, růst průmyslových odvětví před tím neznámých atd... A New Deal šel tímto směrem. Skončilo to vesmírnými lety, které přinesly vyšší technologie, nové obory a průmysl... Opět evoluční skok nebývalého významu. Nedá se o tom uvažovat jako o vysoké společenské i ekonomické návratnosti? Zaplatilo se to jinak... Bohatstvím, daněmi i růstem životního standardu... Něco, co bankéři nechtějí... ND měl i své mezinárodní projekty... To se setkalo s velkým odporem oligarchií. Dnes by si to vysloužilo i jekot enviromentalistů... Přece nebudeme rozvíjet Afriku že...

Dnes by to mohla být třeba investice do vysokorychlostní železnice, které Čína staví tisíce mil a USA, kde patent vznikl nemá ani maili...  Nemluvě o tom, že stávající infrastruktura je v zoufalém stavu... Proč z ní neudělat motor oživení? Já to beru asi takto.... Jen v rámci TARP zahučelo do zombie bank cca 16 bilionů dolarů... To je suma za kterou USA pořídily občanskou válku, první a druhou světovou, Koreu, Vietnam, Afghanistán, Irák, dálníce, vesmírný program prostě vše, na co si zpomenete od vzniku USA. A co dělají banky? Do reálné ekonomiky nepustí niklák a gamblí s deriváty... Co by se stalo, kdyby těch 16 bilionů putovalo do vzdělání, výzkumu, infrastruktury, podpory podnikání? Posledně to skončilo na Měsíci, tohle by mohlo skončit doly a trvalou základnou na Marsu, kterou docela potřebujeme, protože nemáme nic, čím bychom odháněli ty kamínky, co nás občas těsně minou... Nemluvě o tom, že by výzkum nejspíš přinesl technologii, řešící k nelibosti ropných společností energetický problém planet.  Rozvoj lidské civilizace znamená naše přežití...

2 1
možnosti
AK

Co maji tyto mesta spolecneho?  Ridi je uz dekady demokrate, kteri jsou podporovani mestskymi a statnimi odborovymi delniky.  Je to takove legalni prani penez na ktere jim jak se zda v Detroitu doslova dosla voda.

0 0
možnosti
MH

1938-39 už bylo podstatné oživení např nezaměstnanost klesla pod osm procent z 33% v roce 1933.. Podstatné bylo ale utnout bankovní podvod a velmi podobné praktiky jaké provozovala například EU na Kypru a dá se předpokládat, že tyto bail-iny se epidemicky rozšíří... Oddělit investiční a komerční banky, zamezit spekulativnímu kasínu zlikvidovat nemocné a zachránit zdravé banky.... Ale je to něco jako otázka jestli byla dřív slepice nebo vejce... Bez schopnosti financovat válečnou produkci by to asi nešlo že? A k tomu potřebujete ozdravit bankovní systém, který byl tenkrát v o něco menším průšvihu než dnes, zato to média tak nezamlžovala jako dnes... Představme si, že by Hoover měl k dispozici dvě volební období navíc... Asi by se dnes na východním pobřeží USA mluvilo německy a na západním japonsky...

0 1
možnosti
MH

ops už to zase blbne - to patří pod pana Pražáka...

0 0
možnosti
MP

Copak došla ropa v iráku a libyi?;-D

0 0
možnosti
GK

rek bych bilionove dluhy trapy cele USA

1 1
možnosti
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...