Diskuze

Současná podoba korporativního kapitalismu je stěží udržitelná

Nad budoucností kapitalismu opět visí otazník. Přežije probíhající krizi ve své současné podobě? Pokud ne, transformuje se sám, nebo se vedení ujmou vlády?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

libl3

8. 2. 2012 8:38
Má to vadu na kráse. Gdo by nadále neschopným a nepotřebným

zajišťoval blahobyt a gdo by se vzdal možnosti zneužívat erár?

0 0
možnosti
P

panMahoney

3. 2. 2012 23:09
Kdo za to může

Ten článek vyznívá, jako kdyby za současný stav mohli výhradně politikové, kteří nebohé korporace spoutali do korporativistického systému. Zapomíná se na to, že to korporace si platí armádu lobistů a sponzorují politické strany (ČEZ), které pak schvalují zákony, jenž korporacím vyhovují. To korporace posílají své lidi do vlád (Goldman Sachs) a vysloužilým politikům dávají teplá místečka v řídicích radách (Topolánek). On ten korporátní systém korporacím móóc dobře vyhovuje.;-)

2 0
možnosti
M

mattiCZ-2

3. 2. 2012 10:50
Ano, ale...

nesmíme zapomínat, že kapitalismus se do své dnešní korporativistické podoby sám přirozeně vyvinul. Je to prostě jeho přirozená tendence. Takže nastává paradox: aby byl kapitalismus opět svobodný a neřízený, musíme ho k tomu uřídit... Řečnická otázka: proč je komunismus špatný systém je jasné. Vede k totalitě. Naproti tomu kapitalismus vede ke korporativismu. Je to tedy také špatný systém?

0 0
možnosti
NPD

net.Xtreme proti diskriminaci

3. 2. 2012 10:55
Re: Ano, ale...

Pochopitelně. Žádný "dobrý" systém ještě neznáme...nicméně za mě je kapitalismus přecejen o něco lepší než komunismus...

0 0
možnosti
NPD

net.Xtreme proti diskriminaci

3. 2. 2012 10:41
souhlasím

Žádný systém není udržitelný...takže celý článek je o ničem

Nicméně bude hůř, v období lidstva se střídá období svobody a demokracie s obdobím totality a diktatury, no a jak já to vidím, tak v rámci bezpečnosti a efektivity získají korporace větší moc a občané přijdou o řadu práv. Třeba právo na soukromí vyloženě neprospívá bezpečnosti státu. A neprospívá korporacím, pokud zaměstnanci před firmou něco tají nebo třeba piráti schovávají ukradený software....

Budoucnost vidím pod heslem, kdo se bojí špehování, něco tají...

0 0
možnosti
VK

slon75

3. 2. 2012 23:30
Re: souhlasím

Jenže to, co říkáte, předpokládá dobré úmysly státu a ty lze (částečně) zaručit jak? Že bude mít stát "kontrolu" a zpětnou vazbu zdola. A jsme zpátky na začátku.

0 0
možnosti
ŠV

Štvavá vysílačka

3. 2. 2012 10:23
Děkuji za článek.

Cítím to stejně.

1 0
možnosti
Z

ZamrzlejPubertak

3. 2. 2012 9:55
Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

vlastnost tu, že úspěch či prohru nechává na každém jedinci a jeho osobní aktivitě.... a v současném světě jsou obrovské skupiny obyvatel, který by v takto nastaveném systému nedokázali přežívat prostě proto, že trhu nemají co nabídnout.

2 0
možnosti
SO

skeptický optimista

3. 2. 2012 10:25
Re: Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

Vtip je v tom, že oni nemají co nabídnout DNEŠNÍMU světu. Kdyby se tito lidé narodil třeba v 15. století, možná by byli daleko úspěšnější než dnešní úspěšné bílé límečky ve stejné situaci. To je ta relativita, která by se měla brát v úvahu při posuzování a odsuzování lidí. Byly doby, kdy člověk k úspěchu potřeboval těžkou fyzickou práci, které někteří dnešní úspěšní nejsou schopni. Dnes je těžká fyzická práce nejlepší cestou, jak zůstat chudý.

0 0
možnosti

publicenemy

3. 2. 2012 9:23
Korporativní socialismus

Dnešní ekonomický systém je příliš závislý na nestabilních odvětvích (bankovní sektor, automobilový průmysl), čehož subjekty (zejména ty velké), maximálně využívají. Právě díky této jistotě má bankovní sektor prakticky neomezené možnosti svého působení. Může si dovolit riskovat, protože ví, že stát ho při případných problémech nenechá padnout (až na výjimky, a to jen v USA, v Evropě jsou banky až příliš provázané s politiky a ekonomikou). Co se týče automobilek, jsou na tom podobně. Automobilový průmysl tvoří majoritní část drtivé většiny světových ekonomik, přitom je první na ráně, co se týče globálních hospodářských výkyvů. Jenže stát si opět nemůže dovolit nechat padnout firmu, která tvoří největší část HDP a zaměstnává statisíce (miliony) lidí, proto ho podpoří buď přímo (kde se stát stane částečným vlastníkem výměnou za finanční injekci -> korporativní socialismus), případně nepřímo ("šrotovné").

4 0
možnosti
PH

petrph

3. 2. 2012 9:16
proč internet není podporován, má jiný důvod

na rozdíl od ostatních odvětví se uživatelé na internetu ještě nenaučili platit..Většina služeb je tu zadarmo, sem tam si uživatel připlatí za nadstandardní služby.Většinu peněz si musí provozovatelé internetových služeb vyzískat u zadavatelů reklamy. A i když je to velký trh, stát nemá důvod na něm   participovat,podobně jako nepodporuje komerční televize,které pracují na podobném obchodním modelu...

0 0
možnosti
S

seelen

3. 2. 2012 9:18
Re: proč internet není podporován, má jiný důvod

jo platit;-D;-D jsou zde podnikavci co by chtěli využít internet pro sebe,ale oni ho také nevymysleli.

0 0
možnosti
MP

zly.previt

3. 2. 2012 9:05
Státy si přivlastnily korporace nebo spíš naopak?

3 0
možnosti
MP

marjanek

3. 2. 2012 9:36
Re: Státy si přivlastnily korporace nebo spíš naopak?

Řekl bych obojí, je to taková jejich nechutná, obtloustlá, slizká a perverzní soulož :/...

1 0
možnosti
K

Kham

3. 2. 2012 9:01
Souhlas

Presne tak, vsichni ti volici levice a socialismu nadavajici na nefunkcni kapitalismus si vubec neuvedomuji, ze to, co momentalne v Evrope a ve svete nefunguje, ma s kapitalismem mnohem mene spolecneho nez s jejich socialismem. Podpora korporatu a nadnarodnich firem se vymkla z rukou, naopak je potreba podporovat lokalni a mensi podnikatele. Jenze Ti politiky uplacet a dobre zivit nebudou a jsme u toho, kde je problem...

3 0
možnosti
S

seelen

3. 2. 2012 9:07
Re: Souhlas

naivo společenské řády se vyvijí a mění ,prostě kapitalismus je překonán spolu s bolševismem a nikdo neví co bude za 50 let.

2 0
možnosti