Diskuze

Bývalý šéf Fukušimy zemřel na rakovinu. Havárií to nebylo, tvrdí firma

Osmapadesátiletý Masao Jošida elektrárnu ve Fukušimě řídil právě v době, kdy se v březnu roku 2011 stala dějištěm jedné z největších jaderných havárií v historii. Nyní zemřel na rakovinu hrtanu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pokud chce někdo porozumět tomu, jaké je riziko rakoviny z nízkých dávek radiace, je potřeba, aby alespoň trochu rozuměl statistickým analýzám a nejistotám, které se u nich vyskytují a také se trochu seznámil s fakty okolo konkrétního případu. Jinak může dojít k absolutně nesmyslným závěrům i na základě správných čísel. Jako příklad může sloužit rozbor rizik plynoucích právě z dávek obdržených při fukušimské havárie. Podrobnější rozbor založený na diskuzi s paní Monikou Machovou Wittingerovou je http://www.osel.cz/index.php?clanek=6983 . Snad někomu pomůže při přemýšlení nad danou problematikou.

1 0
možnosti

Pane Wagnere víte sám nejlépe, že statistika je jedna věc a důkaz věc druhá. Nikdo to neprokáže, žádný soudce na základě takových indícií neodsoudí, ale podezření, že se u něj rakovina vyvinula na základě vdechnutí malého množství nějakého vysoce toxického agens, které bylo přítomno na místě havárie, tady už navždy bude. Uvidíme, jestli se bude vyskytovat rakovina u lidí, kteří pracovali na záchranných pracích častěji. Čest jeho památce, jistě to byl velmi statečný a zodpovědný ředitel.

0 0
možnosti

K udanýminformacím by bylo dobré dodat ještě toto. Obdržená dávka u Masao Jošidy(anglický přepis Yoshida) byla 70 mSv. Což je méně než obdrží kosmonauté přidlouhodobých letech na stanici ISS. Taková dávka, nižší než 100 mSv, vede jen k velminízkému zvýšení rizika rakoviny. Navíc je toto zvýšení rizika výskytu rakoviny rozdílnépro různé věkové skupiny. Protože se v daném případě jednalo o muže v pokročilejšímvěku a rakovinu hrtanu, je opravdu možnost jejího spojení s touto dávkouzanedbatelná. Navíc, jak se v příspěvku píše, vždy existuje poměrně dlouháinkubační doba, zmiňovaných nejméně pět let. Takže v daném případě jeopravdu souvislost mezi radiací z Fukušimy I a rakovinou u Masao Jošidyvyloučena.

Zárodkyrakoviny už s největší pravděpodobností u něj byly v době havárie.Není tak vyloučeno, že stres a extrémně náročné podmínky v prvních týdnecha měsících havárie mohly přispět k rychlejšímu rozvoji nemoci, ale to byse projevilo i v případě, že by pracoval na jiných záchranářských akcíchspojených s následky cunami.

Podmínky,za kterých řídil záchranné práce byly extrémně náročné a on sám v jednom z rozhovorůprohlásil, že v době, kdy nastaly vodíkové výbuchy na prvním a třetímbloku a nedařilo se jim vstřikovat mořskou vodu do reaktoru druhého bloku, taknevěřil, že přežije. Je pochopitelné, že se našla řada věcí, která se dala v danéchvíli udělat lépe, a dopustili se v těch prvních dnech chyb. Ale přestose jim podařilo situaci stabilizovat a nikdo z pracovníků, tedy jehopodřízených, nezahynul a nebyl ozářen život ohrožující dávkou záření. I nejvyššíobdržené dávky byly na úrovni profesního rizika třeba u kosmonautů. A určitělze zdůraznit, že to bylo také díky Masao Jošidovi. A i za to si zaslouží úctua uznání. Čest jeho památce. 

(Jen doplnění pro hnidopichy - dva pracovníci elektrárny zahynuly při cunami, když při jeho příchodu byli v místech, které zaplavila vlna.

Blíže o současném stavu v elektrárně a okolí: http://www.osel.cz/index.php?clanek=6971

1 0
možnosti

Popis vývoje v prvních dnech po havárii podle zprávy komise japonského parlamentu: http://www.osel.cz/index.php?clanek=6360 . Podrobněji o odstoupení Masao Jošidy pak zde: http://www.osel.cz/index.php?clanek=6033 .

0 0
možnosti

Asi léta používal vadnou japonskou mikrovlnku...:-/ Rv

0 0
možnosti

T61o93m62a80s 97H18a30c94e79k

10. 7. 2013 10:18

Spis kouril. Ale mozna ani to ne. Jsou uplne zdravi lide, co nikdy ozareni nebyli, muzou bejt klidne i vegani a stejne raka dostanou.

Vzhledem k tomu ze cca 30% populace za zivot dotane rakovinu tak podobnych "pripadu z Fukushimi" muze byt dalsich 50. Ale to by bylo i kdyby se brala jakakoliv jina firma. Proste jen to zni uzasne a je plno tupych hlav ktere za tim vidi neco co tam neni.

0 0
možnosti

Jak znám Japonce, tak ještě k tomu zcela jistě hulil jak dvě fabriky (vzhledem k tomu, že to byl hrtan). Takže to byl, spolu s radioaktivitou, jistě výživný rakovinotvorný koktejl.

0 0
možnosti

Nevíme sice, jakým způsobem probíhala jeho aktivita při záchranných akcích, ale je jisté, že něco nebezpečného tam proběhlo. A jak to bylo nebezpečné a jakto, že to nebylo po těch udávaných 10ti letech je nám všem jistě jasné. Je ovšem zarážející, že už veřejně se stalo zvykem, že nám lidé zvyklí se ohánět skutečnostmi, lžou do očí a manipulují tak ty z nás, kteří si informace sehnat nemohou, nebo nechtějí. A že tu jsou tak závažná onemocnění jako rakoviny a ví se, že při takovýchto akcích se to stává a přesto nám tunutí používat jaderné reaktory, i když každý zdravý lidský rozum chápe, že to je špatně. A kdyby byla jen jedna lidská oběť, i tak je to trestuhodné zanedbání povinností o nás občany. každá maličkost se tu vyšetřuje, lidé se udávají pro menší přestupky a najednou takové kolosální porušení lidských práv a je beztrestné.

0 8
možnosti

Milá Jano, i Fukošimě je informací víc než dost, dokonce i v čestině...hlavně vynikající články pana Wagnera na Oslu... tam jsou zmapavány prakticky všechny aspekty.R^

Jinak špatně je ledacos, ale zrovna jaderná energetika to rozhodně není... to, že z toho máš ty osobně takový pocit, je právě ona manipulace neznalých a neinformovaných relativne malou "bandou" ekoaktivistů... v podstatě jakákoli činnost, kterou v běžném životě vykonáváš je řádově nebezpečnější než nebezpečí jaderné havárie.  A třeba jízda v automobilu je vyslovený hazard...

Sice hloupé přirovnání...ale pokud by jsme nechali každý rok vybuchnout jednu střední atomovou bombu nad stotísícovým městem, ta vy zemřelo míň lidí, než kolik jich zemře za rok na Zemi při dopravních nehodách....a to nemluvím třeba o nemocech z nadváhy a kouření...to je zase někde jinde...

Takže shrnuto ... strach z jederné energetiky je klasická fobie... obvykle z neznalosti a hlouposti... a s tím je dost těžké bojovat..:-P

10 0
možnosti

"trvá nejméně pět a běžně deset let, než se *jakékoli* účinky radiace projeví na zdraví jedince" - to by měl vyprávět pozůstalým v Hirošimě, hlupáček

2 1
možnosti

On je taky rozdí, jestli je člověk vystavený nepatrnému záření z jaderné elektrárny, nebo extrémním hodnotám z jaderné bomby. ;-)

2 0
možnosti