Diskuze

Učňovskou „maturitu“ si letos zkusila většina žáků. Možná bude povinná

Trochu ve stínu státních maturit se konaly i plošné závěrečné zkoušky učňů. Byť je účast pro školy dobrovolná, zapojilo se jich v průběhu června osmdesát procent. Ministerstvo školství sice zvažuje, že budou jednotné zkoušky povinné, pád vlády Petra Nečase však rozhodnutí pozdrží.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ono je taky rozdíl brát podporu jako vyšší vzdělání a nebo pracovat za základ.

0 0
možnosti

Jakožto student co minulý rok vyšel Zámečníka  můžu říct že žákům na tom nezáleží , že by byli stejně "dobrý" jako někdo druhýho konce republiky , učňák je o tom abych neměl jen základku .

3 0
možnosti

Nedostatek remeslniku je docela casovana bomba a ve svete uz je velky prebytek vysokoskolaku, kteří nenajdou praci a jsou z toho frustrovani a u nas to bude podobne. Nevim kdo bude za par let něco vyrábět a zivit všechny ty analytiky, filozofy, obchodniky, manazery.......Je to skoda, byli jsme vzdycky narod dobrych a kvalitnich remeslniku, tak snad to tem mladym lidem dojde, nebudou se bat  a pujdou do toho.

10 0
možnosti

P86e96t43r 17P92e65t80r

30. 6. 2013 21:08

A kdo bude živit ty řemeslníky? Už dávno neplatí, že ti kluci/děvčata umí dělat rukama. Stejně jak psal kolega o kousek výše - učňák je o tom, aby neměly děcka jen základku. Je to smutné ale je to tak.

Koukněte na vzorek na učňáku, půlka z těch učňů ani nemá ponětí, co jejich obor obnáší, natož aby jej opravdu nakonec vykonávali a už vůbec ne kvalitně.

Školství šlo dolů, jak vysoké, střední tak hlavně ty učňáky. Řemeslníci jsou potřeba ale ne tak "kvalitní" jak dneska učňáky chrlí a když máte tři chlapy bez zkušeností a s pochybnou školou, koho vyberete, učně, středoškoláka nebo vysokoškoláka? Samozřejmě toho, který má aspoň papírově větší cenu.

Učňák nad střední odbornou, gymplem nebo univerzitou nemůže ve znalostech a teorii vyhrát, proto vždycky učil lidi praxi, provoz a tu manuální práci...pokud jim dneska už tohle nedá a teorii nikdy nedal tak nemá na pracovním trhu čím konkurovat.

Shrňme si to takhle: Nedostatek řemeslníků opravdu je ovšem ne z důvodu, že by všichni šli na "lepší" školy, nýbrž protože učňák je dneska jenom papír a ten um dělat řemeslo už nenaučí. Jen pár nejlepších, kteří hlavně mají zájem a obor je baví mají o budoucnost postaráno, ten zbytek má jen papír a o trochu větší cenu jak člověk bez základky. Je to smutné ale je to tak...

2 0
možnosti