Diskuze

Dvacáté století nebylo jen experimentem šílených myslitelů a politiků

Poválečné uspořádání západní Evropy připomíná krásnou růži, která sice dosud voní, avšak protože je ve váze uťata od kořenů, její osud je nevyhnutelný. Dosavadní model evropské demokracie se vyčerpal a je třeba vyjednat novou společenskou smlouvu, argumentuje americký politolog Jan-Werner Mueller.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

rebbe

20. 12. 2011 11:29
Spor měl pouze dvě strany

Na jedné straně totalitní režimy, vesměs socialistické, lišily se pouze rasovým, nebo třídním bojem. Totalitní režimy jsou charakterizovány tím, že prohlásí část národa za kořist zbytku- zda to byli Židé, nebo kulaci, je už jenom v detailu.

Proti nim stály nově založené, ještě nezkušené demokracie, třeba ta německá Výmarská, Československo, Polsko atd. Nakonec to rozhodla demokracie USA, zaslouží si proto naši vděčnou vzpomínku.V

0 0
možnosti
MF

Rhino

8. 12. 2011 14:26
Už jen ten nadpis...

21. století nepokračuje v experimentech šílených myslitelů a politiků? Pokračuje, jen mnohem rychleji.

0 0
možnosti
AK

Sladek

4. 12. 2011 19:09
Ted zase z jineho konce.

Snad jediny rozumne prosperujici zeme v Evrope je stale Svycarsko.  V cem se tedy lisi od EU a v cem se ztotoznuji s US?  Priciny a napravy dnesnich problemu jsou velmi jednoduche, jenom zacit videt veci jak opravdu jsou a nelhat si sami sobe.

0 0
možnosti
W

woodward2.b

1. 12. 2011 9:40
minulost nelze odložit - leda bychom odletěli na mars

autor nazírá problematiku z pohledu USA tedy země, která díky své síle a poloze si své problémy řeší sama. kdyby například v kterékoliv evropské demokratické zemi v době studené války došlo ke skandálu o rozsahu a důsledcích watergate, kdoví, jak a jestli vůbec by se z toho její demokracie dokázala vzpamatovat. a s ohledem na realitu studené války je pravděpodobné, že sousedům by záleželo víc na zachování jejího spojenectví se západem, než na přežití její demokracie. Obyvatelé Evropy nikdy nebyli v postavení amerických osadníků, kteří se všemi zkušenostmi evropské civilizace zažili luxus "roku nula" v dějinách nového národa, mj. i proto, že nejsme jeden národ a není tu nový kontinent, kde bychom mohli "začít znovu". žijeme každý svou vlastní (zčásti společnou) historii, a podle svých zkušeností si vytváříme pojistky a brzdy proti opakování starých chyb a malérů. často děláme chyby nové - ale ty dělají i američané. oprostit se od minulosti není program. to je vždycky jen zbožné přání.

0 0
možnosti
DA

mezek

1. 12. 2011 8:56
Kořeny

Chybí mi tam jedna věc - autor začne metaforou o růži uťaté od kořenů. Ale přitom se ani nepokusí říct, co jsou to ty kořeny.

0 0
možnosti
T

TBC

1. 12. 2011 0:18
Dobrá úvaha

Zase po dlouhé době někdo napsal zajímavou úvahu prostou klišé.

Co mě ale děsí a napadá při čtení tohoto článku je, jak se historie opakuje v kruzích. Vždyť už jsme to zažili. Po konci války (1. světové) přišlo 10 let konjunktury a nebývalého ekonomického růstu. Svět se globalizoval neuvěřitelným tempem až přišla ekonomická krize, kterou se nepodařilo (zejména díky zásahům států) vyřešit. Demokratické mocnosti navíc byly pasivní na mezinárodní scéně a daly tak prostor k růstu nedemokratickým režimům. Mluvilo se tehdy o zbytečnosti liberální demokracie a o nutnosti "řešení místo mluvení".

No jestli to nesedí na to, čím procházíme teď...

0 0
možnosti
DA

mezek

1. 12. 2011 8:52
Re: Četl jste to?

Všiml jste si, že děláte v podstatě to samé, co autor článku kritizuje? Tedy z modelů minulosti chcete odhadovat budoucnost. My ale nejsme ve stejné situaci. A mimochodem - po první světové válce ani zdaleka nepřišlo 10 let konjunktury celosvětově. U nás ano, mimochodem díky tomu, že jsme měli našlápnuto v lehkém průmyslu z dob rakouskouherských. Ale rozhodně ne v Německu.

0 0
možnosti
DN

Englishman

30. 11. 2011 22:21
Jeden z velmi mála rozumných komentářů syndikalistů

Většinou to jsou naprosté bláboly, ale pod tohle bych se klidně podepsal. R^

0 0
možnosti
A

anncz

30. 11. 2011 21:26
Project syndicate

Autorem je obskurni nadace, kde se misi pravdolaskovci a zidovske zajmy. Zaver si z clanku udelejte sami.

1 0
možnosti
MDTJHSN

MF DNES to jediná hraje s náma

30. 11. 2011 21:38
Re: Project syndicate

já si dokážu závěr udělat z tvýho příspěvku. ventilovat ho tu nebudu, je to proti mému slušnému vychování.

považuju to za celkem dobrej příspěvek.

3 0
možnosti
MJ

Marie J.

29. 11. 2011 19:07
Ztracen v dnešním čase

V poslední době u mě převládají pocity ztracené generace. Mám pár let po škole, nezažila jsem hrůzy války ani hladomor, nic podobného. Pouze se v dnešní době ztrácím. Lidé se stále více ženou za konzumním životem. Pravda a spravedlnost je v dnešním světě relativní. Zamyslíte se nad jakýmkoliv válečným konfliktem, jakoukoliv politickou událostí, jakoukoliv zprávou, prezentovanou na internetu, v novinách, radiu či televizi je to pravda / lež, na čí straně je právo ?... Naše doba by se potřebovala zastavit politicky i lidsky a popřemýšlet co dál... Protože tohle není vývoj, ale krok do propasti.

2 0
možnosti
VU

Kyros

29. 11. 2011 21:20
Re: Ztracen v dnešním čase

Pravda a spravedlnost je relativní vždy. :-) Lidé se chovají pořád stejně. Už staří Řekové a Římané říkali, že svět se řítí do záhuby. A měli pravdu, tahle planeta jednou skončí a život na ní také, ale do té doby "Carpe diem":-)

0 0
možnosti
J

jural

29. 11. 2011 19:07
Nic sloziteho na soucasnosti neni

Je to jako vzdy v Evrope. Nemci si neumeji vladnout sami a chteji vladnout Evrope. Uspech zapadniho Nemcka spocival v tom, ze bylo pod americkou kuratelou a nemohlo vymyslet typicky nemecke poradkem oduvodnene iracionality. Proste to Amici nedovolili. Ted Nemci ani nejsou schopni resit jimi zpusobenou dluhovou krizi a energetickou otazku resi tim nejhorsim moznym zpusobem - vazalstvim na ruskou energetickou verchusku.

Dokud budou Nemci blbnout timto zpusobem, v Evrope to pujde z kopce. Proste nesmi dale platit, ze co je uvedomele, je efektivni, ale musi znovu zacit platit, ze efektivni je to, co je skutecne efektivni. Ale s Nemci se tohoto lze dockat jen velmi tezko. Jedine snad, ze by si zase poradne nabili hubu.

0 0
možnosti
JZ

lapac

29. 11. 2011 19:45
Re: Nic sloziteho na soucasnosti neni

Nemecka vlada pred chvili rozhodla, ze s okamzitou platnosti prebira cesky system vedeni statu. Kupodivu uz i od nepameti prevazne hloupi a nechapavi Nemci pochopili. S ceskymi vlajkami a portrety VELKYCH CESKYCH POLITIKU vyrazili do ulic....

0 0
možnosti