Diskuze

Američané by si měli sundat klapky z očí. Tohle století asi nebude jejich

Přišel čas myslet si nemyslitelné: éra americké nadvlády v mezinárodních záležitostech se dost možná chýlí ke konci. A jak se tento okamžik blíží, bude hlavní otázka znít, jak dobře jsou na to Spojené státy americké připraveny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Na světě je 7200 milionů lidí. V USA žije asi 360 milionů. Mě to dělá přesně 5%

0 0
možnosti

Trochu mě udivuje, že se pan děkan se svou "jednoduchou matematickou pravdou" spletl o celých padesát procent - Američanů nejsou tři procenta světové populace, ale bez čtyř setin čtyři a půl procenta. 

   O nástupu Číny už se mluví dlouho, ale podívejme se například na žebříček nejlépe hodnocených světových univerzit - mezi prvními dvěma sty jich v roce 2011 bylo 75 amerických a 32 britských, jejichž školy s přehledem obsadily nejvyšší pozice. První čínská byla na 49. místě. Jistě, je to jen jeden z mnoha faktorů, ale není nedůležitý. Počet obyvatel nemusí být, a taky doposud není, rozhodující.

0 0
možnosti

Amerika neni o nejakem globalnim drzeni prvenstva, ale o idei, kterou si vybudovala po stalete zkusenosti ze stareho kontinentu a zapsala do sve ustavy.  Tento dokument a zaroven i plan pro svoji spolecnost je neco co ji drzi na spici jako vudce. Pokud chteji asijci takto konkurovat, musi sve etnicke zeme podobne prekopat od zakladu.

4 0
možnosti

Ideí se nenajíte a ani si za ně nic nekoupíte. Ostatně, byl-li jste někdy v USA, tak víte, že tyhlety ideje se projeví leda každodenním vyvěšováním vlajky.

0 1
možnosti
Foto

U mne je USA stále světovou jedničkou.

Na otázku proč bych odpověděl otázkou: Když už by jste se měli rozhodnout, že si můžete dovolit dlouholetý pobyt v cizině a na výběr by jste měli Asii nebo USA, kde by jste tedy ten dlouhodobý pobyt raději uskutečnili? Volba nemusí být snadná, ale odmysleme si momentální finanční nákladnost a soustřeďme se na otázku

Kam tedy?! Pro mne je volba stále jasná. R^

7 0
možnosti

Žejo, Japonsko. Jasný jak facka.

1 1
možnosti

Spojené státy opět budou jen velmocí, ne hegemonem. Je mi trochu smutno z toho, co se dějě v Evropě, řeší se žabomyší spory a trochu chybí příprava na budoucí výzvy.

5 0
možnosti

Evropa zaspala a bohužel spí dál a asi jen tak se neprobudí.

4 0
možnosti

Ono se vždy a všude najde několik Klausů,kteří si myslí,že mají pravdum a sežrali rozum.Vybudovat společnost typu USA/Kanada nejde za jedno století.Dneska určitě ne.Stačí se podívat na ČR.Nebo si snad někdo myslí,že ČR v tomto století  předhoní Švícarsko???

3 3
možnosti

No, USA nejsou Kanada, to vám řekne každej, kdo tam byl. Švícarsko nech v klidu, inženýre.

1 0
možnosti

Paralela mezi Japonském a Čínou se přímo nabízí. Před třiceti až dvaceti lety prožívalo Japonsko nebývalý ekonomický růst, technologicky bylo na špičce, Japonci velmi rychle bohatli, zvyšovala se životní úroveň nikdy dříve neviděným tempem, Japonská vláda nakupovala americké dluhopisy a americké firmy ve velkém a Japonské firmy nevěděly co s penězi. Taky se o něm mluvilo jako o budoucím globálním hegemonovi a přemožiteli USA. Tedy něco co dnes prožívá Čína. Dnes je na tom Japonsko diametrálně jinak. Japonské firmy začínají krachovat, extrémní nároky na mzdy a sociální systém s nejstarším obyvatelstvem na zemi se zdají již neudržitelné. Japonsko má největší dluh na světě, ale stále naštěstí převážně dluží vlastním občanům a ne zahraničním bankám a investorům, takže je stále relativně stabilní. Japonské domácnosti dokážou našetřit nejméně ve své moderní historii a jejich ekonomiku drtí už 10 let trvající deflace. Japonci jsou stále bohatí a mají vyskou životní úroveň. Jenže tato neroste, ale pomalu, ale dlouhodobě klesá. A co hůř - nikdo neví jak z toho ven.

Čína jde na prosto stejnou cestou. Jenom ve větším. S větším potenciálem, ale díky obří korupci i s většími problémy. Myslím si, že Čínská vláda si toho je vědoma a pokusí se vyhnout Japonskému osudu. To jestli se ji to podaří už je druhá věc.

3 0
možnosti

Japonské HDP už neroste 20 let, kdy svůj rekord z roku 1995 překonalo teprve před pár lety.

0 0
možnosti

P83e80t66r 83B13r18i86x

2. 6. 2013 11:29

Pan Mahbubani by si měl uvědomit, že  vybudování moderní vyspělé a prosperující společnosti není podmíněné jen ekonomickým rozmachem, ale i dalšími faktory: především sociálním uspořádáním - v tom je celá Asie žalostně pozadu.

2 1
možnosti

Budoucnost Číny není tak růžová, jak se nám snaží předkládat. USA má stabilní politiku, ekonomiku i sociální systém. Čína si teprve bude muset projít masivními změnami, pokud se chce udržet jako jedna ze světových velmocí.

Ikdyž se Čína může navenek zdát jako silná a stabilní země s obřím potenciálem, tak má ve skutečnosti obrovské vnitřní problémy jako jsou extrémní sociální rozdíly - DALEKO větší než v USA, masivní korupce napříč celým systémem, velmi rychle stárnoucí obyvatelstvo -což mu během následujících 20 let přinese obrovské problémy. A samozřejmě nemůžeme zapomenout velkou energetickou nesoběstačnost a to i přes masivní investice. Čína už dnes dováží více ropy než USA a zatímco v USA spotřeba klesá a vlastní produkce rychle roste, tak Čínský import ropy roste o 20 procent ročně a tím se stává velmi závislou na nestabilních zemích exportujících ropu převážně ze středního východu. Tedy něco, co dosud proživala USA. 

A zde můžeme vidět další zdroj problémů. Zatímco dosud byla USA nucena k masivním investicím do zachování energetických potřeb, včetně investic do armády a snahy o udržení vojenské převahy v kritických regionech a vojenské výpady, tak nyní k tomu stejnému bude nucená Čína. 

Navíc Čína už nechce dělat světu levnou továrnu, ale to přináší i nové nároky na sociální systém. Zahraniční firmy se z Číny začínají stahovat. Často právě do USA. USA má dnes 3-6x nižší ceny energií než Čína, nízkou inflaci a nízký růst mez. V Číně rostou náklady na výrobu o 20 procent každý rok. Zatím co v USA budou ceny energií dále klesat, ve východní Asii budou ceny raketově růst.

Pokud Čína dokáže všechny tyto problémy překonat, tak se může stát světovým leaderem v druhé polovině tohoto století. Pokud to nedokáže, tak z ní bude jenom další Japonsko - stát, který měl obrovský potenciál, ale který už je za zenitem své slávy.

8 0
možnosti

Dal jsem Vám plus za dost platných argumentů, ovšem spojení "za zenitem slávy" mě přijde tak nějak - "sub par" vzhledem ke zbytku Vašeho příspěvku. Prostě dnes se třeba daří hůře, zítra může lépe, proč mluvit o "zenitu"?

0 0
možnosti