Diskuze

Když není zápisné, zaplatíte jinak. Studentka vypátrala nezákonné poplatky

Řada vysokých škol vybírá od studentů některé poplatky protizákonně. Například za zápis do prvního ročníku nebo opravný termín zkoušky. Zjistila to studentka Helena Zrůstová, svůj průzkum přiblížila iDNES.cz v e-mailovém rozhovoru. Ministerstvo školství situaci řeší, školy se však podle něj provinily méně, než studentka tvrdí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

"O jaké poplatky však jde, resort nesdělil..." takže informace pro nás studenty jak prase, kdyby se to týkalo i nás někde. Inu, zahrabeme pod koberec a je to :)

0 0
možnosti
FE

Už by konečně mělo být uzákoněno školné.Ale takové, aby škola musela platit dobrým studentům stipendium minimálně ve výši školného. Hloupí a líní studenti nechť platí jak mourovatí.

0 0
možnosti
ZZ

"Hloupí a líní studenti nechť platí jak mourovatí." - Ale protože pilní a chytří narazí na nějakého .............. vyučujícího, tak budou jak mourovatí platit taky, protože od zkoušky 2x vylítnou jenom proto, že si daný vyučující řekl, že na tom daném termínu pustí dál jenom třeba 2/5 lidí (ano, i takoví jsou). Nebo pilný a chytrý student narazí na ........... vyučujícího, co bude chtít, aby znali z hlavy všechny možné i nemožné vzorce + k tomu teorii do detailu, takže student i přes maximální snahu vyletí, zatímco hlupák a lenoch si zapíše zkoušku k jinému vyučujícímu, kterému bude stačit, když mu tam napíšou podstatu věci, bude vidět. že tomu rozumí a vzorec si budou umět najít, takže v pohodě projde... (Ne, to jsem si nevymyslela, to jsou prostě příklady z reálného života.)

0 0
možnosti
PR

pochopila ta studentka, že ani kuře zdarma nehrabe? Kdo jí tam nutí studovat za naše daně;-O

4 3
možnosti
JD

Správná otázka, nikdo jí nenutí, je to jen a pouze jijí volba

0 1
možnosti
IV

I45v64o 32V69a59r10g38a

10. 3. 2013 15:35

Už to školné proboha zaveďte. Tohle vážně nikam nevede a jen to "rodí" další průšvihy, jako je tento.

4 2
možnosti
JD

Investice do vzdělání je nejlepší možná investice , jaká existuje a kdo čeká, že mu tu investici zaplatí někdo cizí, je obyčejný příživník. Slečna v rozhovoru by si měla uvědomit,že její studium práv NENÍ žádná "nároková položka" ,ale pouhá možnost, jak si zlepšit vyhlídky do budoucnosti. Sama chce studovat zadarmo ,ale s titulem pak už zadarmo nezapne ani počítač. Bohužel je takové zvrácené socialistické myšlení ještě stále poměrně rozšířené. :-/

8 5
možnosti
PK

P54a94v85e66l 35K34r76á88l

10. 3. 2013 15:19

Níže píšete, že školné svojí dceři platíte vy. Takže vaše dcera je jen obyčejný příživník, ano?

6 6
možnosti
MB

Nejlepší je, jak se vysoké školy těší, kolik na zápisném (školném) vyberou a jak se budou mít dobře, ale trochu jim nedochází, že s tím souvisí také snížení nebo úplné zrušení značné části příspěvků od státu, takže v konečném srovnání zhruba nula od nuly pojde. :-)

3 6
možnosti
JD

Naprostý nesmysl

3 6
možnosti
LH

...školné samozřejmě ano - už jen kvůli tomu, že absolventi škol mají daleko lepší uplatnění na trhu práce než ti, kteří jim vlastně daněmi studium financují. Stačilo by převzít australský systém školného...více zde  http://www.novinky.cz/domaci/203044-odlozene-skolne-ma-vice-zemi-cr-si-bere-priklad-v-australii.html  ...a jen tak mimochodem - třeba zrovna na práva žádní chudáci nechodí, stačí se podívat na auta studentů třeba před brněnskou fakultou...:-)

9 5
možnosti
ZZ

"třeba zrovna na práva žádní chudáci nechodí, stačí se podívat na auta studentů třeba před brněnskou fakultou" - A ta auta patří studentům? Nebo spíš vyučujícím a případně lidem, kteří jenom využívají parkovací místa u školy, ale pracují někde poblíž - v MZK, v těch věžácích tam poblíž? I na právech studují lidi, kteří pocházejí z velmi skromných poměrů a mají třeba nárok i na sociální stýpko.

0 0
možnosti
PN

Není problém našeho přehlcení VŠ také v (ne)kvalitě našich SŠ? Kvalita středních škol je neskutečně dole, gymnázia jsou flákárnou bez jakéhokoli zaměření, ze kterého vylezou maturanti s papírem, který mohou použít jen k zápisu na VŠ, jinak jim je úplně k ničemu, pak tu máme SOŠ, které se chlubí středoškolským vzděláním, ale jsou jen učňákem s maturitou, kde se sice student dozví mnohem praktičtější informace do života než na tom gymplu, ale samotné vzdělání zůstane na úrovni 9. třídy ZŠ (o logickém myšlení nemluvě). Čest některým výjimkám, ale po vystudování SŠ opravdu nikdo necítí, že by byl uplatnitelný na trhu práce. Vrátit nějakou praxi a možnost zaměření na gymnázie, zvýšit kvalitu matematiky a jazyků na SOŠ a budeme na tom o dost líp.

4 3
možnosti
RP

firmy prostě musí místo řvaní, že nemají odborníky znovu zřídit firemní průmyslovky a učňáky, které pro firmy odborníky dříve vychovávaly.

Co se týká gymnásií, taky ty odjakživa byly všeobecně vzdělávací a odjakživa pouze vychovávaly lidi pro další vzdělání. Vysokoškolské anebo pokud se to nepovedlo, pro nějkou středoškolskou specializovno nástavbu.

3 2
možnosti
JD

Panuje stále závistivý a omezený mýtus, že soukromé školy si mohou dovolit platit jen bohatí rodiče. NESMYSL !! Já osobně platím své dcerce za střední školu 18.000 ročně = 1500 měsíčně. To je cca 25 krabiček cigaret . A to si tak může dovolit i rodina na sociálních dávkách . Vysoké školy nejsou o mnoho dražší.  Je to jen a pouze o prioritách, co je pro koho lepší,jestli zničené plíce , spotřební nesmysly na půjčky apod. a nebo , třeba i na eventuální a efektivní dluh vzdělané dítě, které má díky tomu daleko větší možnosti uplatnění a při dobré výchově se eventualně o své rodiče ve stáří postará. Nebo se rodiče děsí, že chytré a vzdělané dítě se na ně vyjaške ? to je ale pak problém jinde.....Socialismus tady už dávno skončil ,ale v hlavách spousty lidí je stále bohužel hluboce zakořeněný. O ničem jiném to není.

6 6
možnosti
MS

školné není jediná položka. Koleje-bydlení, jidlo, doprava, učebnice, osaceni rocna da pres 100 tis CZK. A to si socialne slabi o vice detech dovolit nemuzou.

4 9
možnosti
AA

A48l79e55š 62A31d26a16m

10. 3. 2013 13:04

Školné má údajně motivovat studenty, aby si lépe volili svůj obor, aby se lépe uplatnili. To je obecná teze. Ovšem do hry vstupuje realita.

1. Dle mého názoru velká část studentů končící střední školy a usilující o vstup na VŠ nesleduje trh práce a ani nejsou duševně na té úrovni, aby se aktivně zajímali o své uplatnění za několik let. VŠ se často chodí studovat čistě pod vlivem okolí. Změnit tento přístup není tak jednoduché a nelze tedy vše vsadit na jednoduché řešení v podobě údajně motivujícího školného. Student by měl být už na SŠ intenzivněji připravován na vstup na trh práce.

2. Musíme brát v úvahu vlohy studentů, tj. jejich schopnost studovat to či ono. Očekávat, že školné povede studenty k většímu přesunu do např. technických oborů, je prostě nedomyšlenost. Student s humanitními vlohy se sotva díky nějakým poplatkům přeorientuje na zcela odlišné předměty.

3. VŠ negarantuje v současné době kvalitní zaměstnání. Taková je realita. Ve hře jsou známosti a především pak fakt, že řada VŠ nepřipravuje studenty na vstup na trh práce. Propagovat ideál, že si student své studium zaplatí, protože bude mít vyšší příjmy, je jen obecná fráze, teorie.

Nejsem radikálně proti školnému, ale nedělal bych ze školného nějaké spásné opatření vedoucí k efektivnějšímu školství a k efektivnějšímu rozložení oborů v naší populaci. :-)

7 2
možnosti
ZZ

S bodem 2 na 100% souhlasím. Už vidím ty zástupy studentů, kteří mají velké problémy s matikou, jak se hrnou na IT obory, na strojařinu či stavařinu, kde je matika základem... :-P

0 0
možnosti