Diskuze

Příběhy 20. století: Komunistům nikdy nevěřil, skončil v uranových dolech

Navštívíte-li památník a muzeum 3. odboje u Příbrami, nevyjdete z úžasu. Nikoliv však z dřevěných lágrových baráků zachovaných přesně jako z doby, kdy v nich přežívali političtí vězni. Oči totiž nespustíte ze svého průvodce Františka Zahrádky, který vše zažil na vlastní kůži. Věznili ho 13 let. Portál iDNES.cz vám přináší další dokument organizace Post Bellum z cyklu Příběhy 20. století.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jestli tomu dobře rozumím, v rozporu s úvodním tvrzením v článku nebyl pan Zahrádka odsouzen ani za převádění lidí přes čáru směrem ven, ani za psaní letáků, ale za špionáž - přičemž to byla pravda, skutečně pracoval pro nepřátelskou rozvědku a přecházel DO Československa plnit špionážní úkoly. V 50. letech dávali např. v USA za špionáž trest smrti, dnes dávají doživotí, v Evropě se dává za špionáž cca 10 let... Ach ta propaganda...

4 11
možnosti

Vážený, v 50. letech se "přiznalo" ke špionáži lidí... :-/

5 0
možnosti
Foto

Takových to příběhů je bohužel mnoho, potkalo to i naši rodinu. Mého dědu zavřeli do dolů na doživotí za to, že byl Sokol a živnostník, strávil tam "pouhých" 6 let....

Bohužel, se pádu komunistického zvěrstva nedožil , ale pochybuji , že by byl spokojený , jak se to vrací pomalu nazpět....

9 2
možnosti

Pochvala iDnes, takových článků je třeba více! Velká část našeho národa se rozhodla ignorovat naši minulost a odmítnout se z ní poučit, je třeba jim ji tedy strčit až "pod čumák" aby nemohli dělat, že se nic nedělo. 

Je mi jasné, že rudé ovce budou "argumentovat" strašením (on to ani argument není, nijak to nepopírá fakta), ale o tom to je - lidé se přestali bát toho co bylo a myslí si, že ti, co je zavírali a utlačovali, jim najednou budou pomáhat k nesplnitelnému.[>-]

13 3
možnosti

Faktem je, že volit komunisty není řešení. I kdyby se jejich myšlení změnilo, ale spousta lidí zapoměla i na to jaké to bylo za 1.republiky. Což je asi pochopitelné. Známe to jen z vyprávění babiček a prababiček. Ani tenkrát nebyla demokracie, neb za projevení názoru se do demonstrantů střílelo. A tam se teď snažíme též vrátit? Neb špatné tržní hospodářství nás k tomu nevyhnutelně směřuje. Probůh zažili jsme špatně fungující tržní systém a zažili jsme špatně fungující soc.kom. systém tak proč se snažíme k některému z nich zas vracet?Proč nejdeme nějakou novou lepší cestou?

0 7
možnosti
Foto

Strašně rád bych se díval na seriál Zdivočelá země, ale prostě to nedám, trpěl bych u toho. Zvlášť, když se těm lidem, co zavírali, věznili, vědomě udávali, kradli cizí majetek nic nestalo.

9 1
možnosti

A jak by se jim mohlo stát když ti samí jsou dnes (nebo jejich potomci) nejvlivnějšími podnikateli...

1 0
možnosti

Velmi dojemný příběh. Jen se mi pokaždé u podobných vybaví takové myšlenky: kolik let by dostal dnes ve "svobodné" zemi za spolupráci s ruskou nebo třeba íránskou rozvědkou? A převaděčství je pokud vím také trestné. Ostatně i za šíření režimu nepohodlné pravdy budete mít minimálně potíže.

10 26
možnosti

V každé zemi je trestné spolupracovat se zahraniční rozvědkou, ne vždy je to ale trestuhodné. Trochu mi to připomíná naléhání Gusty Husáka na národ, že on přeci reprezentuje zákonnou vládu. Nicméně tahle "zákonná vláda" zabránila svým občanům utéct před svým útlakem. Takže já osobně se před Františkem Zahrádkou rád ukloním.

22 7
možnosti