Diskuze

KOMENTÁŘ: Západ při arabském jaru podlehl pohádce dobra proti zlu

Ale no to je překvapení. Bývalí libyjští rebelové, kvůli nimž NATO bombardovalo Kaddáfího jednotky a které Západ oslavoval jako bojovníky za svobodu a budoucí demokracii, zabili amerického velvyslance. V Egyptě zase skoro dobyli americkou ambasádu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Emannn

14. 9. 2012 1:24
stará známá věc

Pořád to samé: nejdřív freedom fightři, pak teroristi. Vždy darebové, ale jednu naši, pak proti nám,,,

0 0
možnosti

chobotnicka_

13. 9. 2012 19:58
tento komentář je směšný.

západ ničemu nepodlehl !!! Byl to  a je to kalkul k rozpoutání dalších válečných konfliktů, nepokojů a revolucí. protože se tady zase jedná o zbraně potažmo vojenský průmysl, prachy, přerozdělování sféry vlivu, přístupu několika firem k lizu, ostatně jako vždycky. Naopak západ situace využil podporou radikálních islamistických rebelů, proti kterým teď bude moci bojovat. Pokud nemáš jasného nepřítele, tak si ho musíš vytvořit a vyprofilovat. Ostatně to samé předvedli USA  v  případě Afgánistánu.

1 0
možnosti

ELAPHURUS

13. 9. 2012 13:29
K nadpisu bych ještě doplnil

.......a Mladá fronta ho v tom po celou dobu podporovala.....

1 0
možnosti

petr_sleder

13. 9. 2012 12:49
Nemyslím si, že titulek je přesný

Tu pohádku nám servírovaly plátky jako je třeba iDnes. Podlehli tomu jen prosťáčkové. :-P

0 0
možnosti

2Mac7

13. 9. 2012 12:46
žádná pohádka

Západ ( a naši politici s nimi) to jen za pohádku o boji dobra proti zlu vydávali pro masy podléhající mediální masírce, potřebovali holt vytvořit veřejný názor a média včetně iDnesu jim v tom ráda pomohla. Ten "západ" sám pomohl vyprovokovat ty nepokoje a vytvořil ty tzv. rebely, moc dobře věděli proč to dělají, moc dobře věděli, proč lžou.

0 0
možnosti

Kontramulti

13. 9. 2012 11:45
...tak poprvé je tu napsána pravda o Libyi...

...a tzv."bojovnících za svobodu" - čili teroristech. Předpokládám, že týpci jako waleyo, grínalijen a podobní budou autora žalovat, případně nad ním vyhlásí fatwu. A už ani v článcích o Syrii nepíší o teroristech - pardon - osvobozovačích od útlaku - pouze patřičně nadšeně a oslavně...a stačil na to jeden zavražděný diplomat...!!

3 0
možnosti

Milovník krabicového vína (0,7l)

13. 9. 2012 12:36
Re: ...tak poprvé je tu napsána pravda o Libyi...

pravdou je,ze Vodicka v podobne skeptickem duchu pise o arabskem jaru vzdy. akorat,ze na jeden jeho clanek pripadne 50 oslavnych clanku ostatnich hujerskych redakturku.

0 0
možnosti

maršál císařských vojsk Russworm

13. 9. 2012 10:00
Komu vyhovuje, že je další vývozce ropy vyautován z trhu?

Irák je, díky embargu, válce a chaosu na setinách původních hodnot produkce ropy. Irán je díky sankcím a embargu taky mimo.. Teď Lybie..

Proč Saudi a Katar podporují převraty v zemích Maghrebu a separatisty na Kavkaze?

0 0
možnosti

orangexx

13. 9. 2012 10:00
Přesně krok za krokem...

Celé tzt. arabské jaro bylo cíleně naplánováno...

Cíl je zcela jasný: 1) rozbít jednotný blok arabských muslimských států. 2) snížit jejich vojenskou uroveň. 3) státy ekonomicky podkopat a zadlužit. 4) nasměrovat rozepře lidí ve státě mezi sebe  5 ) získat za babku jejich nerostné bohatství...

Vše přesně dle hesla rozděl a panuj. 

Jako člověk bych zvracel, jako evropan může říci díky a zaplať pánbůh.

Největší klika je to pro Izrael, protože s teroristy si více meně poradí. Problém by měli, kdyby museli opět současně čelit několika vycvičeným armádám.

0 0
možnosti

TBC

13. 9. 2012 11:22
Re: Přesně krok za krokem...

Nevím, ale váš pohled na celou situaci je naprosto bizarní. O jakém jednotném bloku arabských muslimských států to mluvíte? Tunisko byl sekulární pro-západně orientovaný stát, Egypt sice nebyl sekulární, ale Mubarak zaručoval prozápadní orientaci. Sýrii vládnou Alavité, což je šíitská sekta a je to spojenec Íránu, jehož úhlavním nepřítelem je Saudská Arábie (ne Izrael). Libye byla mišmaš náboženské ideologie a bláznivého diktátorství ale rozhodně pro západ nepředstavovala žádnou hrozbu (fotek Kaddáfího s Blairem, Berlusconim nebo Sarkozym je víc než dost). Navíc Kaddáfí a Mubarak se nenáviděli a vedli spolu minimálně jednu válku + roky příhraničních konfliktů

Pokud teď všude vyhrají islamisté (a jako že to tak vypadá), tak naopak vznikne JEDNOTNÝ blok sunnitských wahábistických států financovaných ze Saudské Arábie. Jak si vy představujete, že to prospěje Izraeli nebo Západu obecně, jde mimo mě.

3 0
možnosti

janzlatousty4

13. 9. 2012 9:40
Dobrý článek, až na to, že západ velmi dobře věděl , kam

vývoj povede, zkušení  profesionálové z Pentagonu se velmi cukali , když měli podporovat "demkratické rebely" , ale Barack Hussain Obama prostě chtěl podpořit militanrní muslimy? Proč?

Nejvíc se musím smát, když čtu oficiální   stanovisko Bílého domu.;-DProstě komunista se neazpře - ze zásahu raketou uděláme "nadýchání kouřem" , mluví se jen o velvyslanci, přičemž zemřeli  nejméně 4 lidé,  tělo  tiskového mluvčího  se snad ani nenašlo.  ZA pachatele  se označí "příznivci bývalého režimu", jen nikdo nevysvětlí, proč ti kteří islám  ptírali nyní křepčí po arélu a nadšně vřískají "Aláááhu Agbar"  . Copak asi prolétlo ambassadorovi hlavou, když umíral a pochpil, že ho zabíjejí ti, které pomohl přivést k moci?

1 0
možnosti

Wabo

13. 9. 2012 11:32
Bože, bože...

Plně sice souhlasím s prvním odstavcem. Ale jaké "oficiální stanovisko Bílého domu" myslíte? Obama v (prvním a zatím jediném) oficiálním projevu k ůtoku mluví o 4 mrtvých Američanech a o žádném nadýchání kouřem.  Nesmíte také věřit všemu. O nadýchání kouřem mluvil lybijský lékař, který se velvyslance údajně pokoušel zachránit. Tvdril, že měl "krvácení do žaludku z nadýchání kouře a žádné jiné zranění". Ani to se ale nevylučuje s ozbrojeným útokem, protože k rozsáhlému požáru prokazatelně došlo (od útoku nějakou formou výbušniny) a zemřít v důsledku nadýchání se zplodin není u rozsáhloých požárů nijak výjimečné.

0 0
možnosti

Stepni-Vlk

13. 9. 2012 9:18
Generál po bitvě

Celý ten "komentář" působí jako když se sejdou penzionovaní generálové po bitvě a vedou hospodské řeči o tom, že říkali, že tohle je špatně a tohle se stane takto to bude. Jeden vedle druhého samý nejchytřejší. Nemluvě o tom, že nazývat Libyi Arábií je, mírně řečeno, politicky i geigraficky naprosto mimo nemluvě o tom, že naprosto nevhodně generalizuje na příkladu Libye celý arabský svět. (Třeba Tunisko skutečně není nestabilní Lybijským způsobem o dalších zemích nemluvě.)

Kdyby se autor na problém podíval realisticky, zjistí, že lidé se začali bouřit převážně v zemích v jejichž čele nestojí vláda silné ruky (typu Alžírsko, Tunis), ale diktátoři (typu Sýrie, Libye a kdo bude tvrdit, že Bouteflika je totéž co Kaddáfí, bude plácat nesmysly) a tam, kde vládnou čtyřicet let diktátoři nelze očekávat, že přechod ke standardnímu režimu proběhne rychle. To byla pohádka. Ale zda proběhne či nikoliv je otázka jiná na kterou se pohádkovost nevztahuje. Může i nemusí.

0 0
možnosti

janzlatousty4

13. 9. 2012 9:33
a někdo se z té politické korektnosti zblázní...

Vývoj je a byl naprosto předvídatelný, pragmatik není překvapený.

1 0
možnosti