Diskuze

Austrálie z vedra fialoví, meteorologům už nestačí barvy

Austrálie zažívá taková horka, že meteorologové přidali další dvě barvy do teplotní škály, protože by teploty mohly výrazně překročit 50 stupňů ve stínu. Nebývalý je i rozsah extrémně horkého počasí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MM

pani Cermakova napsala: "V prosinci roku 2006 jsem balila kufry do Austrálie, když mi do toho Frekvence1 neustála opakovala, že v AU zuří požáry a letiště v Melbourne nepřijímá. Okamžitě jsem kontaktovala dceru, která tam žila a oni o ničem nevěděli....." Jinymi slovy kritika "pisalku", kteri si vymysleji. Opravdu? V minulych letech bylo melbournske letiste v Tullamarine skutecne nekolikrat uzavreno, ne kvuli tomu, ze primo tam horelo, ale kvuli vetrem donesenemu kouri a smeti z obrovskych pozaru. Nepamatoval jsem si datum a zagoogloval jsem. Tady je pripad z prosince 2006

http://www.news.com.au/top-stories/fire-smoke-causes-airport-chaos/story-e6frfkp9-1111112657003

Kour z pozaru ovlivnil viditelnost a pozarni hlasice v letistnim zavazadlovem prostoru a spustil sireny. Letistni provoz byl prerusen, vez evakuovana, par spoju odkloneno a dalsi dostavaly zpozdeni az hodinu, protoze musely dlouho krouzit, nez dostaly povoleni pristat. Bylo to v australske TV a novinach, prejato zahranicnimi medii a jak uz to byva - zprava o uzavreni letiste se rozsirila rychle, ale kdyz se provoz vratil na normal, zahranicni media to neoznamila.

Pani Cermakova ve svem prispevku take trivializovala rozsah pozaru jako "občas tam byl cítit kouř z bushe, který nikoho nepřekvapuje, neboť hasiči ho mají pod kontrolou". Velke Melbourne zabira nejakych 8800km2 a byla dobra sance, ze velka cast 3.5milionu obyvatel Melbourne nebyla nekde v ceste samotnemu ohni. Chvala Bohu! To ale neznamena, ze ohen byl zanedbatelne maly a hasici ho meli pod kontrolou.

Prave naopak. Tehdy zurilo asi 14 velkych pozaru najednou na celkove plose 170 000 hektaru, bojovalo proti nim 2500hasicu a trvalo NEKOLIK TYDNU, nez se vsechny pozary podarilo dostat pod kontrolu. O tom informuje dalsi clanek a na druhe strance se zminuje o potizich na letisti.

http://www.smh.com.au/news/national/firefighters-prepare-for-worst/2006/12/09/1165081185498.html Tyto pozary se dostaly dost blizko 2 rodinam nasich pribuznych.

0 0
možnosti
MM

Jedna rodina byla primo v ohrozene oblasti a zila nekolik tydnu ve stavu neustale pripravenosti na evakuaci, auto museli mit zapakovane a pripravene k okamzitemu odjezdu na pokyn hasicu. Oni a vsichni sousede museli byt pripraveni ve dne v noci behem 5 minut sebrat deti, psa, skocit do auta a jet do evakuacniho centra. Manzele se v tech tydnech stridali v hlidkach po nekolikahodinovych usecich a nekteri se stridali se sousedy. Nakonec meli stesti, ohen se podarilo uhasit, ale tech nekolik tydnu bylo peklo.

Svagrova rodina byla na jizni hranici tohoto pozaru a pri jednomu z hasicskych pristupu k ohrozene oblasti.

Pani Cermakova dale napsala "Další příbuzní žijí v Tasmanii v Launcestonu. Je to tuším dva roky zpět, kdy také místní sdělovací prostředky šířily paniku, jak je městečko vypálené a opět to byla fáma. Požár zuřil pouze v buši." Mimochodem, s vice jak 100 tisici obyvateli, Launceston bych mesteckem nenazval.

Pani Cermakova si neuvedomuje, ze ten bush lezi u nasich mest. V nich take mame rozsahle plochy prirodnich rezervaci s travou, keri a stromy, ktere jsou pozary potencialne stejne ohrozene jako bush za mestem. Podobne tak dlouhe travnate a stromy porostle plochy podel nasich predmestskych zeleznicnich trati nebo mezi plazi a primorskymi obytnymi domy. Pozar zurici "pouze v buši" je zanedbatelny pouze v ocich nezkusenych turistu ze zamori. Uz kolikrat se stalo, ze takovy pozar znicil cela predmesti, jak by mohli vypravet i obyvatele velkomest jako Sydney nebo hl.m. Canberra. Nemusime jit dale nez za poslednich 10 let.

Pred tydnem na Tasmanii dostali obyvatele jednoho z mestecek narizeni evakuovat jen 10 minut pred tim, nez se do nej necekane prihnal ohen, o nemz hasici ani nepredpokladali, ze by se mohl tim smerem vubec obratit.

Obyvatele to popsali jako neco z dob Noemovy archy: mladi, stari, deti a domaci zvirata bezeli k pristavu na molo a byli nasledovani klokany, possumy a jinou zveri a ptactvem z bushe za nimi. Zachranili se, ale domy lehly popelem.

0 0
možnosti
OU
JN

Je horko? Tak si rozepneme jeden knoflíček u košile... pravil Václav Klaus.

0 4
možnosti
JL

Od 17. prosince jsem asi 50 km od centra Melbourne. Za tu dobu tady bylo jednou 39 stupnu Celsia, a jednou 36 stupnu Celsia. Jinak jsou tady teploty mezi 20 a 30 stupni. No a kdyz zafouka vitr pri 20 stupnich, tak je nutne se docela obleknout, protoze pak je i zima. Jen tak mimochodem, silnejsi vitr tady fouka skoro porad. Koukam pravidelne na predpovedi pocasi a ty udaje z clanku jsem nezaznamenal. Nejvyssi teploty jsou skoro pravidelne hlaseny z okoli mesta Darwin, ale to je kolem 42 stupnu Celsia. Jen tak mimochodem, dneska je velmi prijemne, ted je chvilka po poledni a venku je slunecno, teplota 26 stupnu Celsia a fouka mirny, prijemny vitr.

1 5
možnosti
JL

Za comam minusy? Ja nekecam. Ted je za 10minut ctyri odpoledne a je 28 stupnu Celsia.

1 2
možnosti
Foto

Škoda že tam nejsem :-/

2 0
možnosti

Škoda, že neumím psát...

1 2
možnosti

Přesně tak, já mám ty samé zážitky z Melbourne, v centru palermo a na pláži ledový vítr, tím pádem i  promíchaná studená voda v oceánu.

2 4
možnosti
MM

Ten ledovy vitr neni normalni kazdodenni zdejsi jev. Stava se to jen ve dny, kdy vane vitr z jihu nebo jihozapadu, pripadne kdyz prave prichazi z tohoto smeru studena fronta. Staci se podivat na barometrickou mapu a z ni jde vycist v ktery den k tomu muze dojit. Samozrejme, ze v takovem pripade muze byt v City nebo kdekoliv v zavetri horko, protoze zdejsi slunce v lete opravdu pali.

Zatoka Port Phillip je melka, voda ma cas se prohrat a plaze uvnitr zatoky jsou proto prijemne na koupani. Na rozdil od nich plaze na jih od "heads" neboli usti zatoky, tj. venku v Bassove uzine, maji vodu velmi studenou, protoze Bassova uzina je soucasti Jizniho oceanu. Z uziny proudi do zatoky studena voda pri prilivu a jeste silneji, kdyz v tu dobu zrovna vane jizni nebo jihozapadni vitr.

2 0
možnosti
Foto

Tedy já nevím od kud čerpají zdejší "novináři". Ale napsat jako senzaci, že v úterý bylo v Sydney 42 stupňů a již za CELÝ den bude jen 25 stupňů, může napsat jen člověk absolutně neznalý situace. V jižní Austrálii se dokáže počasí změnit velice rychle. Sám jsem osobně v Sydney zažil jak teplota spadla během hodiny o více než 22 stupňů Celsia.

Jo a na Parramattě (v centrum Sydney) bylo jeden den 45,4 stupňů a tou samou dobou bylo u moře na Manly 40. V centru se lildi vařili, a na pláži byla pohodička, protože u moře krásně vané vítr, je tam zkrátka jiné počasí - rozdíl cca 20km.

Jděte se klouzat. :-/

4 7
možnosti
JK

No tak teď by to s tím klouzáním i šlo. :D

1 0
možnosti
LB

L28u18d27ě53k 12B49é49m

9. 1. 2013 18:05

ja chci taky do tepla..

3 1
možnosti
VH
JK

V Death Valley jsem zažil 56°C a taky se to dalo přežít. Jsou to citlivky. :-)

2 8
možnosti
KB

V Death Valley na některých nejniže položených místech např. Bad water, může být teoreticky i 66 stupňů ve stínu.

V 19. století to byla ta nejhorší zkratka do Kalifornie.

2 0
možnosti