Diskuze

Předepisujte jen určité léky, častěji nutí zdravotní pojišťovny lékaře

Zdravotní pojišťovny začaly více promlouvat do toho, co pacientovi doktoři napíší na recept. Části lékařů a lékárníků se to nelíbí. Upozorňují na to, že pojišťovny upřednostňují léky vybrané neveřejným klíčem a blokují možnost jejich záměny. Pojišťovny takzvané pozitivní listy hájí tím, že uspoří peníze z veřejného zdravotního pojištění.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

1. Článek obsahuje řadu polopravd a nepravd.

2. U nás v Čechách se řídí VŠE korupčními pravidly, tedy i cena léku i pozitivní listy zjevně nejsou vyjímkou.

3. Chybí, zde informace, že slůvko na receptu "Nezaměňovat!" přináší předepisujícímu lékaři riziko, že bude svým pacientům připlácet na jejich léky formou tzv. regulačních mechanismů!

4. Pozoruhodná je i úloha Lubora Kinšta v systému.

:-)

0 0
možnosti
ZT

Pokud nemáte na receptu "Nezaměňovat", a to by tam měl lékař napsat jen pokud k tomu má nějaký důvod, tak můžete v lékárně využít tzv. generickou substituci a vzít si jiný lék se stejnou účinnou látkou, se stejnou cestou podání a ve stejné lékové formě. Substituty k danému léku můžete najít např. na http://www.najdi-lekarnu.cz, v záložce Substituty.

0 1
možnosti
PK

P96a19v95e50l 88K12u81n61c

30. 6. 2013 14:02

"Na cholesterol" mám předepsaný Atoris, je plně nahraditelný mj. Sortisem a Tulipem, vše je bez doplatku. Tak jsem zvědav, zda ten lék z pozitivního seznamu nebude doplatkový. (Což by znamenalo, že VZP ušetří, pacient prodělá.)

0 1
možnosti

Při označení "Nezaměňovat!" jde rozdíl ceny na účet předepisujícího lékaře a při větším množství takto předepsaných léků může spadnou předepisující lékař do regulačních mechanismů, což v našem ptidepe znamená, že na lék svému pacientovi připlácí místo pojišťovny ošetřující lékař.

:-)

0 0
možnosti
EB

Zdravotní "pojištění" není pojištěním ale daní! (% z příjmu a u OSVč dokonce jako další dan ze zisku!...) ,a "pojištovny" jsou jen spíše přerozdělovny této daně (vše diktuje stát, politici - min. zdrav.) a toto socialistické zdravotnictví je zde od znárodnění dodnes! (privatizovaly se jen některé nemocnice jako budovy, nikoliv systém!) Neexistuje tedy opravdová konkurence ani opravdová % spoluúčast -tedy motivace pro všechny 3 strany (pojistník - pojištovna - zdravotnické zařízení). A to je celý "problém" zdravotnictví v čr - jako jedno z posledních služeb nebylo privatizováno!!!;-€

1 1
možnosti
EB

RvJeště dodávám, že ne nereformovatelné, ale pouze transformovatelné! Proč tak pravice neusiluje stejně jako za V.K naštěstí u ostatních 99% služeb, kde je již jrn privát, trh a  konkurence a mohu si vybírat a ne, že mi politik nadiktuje kolik mám kamsi sypat a nemohu ani měnit dle své vůle poskytovatele služeb kdykoliv natož potrestat jej odchodem, nebo zajítím ke konkurenci a třeba i do ciziny?!... Co je to pak za "pojištění"???... Není to však pojištění, opakuji, pro natvrdlé, je to jen daň!;-€

1 0
možnosti
AK

Pokud by to bezproblémově fungovalo, tak nevidím důvod, proč ne. (tedy, pokud by pacient na lék reagoval správně) Ovšem v českých korumpo podmínkách očekávám jediný výsledek: někdo si nahrabe a pro pacienty nakonec nebude na léčbu a oni zemřou.

2 0
možnosti
IH

Zaujala mě následující věta - Tedy odčerpají nejméně peněz z veřejného zdravotního pojištění. - Beru léta betablokátor. Brala jsem kanadský lék, který byl 3-4x levnější než český výrobek, který jsem si musela začít kupovat, protože ten kanadský přestali dovážet. Bohužel, k tomu léku byl POUZE jen 1 se stejným složením. Přitom odborníci tvrdí, že je vždycky více léků, které mohou stávající nahradit. Není tomu tedy tak.

2 0
možnosti
VZ

Jsou i jiné betablokátory, dají se většinou zaměnit. Pravidlo nahraditelnosti lékem bez doplatku platí pro celou skupinu, ne pro konkrétní látku. Nakonec- napište lék a já Vám odepíšu, zda náhrada je možná, či ne.

0 1
možnosti
KH

K40a43r14e17l 97H59o36r92á81k

30. 6. 2013 11:54

Řešení je jediné, znárodnění zdravotních pojišťoven, farmaceutického průmyslu a zavedení regulace cen léčiv.

4 5
možnosti
PK

co bude výsledkem ? více mrtvých ?

3 3
možnosti
Foto

První a nejdůležitější problém je orientace zdravotních pojišťoven na zisk!!!!

Zrušit tento systém a ubude polovina problémů ve zdravotnictví ...

6 2
možnosti
IH

Spíš bych řekla, že je problém v tom, že se ZP vůbec neorientují na zákazníka. Neexistuje konkurence.

Já prostě nestojím o "konkurenci" mezi ZP v tom, že jedni mi dají dvě stovky příspěvek na plavání a druzí příspěvek tři stovky na antikoncepci.

Mě zajímá, jestli má pojišťovna smlouvy se zařízeními, kde nebudu na endoprotézu čekat tři roky, se zařízeními, kde mají špičkové operatéry atd.

Jejich poukázky si můžou strčit do zadku.

8 0
možnosti

I72v36a26n 10Č67u93k12a

30. 6. 2013 11:39

stejné složení, stejná aktivní látka. jen se po něm potím, je mi zle a jsem cítit po chemii ((

7 1
možnosti
VZ

Někdy se to stane a pak nezbývá, než se vrátit k originálu, ale takových pacientů je menšina, většina žádný rozdíl necítí.

0 0
možnosti
Foto

VZP neušetří,protože platí za daný lék úhradu,která je pro danou účinnou látku stejná u všech léků, pokud je lék drazší než úhrada,doplatek je na pacientovi a ten si to už může prodiskutovat s lékaři....

1 2
možnosti

Zdenko, kéž by to bylo tak jednoduché!

Cena léku ani doplatek pro pacienta vůbec neodpovídá kvalitě léku. Nastavuje se několik cen za zcela netransparentních podmínek. Lékaři dostávají zcestné informace o skutečné ceně léku. Tudíž jsou sice povini Ti ze zákona říci, kolik budeš doplácet, ale ve skutečnosti to vůbec není v jejich silách to zjistit.

:-)

0 0
možnosti