Diskuze

Washington zvažoval, že ve válce o Falklandy pomůže Argentině

Britský Národní archiv opět vydal několik svých tajemství. Odtajněné spisy se tentokrát týkají hlavně války o Falklandy z jara 1982. Tehdejší premiérka Margaret Thatcherová se podle dokumentů o invazi dozvěděla těsně před jejím vypuknutím a Američané zvažovali, že Buenos Aires varují před britskou odvetou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JV

ja myslím, že argentina by měla držet hubu a být ráda, že neschytala třeba i tu jadernou odvetu. Pokud napadnu svrchované území cízího státu, mmj. jaderné mocnosti, nemůžu s ničím jiným počítat.. jistě, pokud by se jednalo o jakousi vzpouru domácícho obyvatelstva proti britské nadvládě a obyvatelstvo by toužilo po vládě argentiny - pak třeba budiž. Jinak se jedná o napadení území svrchovaného státu a je už jedno, zda jsou to vzdálenější ostrovy či předměstí Londýna. Pokud by kritériem, kam jaké území patří byla vzdálenost od hlavního města nebo čím to vlastně argentinci argumentují - tak to bychom tu měli v tu ránu desítky kofliktů a válek...

5 0
možnosti
JU

J56i77ř60í 84U23r22b47a41n

29. 12. 2012 13:05

Nojo, když ale oni chtěli osvobodit ovce úpící pod britským jhem, v tom případě je přece každá invaze na cizí území ospravedlněná nebo ne?

0 0
možnosti
SS

To je tak, když někdo, kdo nic neví, nic si nepamatuje a nic nepřečte a napíše takový blábol.

USA pochopitelně nemohly otevřeně podporovat v konfliktu VB. Nicméně je známo, že jí poskytovali intenzivní zpravodajskou podporu a ta byla velmi důležitá.

Celá operace byla velmi riskantní, protože Falklandy jsou pár kilometrů od Argentiny a tisíce kilometrů od VB. To, že se MT dozvěděla o útoku dva dny předem neznamenalo nic. Letadlové lodě tam pluly týdny.

Obě armády byly špičkově vyzbrojeny, ale na straně VB byla přece jenom technologická převaha. Argentinci úspěšně využili raket Exocet od Francouzů, které po vypuštění letěly těsně nad hladinou a byly tehdy nezastavitelné. Měli jich ale málo. VB disponovala moderními letadlovými loděmi a hlavně Hariery. Povídá se, že Argentinci chybně nastavili časování bomb a ty vybuchly až pod lodí, místo pod palubou.

Je třeba vzdát hold MT, která ničím nepřipomínala dnešní roztřesené, nerozhodné ubožáky ve vedení států. Nutno ovšem poznamenat, že si ji Britové vybrali po desetiletích levicové nestability a věčných stávek. MT s nestabilitou a stávkujícími zatočila stejně, jako Reagan. Ten by stěží rozhodl o pomoci Argentincům proti VB - nejvěrnějšímu spojenci v NATO.

9 1
možnosti
JK

Američané začali válči sever proti jihu a od té doby stále válčí.A už je konec roku2012,budou dál pokračovat?,?,?

0 10
možnosti
SS

Tak to oni valcili uz pred valkou Severu proti Jihu ... treba ve valce 1812 dostali tez nakopano ...

.

BTW proc by nepokracovali ... odvadi to pozornost od jejich domacich problemu.

2 1
možnosti
CK

Pani Slajchrtova, Britove prisli na Falklandy v 1765 a v 70.letech 18.stoleti odtamtud docasne odjeli a zanechaly pisemne dokumentovany narok na zapad ostrovu. Vychodni cast drzeli nejdriv Francouzi a po nich Spanele, kteri odjeli v 1810 a podobne zanechali svuj dokumentovany narok na vychod ostrovu.

Vase poznamka "Nehostinné souostroví patřilo od roku 1820 Argentině, ale v roce 1833 se jich zmocnili Britové." je mylna. Narok na Falklandy nevznesl v 1820 zadny Argentinan, ale americky dobrodruh a podvodnik, ktery tim chtel podvodne ziskat narok na majetnictvi nakladu ze ztroskotanych lodi. Zadna Argentina tenkrat neexistovala a jeji predechudce Spojene Provincie reky Plate o tom nic nevedely. Dozvedely se o nejakem naroku o mesice pozdeji.

Kdyz tam Provincie za nekolik let na to vyslaly sveho guvernera aby ostrovy vedl, udelaly to s ponizenou prosbou k Britanii o povoleni a dokonce se zadosti o britskou ochranu. Britanie povoleni dala a soucasne guvernera pozadala, aby pro ne vedl vyzkum. Jeho zastupce na ostrovech byl Anglican.

Britove se vratili v 1833, aby ukoncili spory mezi guvernerem a ozbrojenou invazi ze strany posadky americkeho krizniku, ktery ostrovy napadl a ujaly se administrace podle sveho naroku tam zanechaneho v 1775.

Britove nekolikrat za minulost nabidli Argentine spojenou spravu ostrovu, ale kdyz Argentina odmitla, Britove svoji nabidku vzali s konecnou platnosti zpet.

26 0
možnosti
GH

Ona má autorka docela výstižnou zkratku, jen to poslední písmeno by mělo být "ž", protože tuhle lež od ní čtu už nejméně podruhé.

4 1
možnosti
RB

R89a48d77e84k 54B68o72r

28. 12. 2012 18:50

Tak zas až takový překvapení to není. Zvažují se vždycky všechny možnosti a je známo, že na USA tenkrát velice silný tlak vytvářela Organizace amerických států, která v tom sporu jednoznačně a celkem logicky podporovala Argentinu a jejímž členem je i USA. Trochu mi tahle informace v článku chybí.

4 1
možnosti
PH

2500 obyvatel bude samostatných ;-D

0 0
možnosti
JF

No válka o Falklandy byla ze strany Británie pěkná prasárna. Vůbec celá koloniální éra. Horší než tažení nacistů napříč Evropou. Koloniální minulost stála více životů než obě světové války. Ale protože se ta zvěrstva děla na lidech ze zemí třetího světa, tak se to tak neřeší, že. Nový režim vždy holt potřebuje levnou pracovní sílu, tzn. nová území.

3 37
možnosti

Que? Většinou nebylo tak zle, jak nás to marxisté učili. Zvlášť když se podívám, jak se lidem ve většině těch exkolonií daří dnes...

27 0
možnosti
LH

L67i53b83o61r 98H27o84s50a55k

28. 12. 2012 17:35

Nicmene nejzajimavejsi na tom vsem byl letecky utok. Ty lode, to bylo uz jenom takove jako na jistotu :-)

3 0
možnosti
SS

Zajimavy byl spise pripravovany preventivni jaderny uder na Argentinu ... kapitan ponorky uz mel aktivacni kody, ale o tom se radej moc nemluvi ...

1 1
možnosti
JB

Hezké video, bohužel už zastaralé, spoustu těch zbraní a jednotek už VB nemá a její síla je zničena.

1 1
možnosti
PH

To je snad první vážná politicko-vojenská událost, kterou jsem komplet sledoval na hlasu Ameriky a byl jsem překvapen když jsem o tom slyšel v český televizi :D

7 0
možnosti