Diskuze

Britku diskriminovali kvůli víře, rozhodl soud. Nosila na krku křížek

Společnost British Airways omezovala svou pracovnici kvůli křesťanské víře, rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Šedesátiletá Nadia Eweidaová byla diskriminována, protože jí zaměstnavatel hrozil výpovědí, nesundá-li si z krku přívěsek s křížkem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

L67u56d52ě70k 15F40u88x35a

15. 1. 2013 19:45

Přátelé. Já vím, že souška učitelka na děják vám říkala něco jiného, ale křesťanská civilizace byla v minulosti v tom Darwinovském závodě nejúspěšnější. Důkazem je, že žádná jiná civilizace nedosáhla takových úspěchů. Osobně mi na nošení křížku nepřijde nic zvláštního nebo neetického. Opravdu si nemyslíte, že mnohem opovrženíhodnější je zneužívání strachu zaměstnanců o prac. pozice?? Co si vymyslí ty slavné korporace potom? Nějaké společné "modlitby" k vedení? Povinné skandování o tom, jak "jsme nejlepší"? Myslel jsem si, že Mechanické piano od Kurta Vonneguta je fikcí.......:-(

3 0
možnosti

Já s tím víceméně souhlasím, jenom mám pocit, že ty křesťanské civilizace se dostali nejdál (či mnohem více dál) právě po výrazném ustupování křesťanství do pozadí ...

0 0
možnosti

1) Proč nenosila křížek pod uniformou?

2) Uniforma nemá takový název pro nic za nic.

3) Nelíbí se mi, kam takový precedent může vést (muslimky v burkách na pracovišti atd).

0 2
možnosti

Dresscode bývá v korporacích definován např. tak, že nesmí obsahovat symboly používané v nějakém náboženství (což je zase preference sekularismu). Což zřejmě  ESLP odmítnul.

0 0
možnosti

No... nosit popravčí nástroj na krku? Ale vážně, pokud je v pracovních podmínkách, že se lidé nesmí hlásit, pokud jsou v uniformě či v  nařízeném oblečení, k žádné organizaci....nesmí nic takového nosit, je to důvod k výpovědi. A máme to v prac. pom. a smlouvách i u nás. Že se to nepoužije je věc jiná.

1 1
možnosti

Lidé nesmí náboženskými symboly narušovat osobní svobodu druhých, kteří se cítí ohrožení (každé náboženství je v podstatě nějaké násilí). Náboženství je věc soukromá. Pokud by toto dělala v Turecku jako zaměstnanec státní správy, byla by propuštěna, pokud by byla manželka učitele státní školy, ten by byl propuštěn také. Opakuji, náboženství má být věc soukromá. A zákony na soukromé věci již platí, většinou je zakázáno chodit na veřejnosti nahý, vykonávat veřejně pohlavní styk, chodit s odjištěnou s viditelnou zbraní, atd.

1 4
možnosti

J46a38n 35M80a82c97e10k

15. 1. 2013 15:09

Věta "každé náboženství je v podstatě nějaké násilí" má asi stejnou hodnotu jako kdybych napsal "ateismus je v podstatě nějaké násilí".

Názor, že náboženství má být věc soukromá, vehementně propagovali komunisté. Nevím, co si představujete pod pojmem věci soukromé a veřejné, ale nevidím důvod, proč bych se k svému náboženskému vyznání nemohl přihlásit na veřejnosti.

A poslední věta Vašeho příspěvku je zmatená a nemá k danému tématu žádný vztah.

4 0
možnosti

Byla stará, tak se jim křížek hodil aby se jí zbavili. Kdo by se chtěl nechat v letadle obsluhovat důchodkyní;-)

0 0
možnosti

C by to milostivé udělalo, kdyby ten křížek nosila pod oděvem a hřala jej na svých prsou?

1 1
možnosti

D92a10v67i71d 47K48a61z79i68l

15. 1. 2013 13:37

Alespoň že v čechách kdyby měl někdo třeba metrový kříž v nose nebo turban jak mlýnské kolo tak si ho nikdo nevšimne.

1 0
možnosti

píšou že porušovala dresscode - pokud dresscode nepovoluje žádné ozdoby, které nejsou součástí uniformy (což u společností, které nosí uniformy bývá) - tedy ani řetízky s přívěšky, pak to nemohla být diskriminace kvůli víře, ne? Protože by ji k témuž nutili i kdyby na řetízku měla přívěšek ve tvaru slona nebo srdíčka....??

7 0
možnosti

Pokud by žaloval muslim, žádný soud by se neodvážil žalobu dvakrát zamítnout.

2 1
možnosti