Diskuze

Léta jsem snil o pomstě, říká syn popravených špionů Rosenbergových

Američané si připomínají šedesáté výročí popravy manželů Rosenbergových, jediných civilistů, které v USA poslali za špionáž na smrt. Rozsudek tehdy šokoval celý svět a poskytl munici komunistické propagandě. Syn špionských manželů po letech vzpomíná, jak po popravě svých rodičů trpěl.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AK

Jenom komunisticky NYT muze prirovnavat popravu komunistickych agentu s bojem proti terorismu.  Propaganda prvniho stupne, ale v tom jsou socialisti experti!

2 0
možnosti
Foto

A bouržousti ne?

0 0
možnosti
PV

no jo, 50, 60 tá léta nebyla pěkná I americane maji svoji Dr. Horákovou

0 2
možnosti

... a taky těch gulagů, co bylo rozmístěno po celých USA. Darmo mluvit.

0 0
možnosti
Foto

Chtěl upozornit, že Rosenbergorovi nebyli popravení za to, že předali Moskvě nějaké významné informace o vývoji atomové bomby. Byli popravení jenom a pouze pro to, aby si Moskva myslela, že právě tyto informace jsou důležité. Byla to taková typická desinformační hra. Nic více a nic méně. Druhým takovým případem je double agent Klaus Fuchs.

0 0
možnosti

Takže když Rusáci sami uznali, že informace od Rosenbergových urychlily jejich vývoj jaderné bomby o dobrých 10 let, a vývoj zakončili úspěšným jaderným testem, tak ve skutečnosti žádnou bombu nevyvinuli a úspěšný test byla jen fata morgána protože od Rosenbergových fakticky dostávali jen návod na výrobu pracího prášku? Nebo jak jinak chápat tento Váš blábol?

4 0
možnosti
JH

Nejsem velký příznivec všeho "komparativního", ale nedají se přehlédnout paralely mezi popravou Rosenbergové a Horákové. Nejen časové či v tom, že šlo o jedinou popravenou ženu, žádosti Einsteina apod. Když sledujete dokumenty a vzpomínky, v obou případech vlastně nikdo neví, proč byly popravené. Horáková byla zatýkána jako celkem vedlejší postava a po složitém vyšetřování a mnoha změnách koncepce konstrukce skupiny se najednou stala obžalovanou číslo 1. Ani u Rosenbergerové nikdo neví, proč se vlastně naprosto vedlejší zatčená po složitém vyšetřování najednou stala popravenou. Tedy nejpravděpodobnější je scénář, že původně to byl jen nástroj na zlomení Rosenberga, proti kterému u soudu neměli důkazy a potřebovali vynutit přiznání, a pak se to nějak vymklo.

Asi prostě podobní lidé tam i tady chtěli ukázat, že se nezastaví před ničím, ani před popravou ženské, což tehdy bylo považováno za krok za čarou.

4 16
možnosti
MP

Paralely? Jste uplne mimo..

Dr. Horakovou odsoudili komunisticti vrazi ve zcela vykonstruovanem procesu jenom a pouze kvuli jejim politickym nazorum.

Manzele Rosenbergovi prozradili nepriteli, tj. zlocinnemu komunistickemu rezimu Sovetskeho svazu, nejvetsi vojensko-technicke tajemstvi te doby. Soveti sami odhadovali, ze to jejich vyvoj urychlilo o nejmene deset let.

15 5
možnosti

To je článek jak vystřižený z Rudého Práva. Snaží se navodit dojem, že mccarthismus bylo něco pomalu horšího než nacistický holocaust. Přitom se tam mimoděk přiznává, že toto byli jediní dva civilisté odsouzení v USA za špionáž k smrti. Kolik takových skutečných či (v drtivé většině případů) domnělých špionů zahynulo na stalinských popravištích a v gulazích? To bychom se těžko dopočítávali.

Autorka blábolí něco o honu na čarodějnice a přitom na jiném místě přiznává, že to obvinění ze špionáže bylo oprávněné. 

A synáčci a jejich snění o pomstě? Autorka se nám tu snaží podsouvat, že od té doby měli život horší než prašiví psi a v USA už by s nimi nepromluvila ani popelnice. Jak je tedy možné, že v těch strašných USA mohli vystudovat, přičemž jeden se mohl stát právníkem a druhý univerzitním profesorem?

Odehrát se špionáž podobného rozsahu ve stalinském CCCP, tak by všichni příbuzní špionů mohli oblíznout všech deset, kdyby jim bylo dovoleno dožít život v gulagu.

Ostatně oba synáčci již uznali, že jejich otec byl špion, stačilo by si před napsáním článku zjistit fakta, třeba i na iDnesu. http://zpravy.idnes.cz/otec-byl-spion-uznali-poprve-synove-popraveneho-rosenberga-plr-/zahranicni.aspx?c=A080919_091419_zahranicni_jte

11 2
možnosti
LS

Nejhorší jsou lidé, kteří mají svět rozdělení jen na dvě poloviny: zlo (komunismus, homosexuálové, cokoliv jiného) a dobro (demokracie, USA, papež).

2 12
možnosti
Foto

Celý ten proces je nešťastný z jednoho důvodu - Rosenbergové nebyla prokázána žádná aktivní účast a přesto dostala křeslo. S tímto se USA vyrovnávají dlouho a ani "jiná doba" není omluvou. Naopak Rosenberg snad ani nemohl čekat jiný trest, tedy maximální možný. Osobně jsem silně proti trestům smrti, nicméně pokud dělám špiona v zemi, kde taková možnost existuje, musím počítat s nejhorším, nota bene v případě, kdy pomůžu SSSR k atomovce a upevním tím pozici tyranského režimu...

5 1
možnosti
MI

Je s nimi nějak příbuzný i Robert Rosenberg?

0 1
možnosti
RS

Mccarthismus v USA jistě není ničím, na co by Američané mohli být hrdí, ale pořád to pro oběti byla procházka růžovým sadem ve srovnání s tím, co se ve stejné době dělo v Československu, o CCCP ani nemluvě.

6 0
možnosti

Amici to maji docela dobre, vetsina boju USA se netyka primo jich. Zas to za ne odnesou treba v Guatemale.

2 0
možnosti
MK

Tuhá doba, USA si tehdy procházela svou "normalizací" (srovnání kulhá jen důvody, nikoliv obsahem a faktickými projevy), proto tehdy dostaly trest smrti pouhé spojky, v případě Rosenbergové dokonce za pouhé neoznámení činnosti mažela. USA se naštěstí se svou cestou k totalitní společnosti dokázaly vypořádat samy - dnes by něco takového už nepřicházelo v úvahu viz. připad Roberta Hanssena v jehož případě by trest smrti byl více pochopitelný a přesto k němu nedošlo. U civilů to byla opravdu výjímka a dá se říci, že trest byl zbytečně tvrdý a politicky neobratný, nicméně taková byla doba.

Co se týká faktického nebezpečí pro svět, tak v době aféry, měl SSSR převahu v pozemní konveční armádě, USA by své bomby musely na cíle dopravit letadly tj, překonat protiletadlovou obranu SSSR (nepoměrnou proti Japonsku v roce 1945), na válce tak nebyl zájem ani na jedné straně. Takže si dovolím pochybovat, že by se bez špionů stalo něco jiného než by se SSSR ve vývoji hrabal o pár let déle. Nemyslím, že by se jakkákoliv studenoválečný konflikt té doby odehrál jinak za předpokladu, že by SSSR vlastní bombu měl až v polovině padesátých let. To nijak neomlouvá Rosenbergovi, spíš jde o úvahu nad vývojem světa, pokud by k předání nedošlo.

2 2
možnosti
MS

Zapomínáš na Koreu...už víc než 60 let mohl být problém vyřešený.

2 0
možnosti