Diskuze

Himálajská kráska netýkavka zarostla břehy Ohře. A rozšiřuje se dál

Úžasně kvete, příjemně voní, ale je jí moc a škodí. Kráska z Himálaje - až tři metry vysoká kytka netýkavka žláznatá - stihla zaplevelit celé břehy Ohře. Invazní rostlina tvoří v poslední době na zdejších vlhčích místech u řeky tak hustý porost, že vytlačila téměř všechnu ostatní vegetaci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
TJ

Netykavka žlaznatá se sice rychle a invazivně množí, ale po pár letech invaze skončí a vyskytují se jen jednotlivé rostliny. Tím že kvete až do mrazů zlepšuje v pozdním létě a na podzim potravní nabídku pro včely a čmeláky, kteří díky ní mohou odchovat více královen přezimujících do příštího jara. Konkuruje tak akorát kopřivám, nic nehubí a přírodě prospívá. Tak proč ji ničit?

3 1
možnosti

Invaze bohužel končí tím, že se stane dominantní rostlinou břehového porostu. Dokáže ji vytlačit pouze křídlatka, která umí vytlačit i bolševník.

1 0
možnosti
MM

Žádná novina, tahle rostlina je již dlouhá léta kolem Vltavy a spousty další toků. Narazil jsem na ni takřka všude. V podstatě vystřídala kopřivu, oproti ní nepálí a příjemně voní. Pokud chcete pěstovat kolem řek kopřivy, hubte ji.

5 0
možnosti
KD

Jezdím často podél Ohře a tady je to šílený, kolik toho je. Souvisle porostlý břeh. Ono se to tou vodou šíří pořád dál a dál.

2 1
možnosti
PHH

Je vlhkomilná, stínomilná a potřebuje dobrou nivní půdu.  Podél řek se jí daří. No a to je asi tak všechno. Nepanikařte.

2 1
možnosti
PR

Proč ? bránit přírodě . Sama si poradí . Tak jako již mil. let V

2 4
možnosti
RP

Nesmysl, netýkavka se likviduje velice snadno.

Stačí nebýt líný a zlikvidovat ji , třeba posekat dříve, než začne kvést a než na ní začnou zrát plody. To je  u nás tak od poloviny května, kdy ta rostlina je dostatečně velká a rozezná se v konkurenci ostatních až asi do poloviny srpna. pak ještě několik let je třeba kontrolovat a likvidovat rostliny vyrostlé z přeleželých semen.

Jinak je ale ta likvidace v podstatě zbytečná, protože stanoviště obsadí tak na asi 10 let. A protože je světlomilná, tak nikdy nedokáže pod sebou vytvořit podstatný nedostatek světla a  zahubit tak původní rostlinstvo. Po cca 10 - 15 letech začne ustupovat, zřejmě kvůli jednostrannému vyčerpávání půdy a po 15 - 20 letech prakticky úplně podléhá konkurenci původního rostlinstva, kopřiv a jiných vysokých rostlin. Potom obsazuje už jen asi 5 % plochy.

Neplatí to jen na plochách, kde se projevuje plně prasáctví lidí neboli na plochách lidmi znečištěných vodních toků plných živin. Tam pravděpodobně díky neustálému promývání půdy za vyšších stavů vody a doplňování živin prosperuje pořád. Ale tam stejně nic jiného ani normálně neroste kromě vysokých kopřiv a jiné nitrofilních rostlin libujících si v znečištěném bahnu a přehnojené půdě. Tudíž pokud netýkavka na těch místech trochu vytlačí tu původní nitrofilní buřeň , není to vůbec na škodu.

8 1
možnosti
PN

P72e75t42r 90N16ě61m27e82c

8. 6. 2013 14:19

Tyto rostliny nikdo léta neřeší, každý rok se tu řeší, že se bude v kraji likvidovat bolševník a výsledek? Prd.

4 0
možnosti
RP

To jsou jen takové mediální akce, aby bylo co číst a aby někteří takzvaní ohránci vykázali nějakou činnost. Či aby si vandalové legálně "zavandalizovali" třeba ničením těchto nápadných rostlin.

Přitom například zlatobýl kanadský , jiná invazivní rostlina, zabírá určitě nejméně 10x větší plochu než netýkavka. Protože roste plošně skoro všude na neišetřovaných plochách a rozšiřuje se větrem. Ne jako netýkavka, která se rozšiřuje "cvrnkáním" semen a vodou a roste výhradně na dusíkem bohatých vlhkých půdách v blízkosti toků s odpadními vodami z lidských sidel. A přitom zlatobýl nevadí nikomu, protže je podstatně méně nápadný a jeho likvidace by taky byla podstatně pracnější a prováděla by se mnohem obtížněji.

9 1
možnosti