Diskuze

Děti, zpátky na stromy. Ministerstvo chce rozhýbat „počítačové“ školáky

Měli bychom dostat děti zpátky na stromy, říká s nadsázkou ředitel a tělocvikář Základní školy Slovanka v České Lípě Václav Špetlík. Podle expertů děti musí vstát od počítačů. Hýbou se totiž tak málo, že se to podepisuje na jejich zdraví.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vzbudit radost z pohybu je třeba. Co si pamatuji, tak dětem které nestíhali se ostatní smály, tím se radost z pohybu jen tak nevytvoří.

1 0
možnosti

"Ministerstvo školství proto nyní podpořilo třicetimilionový projekt Pohyb a výživa". Jenom doufejte, že se toho nechytí některý z bývalých politiků (ministrů školství např. p. Dobeš). Zkrátka zase vedle jak ta jedle.

       Vezměte si příklad páni "Sokolové" a "Orlové" z Vašich předchůdců, z  toho co tady bylo v šedesátých a sedmdesátých letech. Dobrovolní cvičitelé a pomocní cvičitelé ve vesnických jednotách. Propracované školení cvičitelů a pomocných cvičitelů okresními výbory ČSTV. Přístup do tělocvičen a na hřiště škol a TJ. Každá věková kategorie měla dvakrát týdně cvičební hodinu (tzv. Základní tělesná výchova). Učitel tělocviku (tehdy ještě respektované persona) ve výboru TJ. A všechno bez nároku na honorář! Dost nepředstavitelná situace, že. :-)

3 0
možnosti

Vrátil bych se k podstatě článku. U nás jsme před 10 lety rozjeli všeobecné sportovní třídy. Každý den tělocvik, Každou zimu 1 týden na horách, v létě 1 týden kola, voda nebo horská turistika. Přirozená soutěživost ze sportu se přenáší i do školy a "sportovky" mají lepší studijní výsledky než souběžné třídy. Finančně jde vše za školou, kluby a rodičy. Za 10 let jsem z MŠMT slyšel mnoho o podpoře podobných projektů a jak to zakotví do zákona a půjdou na to systémově finance a 10 let jen blá, blá, blá. Teď MŠMT rozhodlo od 7 třídy povinný druhý jazyk, který samozřejmě půjde na úkor tělocviku, protože v učebním plánu není kde jinde vzít hodiny, aby děti nebyly ve škole každý den do čtyř odpoledne. Takže od podzimu všichni jen 3hodiny TV týdně a čím budou na ministerstvu pokračovat netuším.

Na jedné straně by všichni chtěli děti rozhýbávat, ale zatím potajmu všechny ty, kteří se již hýbou, chtějí zase posadit a svojí stále opakovaně deklarovanou "podporou" postupně podobné projekty zrušit. Školám, klubům i rodičům vzhledem k neustálemu navyšování finančních nákladů pomalu dochází dech.

2 1
možnosti

Rodičy...jestli vám ta sportovní soutěživost neleze na mozek ;)

3 1
možnosti

Fotka pobíhajících dětí v mikině...pak v zapoceném oblečení sednou k PC nebo do lavic ve třídě.../dříve měli cvičební úbory-řadu nářadí v tělocvičně.../.:-P

0 5
možnosti

a v cem a kde podle vas dnes ve skole cvici? jen nemaji povinne cervene zariznute trenky. Chyba je pouze ve vyberu snimku.

5 0
možnosti

Podle mne to má dvě stránky. Rodiče  -  ti mají zajistit dětem pohyb, a už samotný fakt, že drtivá většina je do školy vozí autem ( i když školu mají do půl kiláku od domu) je poznamenává. Já, když si vzpomenu na dětství, považuju čas na cestě do školy/ze školy za supr čas. Druhá stránka - podpora výstavby hřišť - už se začíná konečně něco dít, ale tak deset let zpátky to byla  tragédie (třeba Kohoutovice v Brně), Kraví hora - VUT tam bývaly asfaltová hřiště , která se dala použít pro nerozežrané klidně jako tenisové kurty,  bylo to zadarmon. Nicméně "nechaly se" spadnout ploty a pomaloučku nenápadně se tam "začalo" parkovat, teď je z toho normální černé parkoviště....

0 0
možnosti

opět  asi jak kde - mám vnoučata 0-7 let a i s tou njestarší jsme od malinka chodili na už vybudovaná hřiště (a nebydlíme v Praze ani na vesnici - moje zkušenost je ze dvou běžných měst)

0 0
možnosti

Jak tak čtu diskusi, tak mám pocit, že to vidí spoustu lidí moc tragicky:-). Děti chtějí chodit ven a obecně je pohyb baví. Problém je většinou v rodině, která dítě vykrmí a k ničemu nevede, tyto děti pak končí s depresí u PC. Ale většina normálních dětí je prostě normálních, žiju v Praze na sídlišti a je tu docela dost dětských hřišť a ty jsou každé odpoledne ověšené spoustou dětí. Pak nechápu některé rodiče, kteří se vymlouvají, že nemají na kroužky peníze...přitom třeba skaut je skoro zadarmo a pohybu a všeho je tam mraky a pak DDM (dům dětí a mládeže) skoro v každém městě a kroužky taky za velmi levno. A hlavně u dětí táhne nejvíc příklad, takže když mamka a taťka přijdou z práce zapnou telku a to je veškerá aktivita, tak děti budou dělat to samé. A s tou tlouškou u dětí to také není tak horké, vyloženě tlustých dětí je cca do 20% (za socíku to bylo kolem 17%), ale co přibývá je dětí podviživených. Ne že by rodiče neměli na jídlo, ale je to tím, že doma nevaří a děti běžné jídlo neznají a tak jej ani nejí, ani zeleninu ani maso. Jediné co do nich dostanete jsou suché těstoviny a rohlík. A těchto dětí hrozně přibývá. Jsou to bohužel dost často děti rodičů, kteří neumějí vařit a celý život drží dietu. Tyto děti jsou bohužel také často ohrožení obezitou, protože jako malí jsou podviživení, nemají žádnou svalovou hmotu a nesportují a pak když jim konečně něco třeba v 15 letech zachutná a začnou se tím cpát tak hrozně rychle přiberou, protože jejich metabolismu je pomalý a pohybem také nic nespálí neboť nesportují.

9 0
možnosti

přesně tak, náš DDM má kroužků neúrekom a při zápisu tam stojí fronty

4 1
možnosti

sportovat je potřeba a je to fajn, ale co má dělat chudák učitel, když se mu polovina dětí omluví lístkem od lékaře , že "nemůže" a druhá polovina je schopna se zabít při kotoulu  vpřed ?

tak jim dá míč a hraje se vybika :-P

6 1
možnosti

Další z mnoha iniciativ, jak dostat státní peníze (pod "ušlechtilou" záminkou) do soukromých rukou!!Rv  

Škola úkoluje děti, co si mají doma na internetu vyhledat, na počítači vypracovat... a ve škole místo učení budou lozit po stromech?

Souhlasím i s Janem Moravcem - níže. Máme podobnou zkušenost. Již od školky děti chodily do nové haly - aby byla "využitá" i když venku bylo hezky a hřiště i příroda na dosah...

7 0
možnosti

Trochu od jinud: Z lidí zblbých z TV, kde do nich cpou že mají sportovat, se stávají pumpičkáři v nejhorším slova smyslu. Kolo mají pro to, že se toho dá prý zhlédnout více a prý je to pohodlé, když se na tom sedí :-). Takže když jdete na pěší tůru s dětma v lese, tak musíte pořád dávat pozor a hlídat děti, aby je nějaký pumpičkář nezajel. Pumpičkáři si vůbec neuvědomují, že jsou velmi málo slyšet a když jedou do zatáčky a pěšině 30-40 Km/h, že tam můžou být lidi. Tohle mě fak neskutečně s...e, člověk chce jít v klidu pěšky a musí být neustále ve střehu, protože pumpičkáři se například přímo vyžívají v tom projet co nejrychleji těsně kolem vás. :-P

9 0
možnosti

ujasněme si pojmy...."pumpičkáři" jezdí po silnici, ne po lese. Jinak máte trochu pravdy, na Šumavě jsem byl jednou a zařekl se, že tam už "na pěško" nikdy. Ale to je myslím extrém, jinde o bikera v lese nezakopnete

2 3
možnosti

počítače je zlo . Jako děcko jsem trávil většinu času po škole venku ať už s mičudou nebo bez ní , vztah k sportu jsem si ale stejně nevybudoval ... to až později v dospělosti , jakmile je venku hezky každý den jezdím na kole . Tohle musí budovat rodina a kruh kolem toho jedince . Když má kamarády jen na chlast tak sportovat asi nebude . Klidně bych si mohl představit že děti do 5.třídy budou pravidelně chodit do bazénu nebo na hřiště klidně i na několik hodin .

1 2
možnosti

Ale Na to je nutná "koncepce" a stamiliony a výzkum a spol. Prostě bych to zavedl všude rovnou a ne na 30ti školách!

1 0
možnosti