Diskuze

Brity dostihla zvěrstva v koloniích, poprvé zvažují odškodnění obětí

Sexuální zneužívání, bití, nucená kastrace. Těchto a dalších zvěrstev se prokazatelně na obyvatelstvu Keni v 50. letech minulého století dopouštěli příslušníci britské koloniální správy. Nyní by se Keňané mohli dočkat kompenzace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MH

Lincolnův ekonomický poradce Henry C. Carey píše v Harmony of interests o rozdílu mezi tehdejším americkým a britským modelem... Jako by to napsal dnes... Jen americký model je minulost a zůstal nám ten britský se vším malthusiánstvím, principy benátských oligarchií, Newtonovou truhlou plnou alchymie, Darwinismem i myšlenkami lidí, jako byl Bertrand Russell... "One looks to increasing the necessity for commerce; the other to increasing the power to maintain it. One looks to underworking the Hindoo, and sinking the rest of the world to his level; the other to raising the standard of man throughout the world to our level. One looks to pauperism, ignorance, depopulation, and barbarism; the other in increasing wealth, comfort, intelligence, combination of action, and civilization. One looks towards universal war; the other towards universal peace. One is the English system; the other we may be proud to call the American system, for it is the only one ever devised the tendency of which was that of elevating while equalizing the condition of man throughout the world."

0 0
možnosti

Kdyby si nedozvdělaná autorka článku našla něco z historie povstání Mau mau, tak by věděla, že povstalci dělali daleko horší zvěrstva v několikanásobně větším měřítku a to i na civilním obyvatelstvu. A Britové se naopak těmto zvěrstvům snažili zabránit - bohužel občas používali způsoby v Africe té době obvyklé. Ovšem pokud nějaký bojovník mau mau znásilnil spoustu žen i mužů (v Africe je znásilnění formou podmanění nepřítele - takže se praktikuje i na mužích), považuji jeho kastraci za zcela opravněný trest.

2 0
možnosti

Milá autorko, označovat keňské vězně jako mukly je stejně vhodné, jako třeba tělesně postižené označovat jako kriply;-O

P.S. výraz mukl vznikl v 50. letech jako označení vězňů, jejichž návrat z vězení byl nežadoucí (Muž Určený K Likvidaci).

4 0
možnosti
MK

Zajímavé - taková shoda kvůli odškodňování. Rovněž jsem proti, ale rád bych se diskutujících zeptal. Toto se stalo v padesátých letech tj. v době celkem nedávné a já osobně nechápu proč musí ČR odškodňovat dle Vašeho názoru velké skupiny lidí za to co spáchali komunisté a Británie nemusí odškodňovat to co napáchali kolonisté?? Přijde mi, že každý stát si má udělat za minulostí tlustou čáru, jinak se z toho věčného řešení křivd minulosti jednou zblázníme.

1 4
možnosti
PB

já nechci, aby nebyli potrestáni ŽIJÍCÍ lidé, co mučili jiné za jejich názory. Když Ti uříznu nohu za to, že máš tento názor a zítra uděláme tlustou čáru, bude to pro Tebe OK? Když Ti pošlu rodinu do Gulagu, zničím vám život, zabavím majetky, bude to pro Tebe OK? Máš velice podivné názory Rv A takových lidí, kteří mnou zmiňované dělali nebo s tím souhlasili, zde pořád mezi námi jsou. A to je velice špatné.

1 2
možnosti
JK

Keňa je jenom malým zlomkem britských koloniálních zvěrstev. A ještě by nás rádi školili o demokracii a lidských právech.Rv

3 4
možnosti
MB

Ta "zvěrstva" vznikají tam, kde je nějaké napětí. Ona vzpoura taky asi nebyla jen pokřikování na ulici. Hodnotit cokoliv od talíře s KneVeZelo je poměrně směšné. I když populární.;-D

2 2
možnosti

Kolonizátoři přijeli do Afriky, rozdělili si území podle pravítka bez ohleda na to, jaké byly vzájemné vztahy místních původních obyvatel a tím způsobili situaci, jaká je v Africe teď. K tomu je zavírali, mučili a zabíjeli. Tohle všechno pěkné tam přinesla naše západní civilizace. Kdyby tam nikdy nepřišla, místní by se měli mnohem líp.

4 3
možnosti
PB

baví vás tohle sebemrskačtsví? To je na poblití Rv

1 6
možnosti
JH

Zato ted jsou bývalé kolonie demokratickým,bezpečným rájem se vzkvétajíci ekonomikou,bez kriminality a násilí.

4 6
možnosti
ZH

OMG to jsou ale bláboly. Co takhle zapojit mozek.Demagogická MCPC mašinarie drtí sebevědomí  Evropských civilizovaných národů podsouváním pocitu viny, už ale úlně za všechno,jen aby obhájili nesmyslné tahání cizích, většinou nekompaktibilních a nepřizpůsobivých osob do Evropy. (http://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_SchoolLogicky)-už vidím idiots,kteří někde schovali důkazy proti sobě.Komunistům u nás v roce 1989 stačilo pár dní a bylo hotovo.

2 5
možnosti
VK

Vice si o tematu prectete v odborme anglicke literature, at mate prehled. Take by vam prospelo na africky kontinent nekdy zavitat a udelat si svuj nazor sama.

0 0
možnosti
RP

Spíš Británii dostihla globalizace. Všude v Africe nyní expandují Ćíňani, Indové a další, vykupují naleziště nerostných surovin, pozemky a obecně postupně  ovládají ekonomiky těchto zemí. Britové i obecně Evropané se nyní dostanou jen k tomu, co zbude.

A tak jsou staré koloniální zločiny  a jejich odškodnění vítanou záminkou, jak vylepšit vztahy s těmito státy.

4 1
možnosti
VK

Naprosto s Vami souhlasim. Navzdory obrovskym moznostem, ktere se v africkych zemich naskytaji, hraje Evropa dobrovolne treti housle. Africani nejsou zadni chudaci. Naopak si mohou vybirat, kdo jim rozvoj infrastruktury technicky zajisti a taky za kolik. Z toho plynou dalsi obrovske kontrakty. Tam evropske firmy uz nefiguruji. Netusim ale, jestli se Anglie po to vsem muze jeste nejak jinak zalibit.

0 0
možnosti

Někteří tady chtějí, aby přistěhovalci zůstali doma. Proč tedy kolonialisté nezůstali doma?

6 8
možnosti

Paradoxně západní civilizace byla multikulturní. Zahrnovala obrovská území kolonií. Přistěhovalci do Anglie jsou většiniu z kolonií. USA a Kanada jsou jednoznačně multikulturní země.

Navíc USA vznikla na indiánském území podobně jako Austrálie na území domorodců.

2 2
možnosti