Diskuze

Polovina všeho jídla se vyhodí. Lidé vyžadují dokonalé plody

Třicet až padesát procent všeho jídla, které se na světě vyprodukuje, skončí v popelnici. Můžou za to spotřebitelé s přísnými nároky na kvalitu ovoce a zeleniny i supermarkety, které zákazníkům podbízí ke koupi více zboží, než jsou schopni sníst. Nemalý podíl na plýtvání má také špatné ekonomické plánování rozvojových zemí, kde pak vyhozené jídlo chybí a jejich obyvatelé hladoví.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Já si myslím, že každá země by měla mít jen tolik obyvatel kolik je sama o sobě schopná uživit + nějaká rezerva. Do toho nepočítám mimořádném události jako sucho, povodeň či škůdce, kdy danná země sice potraviny doveze, ale za rok či dva je opět soběstačná. ČR by měla za dobrých podmínek schopná uživit + - 15 - 20 mio lidí. To, že někdo něco vyhodí do koše a někdo druhý (v Africe) kvůli tomu hladoví je jen obyčejný kec a alibismus. Afrika má určité přírodní podmínky a určitou úroveň obyvatelstva a je proto schopná uživit jen omezený počet obyvatel, není tudíž normální aby třeba Egypt měl cca. 80 mio obyvatel a byl tak závislý na dovozu potravin, protože jinak by tam vypukl hladomor. Proč asi vypuklo (nepočítám politické pozadí a zásahy západních zemí) tzv. Arabské jaro? Kvůli stále rostoucím cenám potravin a špatné situaci mladých lidí, kterých je v té oblasti více, než by normálně mělo být.

1 0
možnosti

Kolik je sama schopna uživit, ale to jen za podmínky, že bude systému uživení umožněn volný průběch, prostý všech okolních dotací a místních nedotací, všech různých dovozů dotovaných potravin, nebo otravin vyprodukovaných v zemích s netržním kurzem, tedy vlastně díku vlastnímu kurzu také dotovaných. České zemědělství bylo do roku 89 naprosto samostatné a vytvářelo nadprodukci v nmožství cca ještě na jedno Československo. Klepali jsme se na banány a mandarinky a potažmo jiné exotické ovoce. Dnes ho máme. Nezralé, bez chuti, dozrávané v kamionech. Hnus. Pokud máte možnost, ochutnejte cizokrajné druhy ovoce, včetně oněch banánů a mandarinek v zemích jejich původu a už si nikdy tenhle náš nezralý hnus nekoupíte.

1 0
možnosti

A  mohl byste mi prozradit, kam se ta nadprodukce ztrácela, když vesměs v obchodech nic nebylo? Maso v úterý a ve čtvrtek, dovoz o polední pauze a prodej od dvou, od půl třetí prázdný háky. Chleba v pátek čtvrteční, jogurt bez marmelády a s marmeládou úterý a čtvrtek, šlehačka v pátek ráno. To jen abych nezmiňovala ty banány a mandarinky. A při návratu z práce (pracovní doba 7:00 - 15:30) už byl člověk rád, když vůbec koupil cokoliv, co se dalo dát rodině k jídlu a do večera se to nezkazilo.

2 0
možnosti