Diskuze

Egyptský puč spustila „špinavá aliance“ a naštvání lidí, říká politolog

Náměstí Tahrír je plné demonstrantů, kteří volají po svržení vlády. Situace jako vystřižená z předloňských novin má však letos změnu v zápletce. Ten, koho nyní armáda svrhla, je egyptský prezident, kterého si lidé sami před rokem zvolili. "Dosazení prezidenta jen na doporučení generála bez legitimity vzešlé z voleb tvoří nebezpečný precedent," říká v rozhovoru pro iDNES.cz odborník na Blízký východ Šádí Shanaáh.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Připomenu jednu takovou zajímavou dobu. Píše se rok 1934. Demokratické volby vyhrála NSDAP, následně již nedemokraticky upevnila moc v zemi. V ulicích řádí SA vedené Ernstem Röhmem (který je zároveň hlavou levicového proudu v NSDAP a homosexuálem).

Armáda zvažuje, že Hitlera sesadí, nakonec však tak neučiní a raději ho přiměje k likvidaci Röhma a pacifikaci SA. Tolik historie.

Teď si představte, že by armáda raději Hitlera rovnou svrhla, tak jako v Egyptě Mursího. V obou případech jde o demokraticky zvoleného prezidenta, resp. kancléře.

Bylo by to nedemokratické, ale pravděpodobně (otázka je, na jak dlouho) by to zabránilo budoucí válce a téměř jistě šoa.

0 0
možnosti

A šup do Egypta na dovolenou! ;-D

1 0
možnosti

No tak Egypt a turistické resorty, to jsou dva odlišné světy. Oddělené několik vojenskými checkpointy...

1 0
možnosti
Foto

Hlavnim problemem Egypta je, ze se zde stretavaji stare tradice koranu s temi naopak hodne mladymi, kteri bud studovali na "Zapade", nebo alespon maji pristup k "Zapadu" pomoci internetu - a vi, ze maji narok na to vyslovit se i proti prezidentovi, ktereho zvolili a ktery nesplnil jejich pozadavky. Ten rozpor mezi nabozenstvim a pokrokem je videt na kazdem kroku a plno Egyptanu vlastne nevi, co by chtelo. Nechteji zmenu spolecnosti, ale zmenu v politice, coz ale dost dobre nejde jedno bez druheho... musi se demokracii jeste naucit a to neni jednoduche. Drzim palce, aby to snad prece jen klaplo bez mrtvych a zranenych

1 0
možnosti

Ti Egypťané jsem zcela stejní jako Češi. Nejdříve si zcela svobodně a dobrovolně toho nejlepšího člověka, který myslí na vobyčejný lidi a pak ho okamžitě po čase proklínají a nechávají vojensky odstranit. A je jendo, jestli si svobodně a dobrovolně zvolí prezidenta, vládu, parlament....prostě co zvolí,to následně pohaní a nadávají :-/

0 0
možnosti

možná je to tím, že svobodně zvolený prezident a potažmo vláda dělá stejně jako u nás kroky, které před volbami odmítali, že budou dělat. 

Za takové situace je právem lidu jít do ulic protestovat.

3 0
možnosti

Egypt: Trvalé problémy podkopávají stabilitu. 

Výcuc z článku z webu Stratfor - Egyptská krize sahá mnohem hlouběji, než ukazuje nedávný politický chaos. Zásadní je, že Egyptu dochází peníze. Tenčící se devizové rezervy ukazují na negativní platební bilanci.  Stoupá eg. závislost na zahraničních dodávkách ropy a víc pšenice neuroste. Egyptská těžba ropy dosáhla vrcholu  v roce 1996 a země se poprvé stala čistým dovozcem v roce 2007. Vládní dotace na palivové články jsou enormní zátěží pro státní finance a nemožnost během loňska včas platit způsobily výpadky dodávek a cenové hladiny v celé zemi.

Vláda má několik možností, včetně zálohování vypnout dotace v naději, že vyšší ceny pomohou snížit spotřebu. To ovšem nese vysoké riziko a významný politický odpor, takže je pravděpodobné, že vláda bude pokračovat, pokud nezvýší, svůj závazek k použití státních prostředků k zajištění dostatečné nabídky a nízké ceny.

Druhou velkou výzvou jsou potraviny . Ačkoli varování před hrozivým nedostatkem potravin byly v médiích časté, nevedlo to ke změně.  Chléb je tam základem jídelníčku, a Egypt závisí na dovozu více než polovinou své spotřeby pšenice.

I když Egypt je obrovský, většina půdy je neobyvatelná poušť. 

Populační růst se zrychluje, v hustě zabydlených městských centrech hrozí zhoršení. Populační růst v roce 2012 narazil na svou nejvyšší úroveň od r. 1991, dosáhl 32 porodů na 1000 obyvatel a tak se populace zvýšila na 84 mil..  Většina žije podél Nilu a při Suezském průplavu, v průměru tam žije 1 540 obyvatel na km2.  Podle statistik OECD a Světové banky vzrostla populace v Egyptě mezi 1990 až 2009 o 25,2 milionu .. To je nárůst až o 50 % od roku 1990, kdy populace to bylo „jen“ 56 mil. Míra porodnosti je v současné době 2,9 dítěte na jednu ženu, a očekává se, že zůstane nad náhradovým poměrem 2,1 po dobu nejméně příštích dvou desetiletí. V důsledku toho OSN předpokládá, že egyptská populace překročí 100 milionů eur v roce 2030.

2 0
možnosti

To znamená, že Egypt bude mít v příštích desetiletích stále rostoucí skupinu mladých v produktivním věku, což ještě víc zhorší značné problémy státu s cílem poskytnout jim hospodářské příležitostí, či alespoň dostatečné základní zboží.

Mubarak čelil podobným problémům a bylo to jednou z příčin povstání, které ho sesadilo. Vlna nynějších protestů, by měla být chápána jako pokračování tohoto trendu.

V důsledku, i když Egypt byl schopen zajistit určité omezené financování od regionálních hráčů, jako jsou Katar, Irák, Saúdská Arábie a Libye, zůstává teď v jednání s MMFna nějaké širší, více udržitelné finanční pomoci v nevýhodě.  V každém případě demografické a ekonomické tlaky znamenají, že úkol správy egyptských hospodářských výzev bude postupně těžší každým rokem a pro každou frakci, která bude vládnout.

Zatímco předchozím vládám se dařilo maximálně využít strategického pronájmu ze zahraničí, které má zájem na udržení stability v Egyptě, když je spojeníkem mezi Blízkým východem a severní Afrikou i šéfuje Suezskému průplavu, dnes se země stává stále víc okrajovou strategickým potřebám velkých mocností. 

Tyhle situace bývají téměř 100% spouštěčem válek. Hádejte proti komu budetahle - jsme v průšvihu... -  http://jdem.cz/3e8j3

I podle zdrojů zde - http://data.worldbank.org/indicator/AG.LND.ARBL.HA.PC

4 0
možnosti

Jsem zvědavý co se bude dít. Pokud tam nebudou sebevražedné atentáty a teroristické činy, tak to možná zlepší můj názor na Muslimské bratrstvo

0 2
možnosti

To je jedno, kdo tam bude vládnout, ekonomické problémy jsou neřešitelné, takže... možná za rok opáčko ?

1 0
možnosti

R40e85n18é 53N28o79v50á36k

5. 7. 2013 10:07

Zase se vracejí ke svému normálnímu stavu - diktatuře. USA je to jedno, jde jim jen o to, aby jim šel diktátor na ruku. Když neposlouchá, tak zasáhnou bombardéry, jako v Libyi. Až i tam bude diktátor plnící příkazy vládců světa, diktatura jim nebude vadit

2 2
možnosti

Svým způsobem asi máte pravdu. USA nevadí diktatury v Uzbekistánu, Turkménii, Saúdské arábii, apod. ale vadili jim diktatury v Iráku a Sýrii, které byly více protiamerické

2 2
možnosti

V Turecku taky vládne islámská strana, která vzešla ze svobodných voleb podobně jako v Egyptě. Když se zpochybňují demokratické volby, pak je to problém. Nevím, jestli to je správný krok a jestli nepovede k radikalizaci muslimů

0 2
možnosti

Egypt a Turecko mají cca stejně obyvatel jako Německo, tedy jsou to velmi významné státy. Ovšem daleko nejsilnější je Pákistán.

2 0
možnosti

Politolog je jedna věc a jak mě to popsal člověk z Egypta:

MB postupně přitahovalo kohoutky a islamizace začala prorůstat do úřadů. To začalo ohrožovat turistický ruch a v něm jsou zainteresovány špičky armády, policie, opozice i duchovních. Jen logicky MB je víceméně mimo tento penězovod. Snahou přes islám si kousek koláče ukosnout se spojili současní příjemci z cestovního ruchu. A předešli tak "islámskému znárodnění" svých aktiv.

V tomto případě je to pozitivní, protože rozhodně není v zájmech Evropy radikální islamizace dalších zemí. A pučisti mají ekonomický zájem na stabilitě a "prosperitě" vůči Evropě a USA.

Takže je to jednoduché za vším hledej $.

1 1
možnosti

Presne tak, je neuveritelne jak "vlazne" tuhle pro nas mimoradne pozitivni udalost nase "svobodna media" prezentuji.. Zato kdyz nekde muslimove za vyrvavani allahu akbar rezaji hlavy tem, co s nimi nesouhlasi proti "diktatorovi", ktery jejich zemi roky zajistoval stabilitu a prosperitu, to se tu kazdy pisalek predhani v odach na osovobozeni :-/Rv

2 0
možnosti
Foto

Důležité je, že se muftí, chalífové, mulláhové nebo ajatolláhové nestačili vyzbrojit a ovládnout beze zbytku všechny instituce- zejména armádu a policii. V Egyptě jde o sakularizaci- oddělení státu od církví. Žije tam třeba dost početná menšina koptických křesťanů a ti jsou zaručeně na straně armády. Duch Kemála Atatürka působí i v Egyptě a v Syrii.

V Syrii je třeba zatknout veškeré cizince se zbraní v ruce a udělat pro ně syrské Quantanámo- prospělo by to bezpečnosti turistů.[>-]

4 4
možnosti

Jasně, Sýrie je oblíbená turistická destinace. ;-DRv

2 1
možnosti