Diskuze

Volgograd se na výročí porážky nacistů opět přejmenuje na Stalingrad

Bitva u Stalingradu je považována za bod obratu v dějinách druhé světové války. Pro Rusy je symbolem jejich nezměrných válečných obětí a úřady jsou si toho dobře vědomy. Město na Volze proto při příležitosti 70. výročí kapitulace německé armády opět dostane jméno po komunistickém diktátorovi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

a už se zeptali obyvatel Volgogradu? Třeba teď preferují jiného vůdce.

Ps: Pozbírat 50 tis. podpisů kvůli jménu. Nemohli by ti "veteráni" tou energií nakládat smysluplně? I ti naši.

1 2
možnosti

I U NÁS STALINŮV ODKAZ STÁLE ŽIVÝ

Významný severočeský chemický podnik v Záluží u Litvínova byl postaven za 2. světové války pro potřeby německého válečného průmyslu. Za dobu své existence několikrát měnil název. Mezi lety 1946 a 1962 se jmenoval Stalinovy závody (potom se přejmenoval na Chemické závody ČSSP).

Když se některého zaměstnance tohoto podniku zeptáte, kde pracuje, nejčastější odpověď bude "Na Staliňáku". To i přesto, že vedení podniku svým zaměstnancům používání tohoto jména přísně zakazuje, dokonce pod trestem vyhazovu.

Inu, láska lidu ke Stalinovi vítězí nad nenávistí současných majitelů.

2 1
možnosti

Tohle nemohl napsat rozumný člověk. Kolik lidí už ti zlí kapitalisti vyhodili?

0 1
možnosti

Osoba Stalina rozděluje národy Ruské federace asitak, jako náš národ některé osoby a události dějin Českoslovenka, čisamostatných obou našich republik. Zvláště v případech, kdy se účelověvytahují na světlo a jsou zneužívány k politickému boji a manipulaci s veřejnýmmíněním. Myslím, že kampaň před našimi prezidentskými volbami toho bylapříkladem. Jsem proto přesvědčen, že změna názvu tohoto ruského města sloužíjenom k tomu, aby se někdo zviditelnil, třeba před válečnými veterány. OStalina v tomto případě nejde.

0 0
možnosti

J27a75n 77P72u15l38e44c

1. 2. 2013 11:53

Na co? Místo nacistické a komunistické diktatury mají teď v Rusku diktaturu teokratickou. :-(

1 5
možnosti

Ach jo, jak je vidět níže tak trauma z dějin je stále ještě živé.

Zkuste se na to podívat optimističtějším zrakem a vidět souvislosti. Hitler nás chtěl po válce vyhladit (viz. Mein Kampf, Heydrichův projev, Himmlerův plán), v rámci držení linie o životním prostoru na východě přepadl druhý zločinný režim a naštěstí pro svět tam vykrvácel - vítězný zločinec nás následně připoutal k sobě, ale na rozdíl od prvního nás nemíníl fyzicky zlikvidovat, ale jen ovládat a ekonomicky vysávat.

Z tohoto hlediska jsme za záchranu národní existence zaplatili čytřicetiletým podanstvím. V rámci srovnání 6 let Hitlera 360 000 mrtvých spoluobčanů, 40 let komunistů jen několik stovek - je to cynické, ale dějiny jsou už takové.

Nevidím tak důvod proč nevnímat pozitivně Stalingradskou bitvu, dopadnout o obráceně skončili jsme nikoliv pod Ruskem, ale spolu s rusy na sibiři a to ještě ti šťastnější.

Myslím, že lepší příklad kdy bylo třeba podporovat menší zlo v dějinách nenajdete.

8 7
možnosti

Možná by to jen chtělo ubrat plyn a přidat na faktech. Mein kampf jsem četl (vskutku nudné čtení) a doporučoval bych jej číst jako povinnou četbu, stejně jako Kapitál. Aby to všichni pochopili, aby bylo jasné, co je to za bláboly. Ale nikde jsem se tam nedočetl o, jak píšete, vyhlazení ČSR. O pozitivním vidění stalingradské bitvy nikdo nepochybuje, řeč je o (dočasném či stálém) přejmenování Volgogradu. Je to podle mne stejně bezohledné, jako nedávný návrat rudých hvězd na ruská bojová letadla. Bezohledné z toho důvodu, že všechny tyto symboly (jméno Stalina či hvězda) jsou současně i symboly utrpení těch, kteří komunismu vzdorovali a byli zabiti. A byly jich miliony. To je celé. Kdyby se Berlín měl přejmenovat na Hitleria nebo Goeringstadt, asi byste o menším zlu nemluvil...

2 3
možnosti

Rusové by si navíc měli konečně připustit, že zadek jim vždycky zachránil jediný generalisimus - Mráz! Kdyby si Stalin nepovraždil většinu generálů a důstojníků po Leninovi, tak by se Němci nikdy nedostali tak daleko

4 4
možnosti

A co Leningrad? Petr Veliký byl přece takový nicka v porovnání s velikým Leninusem. ;-D

1 0
možnosti

No, to se mají obyvatelé Zlína 14. března na co těšit...

7 0
možnosti

Jak tak čtu zdejší příspěvky,tak je velká škoda,že ten Stalin tu válku s Hitlerem neprojel.Dnes by na stránkách IHEUTE byly sice také protiruské příspěvky,ale psány švabachem. V dnešní ČR by se čeština používala asi tolik,co lužická srbština. Ti Untermensch,kteří by se nenechali poněmčit,by nejspíše pracovali někde u Bauerů na Ukrajině.

4 2
možnosti

no my ostatní spíš nezapomínáme, jak moc velký zločinec Stalin byl

2 1
možnosti

"Armáda beranů, které vede lev je silnější než armáda lvů, které vede beran".

U obou diktátorů je zajimavé pozorovat postupný vývoj, zatímco Stalin se po počátečních katastrofách cpal do faktického řízení operací stále méně, Hitler stále více. Stalingrad byla Adolfova chyba a naštěstí pro něj se po pochopení rozměru porážky nechal přesvědčit o stažení vojsk s Kavkazu, nebýt toho mohla se válka na východě o něco zkrátit.

3 0
možnosti

Souhlasím, Sověti vyhráli válku navzdory Stalinovu vedení, nevím jak by se válka vyvíjela, nemít Žukova, taky se mu po stalinsku po válce odmněnil

3 0
možnosti